Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elektryczne ogrzewanie podłogowe do domu - nowoczesność i skuteczność

2020-08-13
Elektryczne ogrzewanie podłogowe do domu - nowoczesność i skuteczność Elektryczne ogrzewanie podłogowe do domu - nowoczesność i skuteczność

Ogrzewanie podłogowe, zwane również “podłogówką”, z roku na rok zyskuje na popularności, zdobywając coraz to nowych sympatyków. W nowym budownictwie staje się on niemal standardem, stanowiąc element ogrzewania wnętrz.

Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ ten typ ogrzewania uważany jest za jeden z najbardziej ekonomicznych i nowoczesnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż nie tylko w łazienkach czy korytarzach, lecz także w salonach, a nawet sypialniach.


Podstawowy podział ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa podstawowe i najbardziej rozpowszechnione rodzaje:

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - to najprostszy w montażu sposób, gwarantujący jednocześnie największą estetykę. Może być zbudowane z maty grzewczej, kabli lub folii poliestrowej, w której znajdują się aluminiowe druty. Wówczas, gdy przez przewody płynie prąd, ulegają one nagrzaniu i oddając ciepło - ogrzewają otoczenie. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest brak konieczności instalacji centralnego ogrzewania ani kotła grzewczego.

Ogrzewanie podłogowe wodne - jest to najpopularniejszy typ ogrzewania podłogowego. Jego działanie polega na rozprowadzeniu gorącej wody o temp. 40-50 stopni w rurach grzewczych ułożonych bezpośrednio pod podłogą. Rozwiązanie to charakteryzuje się koniecznością zakupu kotła grzewczego oraz instalacji centralnego ogrzewania.vvvv

Mniej popularną metodą ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe powietrzne, polegające na przepływie nagrzanego powietrza poprzez kanały znajdujące się w podłodze pomieszczenia. W niniejszym artykule skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, które jest najmniej inwazyjnym i najbardziej przystępnym sposobem ogrzewania pomieszczeń.


Rdzeń ogrzewania podłogowego, czyli mata grzejna

Zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że może być ono zamontowane dosłownie wszędzie. Metoda ta może zostać zastosowana w salonie, kuchni, sypialni, łazience, korytarzu czy pokoju dziecięcym.

Oprócz montażu wewnątrz budynku, ogrzewanie nawierzchni może zostać zainstalowane np. na przydomowym podjeździe, dzięki czemu pozbędziemy się problemu oblodzenia i odśnieżania.

Mata grzejna ma postać przewodu grzejnego przymocowanego do siatki z tworzywa sztucznego lub osłony z folii aluminiowej (w zależności od jej przeznaczenia) Charakteryzują się one niewielką grubością od 2 do 3,5 mm oraz równomiernym rozkładem ciepła na całej powierzchni grzewczej.

Jednak w zależności od nawierzchni, pod którą ma zostać zainstalowana mata, zależeć będzie jej typ, aby zapewnić jak najoptymalniejsze działanie.

Trzema podstawowymi rodzajami są maty grzejne:

Mata grzewcza pod płytki

  • pod płytki - ma postać przewodu grzejnego przymocowanego do siatki z tworzywa sztucznego. Grubość maty wynosi zaledwie 3,2 mm. Przeznaczona jest do montażu bezpośrednio na jastrychu w warstwie zaprawy klejowej lub cienkiej wylewce betonowej.

Mata grzewcza pod panele

  • pod panele - przewód grzejny umieszczony jest w osłonie z folii aluminiowej, zapewniając równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni maty grzejnej. Grubość maty z reguły wynosi ok. 2 mm. Maty tego typu są przeznaczone do montażu pod panele, zapewniając przyjemne ciepło.

Mata grzewcza przeciwoblodzeniowa

  • przeciwoblodzeniowe - przeznaczona jest do użytku zewnętrznego, np. montażu w wylewce betonowej podjazdu, warstwie kleju pod terakotą na tarasie, bądź w piasku pod kostką brukową.

