Aby montaż ogrzewania podłogowego przebiegł bez komplikacji należy wcześniej się do niego odpowiednio przygotować. Zgromadzenie niezbędnych materiałów, dokonanie stosownych obliczeń oraz określenie poszczególnych czynności pozwoli nam szybko i bez problemu samodzielnie zainstalować podłogówkę w naszym domu.
Prezentujemy przykładowy schemat “krok po kroku”, dzięki któremu instalacja ogrzewania podłogowego stanie się niezwykle prosta.
- Przygotowanie
- Proces należy poprzedzić dokładną analizą zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło, pomiarami łazienki oraz rozplanowaniu, ile izolacji i jakiej długości matę potrzebujemy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ maty grzewczej nie wolno skracać!
- Należy zmierzyć poziom podłogi oraz obliczyć, o ile zostanie on podniesiony po montażu ogrzewania podłogowego, aby nie przewyższył on poziomu progu wejścia do pomieszczenia. Trzeba przy tym uwzględnić grubość kleju pod izolację, izolacji, ogrzewania podłogowego wraz z klejem elastycznym oraz samej warstwy wierzchniej, czyli płytek.
- Po dokonaniu obliczeń oraz skompletowaniu wszystkich niezbędnych materiałów możemy przystąpić do montażu.
- Izolacja podłoża
- Płyty izolacyjne należy układać na warstwie kleju, aby zapobiec ich przemieszczaniu.
- Nie ma konieczności skuwania starej podłogi - płyty mogą być mocowane na jej powierzchni, co znacznie przyspiesza cały proces.
- Miejsca łączenia płyt należy wzmocnić siatką zatapiając ją w warstwie kleju elastycznego.
- Montaż przewodów ochronnych i puszki w ścianie
- Należy wykuć we wcześniej określonej lokalizacji miejsce na regulator temperatury oraz przewody ochronne.
- Montujemy puszkę ochronną regulatora w ścianie.
- W wyżłobione miejsca możemy przytwierdzić np. za pomocą gorącego kleju peszle ochronne, przez które w późniejszym etapie poprowadzimy do regulatora przewody zasilające oraz czujnik temperatury.
- Określenie miejsca na czujnik temperatury
- Należy przymierzyć matę i w odpowiednim miejscu wyżłobić miejsce na czujnik - powinien on się znaleźć pomiędzy przewodami - nie może on wystawać ponad powierzchnię, ponieważ dodatkowo podniósłby poziom płytek.
- Należy zachować odpowiednią odległość czujnika od przewodów grzewczych - zarówno, gdy matę grzewczą montujemy prostopadle oraz równolegle.
- W wyżłobionym w izolacji miejscu należy umieścić czujnik zabezpieczony peszlem ochronnym.
- Układanie maty grzewczej
- Matę należy równomiernie rozłożyć na całej użytkowej powierzchni podłoża - nie należy układać maty w miejscach stałej zabudowy, np. wanny, szafki, czy zlewu.
- Matę można dopasowywać do kształtu pomieszczenia, poprzez nacinanie siatki i odpowiednie dostosowanie formy maty.
- Przewód powinien przylegać do podłoża - w przypadku jego odstawania możemy przykleić go do podłoża taśmą.
- Nie wolno skracać ani przycinać samego przewodu grzewczego - stąd niezmiernie ważne jest oszacowanie powierzchni użytkowej w m2, na której znajdzie się mata.
- Zatapianie w warstwie kleju elastycznego
- Mata powinna być pokryta warstwą kleju elastycznego o grubości maksymalnie 5 mm - aż co całkowitego przykrycia maty grzewczej.
- Podczas rozprowadzania należy unikać metalowych pac zębatych - grozi to uszkodzeniem przewodu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z pac gumowych.
- Układanie płytek i montaż regulatora
- Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do układania płytek oraz montażu regulatora temperatury.
- Aby urządzenie działało prawidłowo należy podłączyć je zgodnie ze schematem zawartym w instrukcji obsługi urządzenia.
- Instalacji powinien dokonać elektryk z uprawnieniami.