Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?

2021-09-13
Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?

Kominek elektryczny może stanowić idealną alternatywę dla tradycyjnego kominka. Zaawansowana technologia wiernie odwzorowuje naturalny wygląd płomieni, natomiast urządzenia wyposażone dodatkowo w funkcję grzewczą są w stanie szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, potęgując wrażenie realizmu.

Jednak czy chwila wieczornego relaksu przy kominku elektrycznym obarczona jest dużym zużyciem prądu? Okazuje się, że nie koniecznie.


Ile prądu zużywa kominek elektryczny?

Ostateczne zużycie energii uzależnione jest od intensywności użytkowania, modelu kominka oraz funkcji, z których korzystamy.


Efekt świetlny

Kominki wyposażone we wkłady z efektem płomienia Optiflame z technologią oświetlenia LED cechują się bardzo niewielkim zużyciem energii oscylującym w granicach 7-18 W przy wkładach w standardowych wymiarach.

Przy okazałych kominkach panoramicznych pobór energii przez efekt świetlny może wynieść do 30 W, dzięki czemu kominek może być użytkowany przez wiele godzin bez znaczącego uszczuplenia domowego budżetu.

Kominki z wkładami generującymi efekt płomienia Opti Myst są nieco bardziej energochłonne - pobór energii przez efekt optyczny zaczyna się od 120 W w tych z najmniejszym modelem wkładu i potrafi osiągnąć nawet 420W w przypadku modeli o największej szerokośc

Funkcja grzania

Kominek elektryczny o mocy 2000W z włączoną funkcją grzewczą przez godzinę pracy pobierze maksymalnie 2000W prądu. Jednak koszty ogrzewania będą uzależnione od izolacji domu, temperatury wewnatrz i na zewnątrz pomieszczenia ,a także zastosowanego termostatu.

Koszty utrzymywania temperatury na stałym poziomie zależą w głównej mierze od strat ciepła. Jakość izolacji termocznej i róznica temperatur odgrywają tutaj kluczowe znaczenie, stąd podanie konkretnej kwoty jest bardzo trudne.

Jednak można stwierdzić, że zużycie energii nie będzie zależeć od mocy urządzenia, a od tego, ile ciepła faktycznie należy dostarczyć do danego pomieszczenia. Urządzenie o większej mocy będzie w stanie szybciej ogrzać pomieszczenie - a co za tym idzie - szybciej zakończyć pracę po osiągnięciu docelowej temperatury.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie kominkiem elektrycznym powinno mieć charakter uzupełniający i nie stanowi pełnowartościowego substytutu urządzeń, takich jak grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.

Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę, czy dany model kominka elektrycznego jest wyposażony w funkcję grzewczą, gdyż nie jest to standardem w urządzeniach tego typu.

Kominek elektryczny jest urządzeniem typowo estetycznym, którego głównym zadaniem jest poprawa wizualna wyglądu pomieszczenia. Ich działanie nie jest nastawione stricte na ogrzewanie pomieszczenia, stąd nie pobierają tyle energii co typowe urządzenia grzewcze.

Praca w trybie efektu płomienia charakteryzuje się rozsądnym zużyciem energii nawet w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach i bez przeszkód może być użytkowany przez kilka godzin dziennie bez ryzyka narażenia na drastyczne zwiększenie rachunków za prąd.

Zobacz film z poradami o kominkach elektrycznych

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Dimplex Bellini ECO LED z efektem Optiflame - czarny

Dimplex Bellini ECO LED z efektem Optiflame - czarny

1 785,00 zł brutto1 249,00 zł brutto
Dimplex Toluca Deluxe z efektem Optiflame

Dimplex Toluca Deluxe z efektem Optiflame

1 560,00 zł brutto899,00 zł brutto
Dimplex Revillusion kosz 20"

Dimplex Revillusion kosz 20"

1 570,00 zł brutto
Dimplex 26" XHD z efektem Optiflame LED

Dimplex 26" XHD z efektem Optiflame LED

1 650,00 zł brutto1 390,00 zł brutto
Dimplex Porto wkład 23" XHD Optiflame - sosna

Dimplex Porto wkład 23" XHD Optiflame - sosna

2 750,00 zł brutto1 950,00 zł brutto
Dimplex Porto wkład 23" XHD Optiflame - orzech

Dimplex Porto wkład 23" XHD Optiflame - orzech

2 750,00 zł brutto1 950,00 zł brutto