Emisja ciepła przez ogrzewanie podłogowego

Ogrzewanie podłogowe oprócz “niewidzialności” emitenta ciepła, czyli przewodów grzejnych, charakteryzuje się jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą.

W pomieszczeniu, w którym zainstalowano ogrzewanie podłogowe występuje pionowy rozkład temperatury - zdecydowanie korzystniejszy dla człowieka. Różnica temperatury pomiędzy poziomem podłoża, a pozostałych wysokościach pomieszczenia nie jest zbyt duża.

W przypadku np. grzejników rozkład temperatury nie jest równomierny - temperatura w wyższych częściach pomieszczenia jest wyższa, natomiast przy podłożu niższa, co może skutkować uczuciem chłodu w nogach i nadmiernego ciepła w okolicach głowy.

Emisja ciepła w pomieszczeniu

Ciekawą zależnością jest osiąganie komfortu cieplnego przy temperaturach o ok. 2oC niższych, aniżeli w przypadku grzejników.

Oznacza to, że przyjemne ciepło będzie odczuwalne już przy 20 stopniach, natomiast grzejnik elektryczny musiałby podnieść temperaturę do 22 stopni.

Jednocześnie ogrzewanie podłogowe można zaliczyć do metod ogrzewania polecanym alergikom - dzieje się tak, ponieważ ogrzewanie nie generuje ruchu powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu nie sprzyja przemieszczaniu się drobinkom kurzu i pyłków, odpowiadającym za reakcje alergiczne.


Montaż ogrzewania podłogowego

Aby zapewnić skuteczniejszą izolację cieplną podłoża, tym samym ograniczając niepożądane straty ciepła, należy zaopatrzyć się w matę izolacyjną lub styropian. Poniżej prezentujemy schemat poglądowy prawidłowo wykonanej instalacji grzewczej pod płytki:

Schemat poglądowy instalacji grzewczej pod płytki

  • na wcześniej przygotowane podłoże konstrukcyjne (beton, żelbet), należy przykleić podkład izolacyjny (styropian/płyta). W tym celu należy posłużyć się klejem plastycznym natomiast całość powinna ściśle przylegać do podłoża,
  • podkład izolacyjny powinien być układany “na mijankę”, tzn. powinien być przesunięty względem siebie o połowę długości,
  • w celu uniknięcia “mostków termicznych” połączenia między płytami należy zabezpieczyć przy użyciu siatki z włókna szklanego o szerokości minimum 5 cm, wtapiając ją we wcześniej naniesiony na łączenie klej elastyczny.
  • na podłoże przygotowane według powyższych zaleceń możemy układać warstwy posadzki: matę grzejną, warstwę elastycznego kleju do płytek i końcową nawierzchnię, tj. terakotę, gres, wykładzinę itp.

Płyta czy styropian - co wybrać?

Zastanawiasz się, co jest skuteczniejszym izolatorem podłoża? Koniecznie zapoznaj się z artykułem, w którym porównano obie te metody.

Warto również zapoznać się poniższym materiałem filmowym, na którym "krok po kroku" przedstawiono przykładowy montaż maty grzejnej pod płytki firmy Warmtec:

Aby dowiedzieć się więcej, który materiał jest polecany jako izolacja podłoża, zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Zastanawiasz się nad montażem ogrzewania podłogowego do łazienki wraz z regulatorem temperatury? Zwróć uwagę na stopień ochrony IP, którym powinien charakteryzować się regulator. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w niniejszym artykule.


Koszty użytkowania elektrycznego ogrzewania podłogowego

Koszt użytkowania ogrzewania podłogowego jest zróżnicowany - zależy od aktualnych cen energii elektrycznej, a także powierzchni i stopnia ocieplenia budynku.

Szacuje się, że ogrzanie domu o powierzchni 200m2 ogrzewaniem podłogowym może wynieść 6 000 zł rocznie, natomiast mieszkania w bloku o powierzchni 50m2 może oscylować w granicach 2 600 zł. Aby koszt był jak najniższy, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią izolację cieplną budynku, ponieważ ubytki temperatury skutkują wzmożoną pracą urządzeń grzewczych, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami za prąd.

Dobrze ocieplony budynek jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego nawet o kilkanaście procent sprawiając, że metoda ta może być brana pod uwagę jako równorzędne źródło ogrzewania. Warto jednak wspomnieć, że coraz więcej dostawców energii jest świadoma rosnącej tendencji ogrzewania domu prądem, dlatego też oferuje im dostosowane do ich potrzeb korzystne taryfy.


Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - regulatory temperatury

W celu jeszcze większych oszczędności, niezbędne jest wyposażenie ogrzewania podłogowego w element sterujący, który pozwoli na precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniu. Do takich urządzeń należą regulatory temperatury - zwane również termostatami.

Ich działanie polega na uruchomieniu ogrzewania aż do osiągnięcia danego poziomu temperatury w pomieszczeniu. Gdy temperatura zostanie osiągnięta, regulator wyłącza się i wówczas jego rola ogranicza się jedynie do “dogrzewania” w przypadku spadku temperatury poniżej ustawionego pułapu. Większość tych urządzeń posiada zestaw czujników podłogowych i powietrznych, umożliwiających dokładny odczyt aktualnej temperatury.

Jednak mając na uwadze wygodę i energooszczędność instalacji, warto rozejrzeć się za takimi, które mają możliwość programowania z co najmniej dwóch powodów.

  • Po pierwsze, programowalny charakter gwarantuje możliwość dostosowania parametrów oraz cykli pracy do własnego rytmu dnia. Np. czas nieobecności w domu można ustawić temperaturę zdecydowanie niższą, tym samym obniżając zużycie energii.
  • Po drugie, jeżeli mamy dwutaryfowy licznik prądu, możemy zaprogramować urządzenie w taki sposób, aby uruchamiało się jedynie w czasie, kiedy prąd jest tańszy, tj. w godzinach nocnych od 22 do 6 oraz w godzinach popołudniowych od 13 do 15. Przyniesie to wymierne rezultaty w postaci większej ilości zaoszczędzonych pieniędzy.

Zalety i wady elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zalety Wady
estetyczny wygląd dłuższy czas nagrzania podłogi
wygoda oraz komfort użytkowania konieczność zaplanowania aranżacji wnętrza przed instalacją,
brak obszernych urządzeń grzewczych, konieczność wykonania instalacji przed położeniem posadzki,
osiągnięcie komfortu cieplnego przy niższych temperaturach, metoda droższa w odniesieniu do alternatywnych metod ogrzewania
równomierna emisja temperatury
długi czas utrzymywania temperatury po ustaniu ogrzewania,
możliwość montażu w dowolnym pomieszczeniu
rozwiązanie przyjazne dla alergików,
bezawaryjne użytkowanie i brak konieczności serwisowania przez fachowców

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe można polecić osobom, które planują budowę domu, przy czym mają na uwadze jego jak największą energooszczędność.

Dobra izolacja domu skutkuje niskimi stratami ciepła, a co za tym idzie - rachunki za prąd również nie są wygórowane. Jednak należy zaznaczyć, że rozwiązanie te jeszcze nie jest stosowane na porządku dziennym w ogrzewaniu wnętrz, lecz długa lista zalet sprawia, że klienci coraz częściej decydują się na jego wybór.

Jeżeli zależy nam na efektywnym i bezawaryjnym systemie grzewczym na długie lata, nie ma lepszego wyboru niż ogrzewanie podłogowe.


Jesteś zainteresowany zakupem zestawu ogrzewania podłogowego?

Zapoznaj się z naszą aktualną ofertą zestawów ogrzewania z regulatorem temperatury dostosowanych do Twoich potrzeb. Za pomocą opcji przeglądania określ, jakie parametry powinno posiadać ogrzewanie w Twoim domu, a następnie wybierz zestaw odpowiedni dla siebie! Aby przejść do oferty, kliknij w poniższy odnośnik.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane