Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Panele grzewcze na podczerwień do domu - czy to się opłaci?

2020-07-23
Panele grzewcze na podczerwień do domu - czy to się opłaci? Panele grzewcze na podczerwień do domu - czy to się opłaci?

Obecnie decydując się na montaż ogrzewania w domu, mamy do wyboru wiele różnych metod, charakteryzujących się różnymi zasadami działania. Oprócz zasady działania, często różnią się również efektywnością, a także kosztami pracy.

Jedną z najefektywniejszych metod ogrzewania są panele grzewcze. Przyjęło się, że ogrzewanie panelami na podczerwień jest najbardziej zbliżone do najbardziej naturalnej formy ogrzewania, czyli słońca.

Twierdzenie nie jest zupełnie bezpodstawne, ponieważ działanie promienników podczerwieni, jak zamiennie nazywa się panele grzewcze - oparte jest właśnie o emisję promieniowania podczerwonego - dokładnie takiego, jakie emituje słońce, które odczuwamy jako ciepło.


Rodzaje promieniowania podczerwonego

Panele grzewcze zaliczane są do grzejników bezpośrednich. Ich działanie polega na przemieszczaniu fal elektromagnetycznych. Ten typ ogrzewania wykorzystuje zdolność odbicia promieniowania podczerwonego, jego załamywania, skupienia i pochłaniania. Powłoka zewnętrzna płyty grzewczej zbudowana jest ze specjalnego tworzywa, umożliwiającego maksymalny przesył energii cieplnej w podczerwieni, o długości fali w zakresie od 7 do 10 µm.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje fal podczerwonych:

 • krótkofalowe (IR-A)
 • średniofalowe (IR-B)
 • długofalowe (IR-C)

W tym przypadku regułą jest to, że im krótsza długość fali, tym wydzielane ciepło jest intensywniejsze, lecz jest to również równoznaczne z wydzielaniem światła.

W odniesieniu do paneli grzewczych na podczerwień należy zaznaczyć, że im więcej światła widzialnego jest wydzielane, tym następują większe straty energii. Dlatego też przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju fale generuje.


Ogrzewanie promiennikami, a ogrzewanie konwektorowe - podstawowa różnica

Zasadniczą różnicą, pomiędzy tradycyjnymi metodami ogrzewania, a ogrzewaniem panelowym, jest nośnik ciepła.

Ogrzewanie tradycyjne powoduje podniesienie temperatury powietrza. Zgodnie z zasadą krążenia powietrza w pomieszczeniu, ciepło unosi się do góry, tym samym sprawiając, że temperatura w górnej części pomieszczenia jest wyższa, aniżeli temperatura przy podłodze. Tym samym powstaje uczucie dyskomfortu zwane “zimnymi stopami i gorącą głową”, spowodowane różnicą temperatur na poszczególnych wysokościach. Ma to miejsce w przypadku np. kaloryferów i innych konwektorowych urządzeń grzewczych.

Natomiast ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, lecz wszelkie powierzchnie graniczne w pokoju, np.:

 • ściany,
 • podłogi,
 • sufity,
 • meble,
 • przedmioty,
 • ...a nawet ludzi!

Ciepło emitowane przez grzejnik napodczerwień i grzejnik tradycyjny

Można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku użytkowania paneli grzewczych mamy do czynienia z dwoma rodzajami ciepła:

 • bezpośrednie - emitowane przez panele grzewcze,
 • oraz pośrednie - oddawane przez ogrzane powierzchnie i przedmioty.

To właśnie stopniowe oddawanie ciepła przez przedmioty w znaczącym stopniu przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu oraz jej dłuższym utrzymaniu na określonym poziomie.

Warto wiedzieć!
W przypadku ogrzewania panelami grzewczymi emitującymi promieniowanie podczerwone, pożądany komfort termiczny jest uzyskiwany przy temperaturach niższych o nawet 2-3 stopnie Celsjusza, aniżeli w przypadku ogrzewania tradycyjnego.

Bezpośrednio przekłada się to na niższe koszta działania, ponieważ osiągnięcie niższej temperatury w pomieszczeniu zajmie mniej czasu, a co za tym idzie - urządzenie będzie działało przez krótszy czas, tym samym - zużyje mniej energii elektrycznej.


Czym jeszcze charakteryzują się panele grzewcze?

 • Brak strat emisyjnych
 • W odróżnieniu od ogrzewania za pomocą kaloryferów, nie występują straty ciepła w trakcie transportu. Dodatkowo panele grzewcze są jednymi z najwydajniej pracujących urządzeń grzewczych - ponad 98% energii elektrycznej zamieniane jest na ciepło.

 • Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na powierzchni ścian

  Dzięki nagrzewaniu powierzchni, w tym sufitów i ścian - pozostają one suche na całej powierzchni.

  Tym samym przestają być one podatne na rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. Jednocześnie poprawie ulegają właściwości izolacyjne ściany (mniejsze przewodnictwo ciepła, aniżeli ściany wilgotnej), co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło.

 • Tańsza alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania

  Ze względu na niski pobór energii przez panele, nawet zastosowanie ich większej ilości w pomieszczeniu szacunkowo pozwoli obniżyć koszty ogrzewania o ok. 30% w sezonie grzewczym w porównaniu do ogrzewania konwektorowego. W sezonach przejściowych różnica ta może wynosić nawet 60%!

 • Długa żywotność paneli grzewczych

  Panele pracują bezawaryjnie i w pełni bezobsługowo, tym samym nie występuje konieczność wymiany systemu grzejnego po kilku latach. Jednocześnie nie wymagają dokonywania okresowego przeglądu i konserwacji.

 • Łatwość montażu

  Ogrzewanie za pomocą paneli grzejnych nie wymaga uciążliwego remontu - nie ma konieczności prowadzenia rur ani montażu pieca zajmującego mnóstwo przestrzeni. Wystarczy zawiesić je w wybranym miejscu i podłączyć do prądu.

  Ponadto płyty grzejne w żaden sposób nie są ograniczone charakterystyką konstrukcyjną, jak ma to miejsce w przypadku np. pieców czy grzejników. Oznacza to, że płytę grzewczą można dowolnie zawiesić na ścianie, suficie, lub zwyczajnie postawić na podłodze przy pomocy dołączanych do zestawu nóżek.

 • Brak cyrkulacji powietrza

  Używanie paneli grzewczych nie powoduje ruchu powietrza, a co za tym idzie - nie sprzyja przemieszczaniu się znajdujących się w powietrzu pyłków. Tym samym stosowanie paneli grzewczych rekomendowane jest alergikom.

 • Nie wysusza powietrza w pomieszczeniu

  Działanie paneli grzewczych nie powoduje wysuszania powietrza w pomieszczeniu. Ponadto od dawna promieni podczerwonych używa się do łagodzenia bóli reumatologicznych oraz stawów i mięśni.

 • Rozwiązanie przyjazne alergikom

  Panele grzewcze nie generują ruchu powietrza w pomieszczeniu, dlatego też nie sprzyjają unoszeniu się w powietrzu drobinek kurzu i pyłków.

  Dzięki temu panele grzewcze są polecane wszystkim tym, u których obecność pyłków i zanieczyszczeń nasila uciążliwe reakcje alergiczne.

 • Korzystne dla zdrowia

  Nie musisz martwić się o szkodliwość działania paneli grzewczych Warmtec PG z serii PG - promieniowanie podczerwone od dawna używane jest w medycynie do łagodzenia bólu stawów, mięśni oraz łagodzenia bóli reumatologicznych.

  Mimo bardzo bliskiego “pokrewieństwa” z promieniami słonecznymi - w odróżnieniu od nich promienie emitowane przez urządzenie pozbawione są szkodliwego promieniowania UV - są one w 100% bezpieczne dla organizmów żywych.


Budowa panelu grzewczego na przykładzie płyty Warmtec PG

Budowa elektrycznego grzejnika na podczerwień

 • Tył panelu wykonany z aluminium w skład którego wchodzą: tylna pokrywa, panel zasilania oraz dystanse montażowe
 • Płyta izolacyjna tył panelu od plastra mocującego płyty Carbon Crystal - kieruje wydzielane ciepło w przód panelu grzewczego
 • Płyta Carbon Crystal - główny element urządzenia, odpowiada za emisję ciepła pod postacią fal elektromagnetycznych, tj. promieniowania podczerwonego
 • Przód panelu - wykonany z aluminium, stanowi solidne zabezpieczenie urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi

W jaki sposób dobrać moc paneli grzewcze do domu?

Aby jak najefektywniej ogrzać pomieszczenie należy kierować się regułą “nadmiaru mocy”. Panele o większej mocy pozwolą w szybki sposób nagrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury, a co za tym idzie - szybciej zakończą swoją pracę.

Dobierając panele grzewcze do domu lub do dowolnego wnętrza, należy określić ich przeznaczenie oraz stopień izolacji budynku:

 • jeżeli panele mają stanowić główne źródło ogrzewania, należy przyjąć moc 50 W dla 1 m2 powierzchni,
 • wówczas, gdy panele mają stanowić uzupełnienie ogrzewania bazowego, należy przyjąć moc 30-35 W dla 1 m2 powierzchni.

Przykładowo, jeżeli potrzebujemy:

 • paneli grzewczych w charakterze ogrzewania głównego do dobrze zaizolowanego domu o powierzchni 100 m2:

50 W x 100 m2 = 5 000 W

 • paneli grzewczych w charakterze ogrzewania wspomagającego do domu niedostatecznie zaizolowanego domu o powierzchni 100 m2:

35 W x 100 m2 = 3 500 W


Opłacalność ogrzewania panelami grzewczymi

Ogrzewanie za pomocą paneli grzejnych może stanowić doskonałą alternatywę dla ogrzewania CO zasilanego piecem gazowym, peletem czy ekogroszkiem.

Jednak wciąż żywy jest mit drogiego ogrzewania elektrycznego - opinia ta oparta jest głównie o doświadczenia z tradycyjnymi grzejnikami konwektorowymi, nie wspomaganymi termostatami, czasowymi wyłącznikami oraz innymi technologiami - w dzisiejszych czasach - będącymi na porządku dziennym.

Dzięki stosowaniu coraz nowocześniejszych materiałów konstrukcyjnych i stałym podnoszeniu efektywności pracy, ogrzewanie panelami grzewczymi znajduje się obecnie w czołówce najbardziej opłacalnych metod grzewczych zaraz za pompami ciepła.

Oprócz samych kosztów eksploatacyjnych, należy również wziąć pod uwagę koszty inwestycyjne i serwisowe, a pod tym względem panele grzewcze nie mają sobie równych.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep (znajdujący się pod adresem emultimax.pl) przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, np. adres IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań.

Wyrażam zgodę na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, w tym z plików cookies, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę Emultimax Damian Chwiejczak oraz jej partnerów, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności).

Niezależnie od tego, masz również prawo odmówić wyrażenia zgody na korzystanie w Internecie ze wspomnianych wyżej technologii, dostępu do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywania oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez firmę Emultimax Damian Chwiejczak oraz jej partnerów, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności). W tym celu kliknij: „NIE WYRAŻAM ZGODY” bądź dokonaj zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej, z której aktualnie korzystasz (w zakresie plików cookies). Więcej informacji dowiesz się ze strony Polityka dotycząca cookies.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY