Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

EWAPORACYJNY czy ULTRADŹWIĘKOWY - jaki nawilżacz powietrza wybrać?

2020-01-09
EWAPORACYJNY czy ULTRADŹWIĘKOWY - jaki nawilżacz powietrza wybrać? EWAPORACYJNY czy ULTRADŹWIĘKOWY - jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Czy wiesz, że...

...odpowiednia wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia? Przesuszone powietrze w pomieszczeniu powoduje, że z powierzchni naszej skóry odparowuje jej naturalna wilgoć, a także zwiększa się podatność naszego organizmu na wszelkie infekcje układu oddechowego.

Zastanów się, czy doświadczasz przynajmniej jednej z poniższych dolegliwości:

 • sucha skóra,
 • podrażnione oczy,
 • suchość w gardle lub drogach oddechowych,
 • alergie,
 • częsty kaszel,
 • krwawiący nos,
 • bóle głowy,
 • bóle zatok,
 • popękane usta.

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jednej z powyższych podpunktów, rozważ zakup nawilżacza powietrza. W niniejszym artykule podpowiemy Ci jaki rodzaj nawilżacza powietrza kupić, a także poznasz wady i zalety każdego z nich.


Nawilżacze powietrza można podzielić na 3 typy:

 • parowy
 • ewaporacyjny
 • ultradźwiękowy

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy - to najbardziej klasyczny, a zarazem... najmniej polecany rodzaj nawilżacza. Dlaczego?

Zasada działania tychże urządzeń jest bardzo prosta - opiera się na doprowadzeniu do wrzenia wody znajdującej się w zbiorniku nawilżacza. Doskonale znasz to zjawisko z życia codziennego - właściwie identycznie działa... czajnik elektryczny. Gorąca para wodna, która powstaje w wyniku podgrzewania wody, przedostaje się do pomieszczenia poprzez dyszę wylotową i miesza się z powietrzem. A tym samym - ociepla je. A to z pewnością nie jest korzystne chociażby w upalne, letnie dni.

Musisz też wiedzieć, że gorąca para generowana przez nawilżacz parowy stwarza ryzyko poparzenia, dlatego należy pamiętać, aby urządzenie ustawić w miejscu niedostępnym dla dzieci. A jeśli jesteś jeszcze przed zakupem, to najłatwiej będzie po prostu… wybrać inny rodzaj nawilżacza.

Za urządzeniem z technologią parową może przemawiać niska cena zakupu. Jednak biorąc pod uwagę pobór energii elektrycznej (który de facto bywa nawet kilkaset razy wyższy niż pobór energii nawilżaczy innych typów) oszczędność może okazać się zwyczajnie pozorna.


Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny (zwany także mechanicznym) wydaje się zdecydowanie lepszym wyborem - przede wszystkim ze względu na neutralną temperaturę pary wodnej, która jest w pełni bezpieczna i nie powoduje wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Wewnątrz nawilżacza ewaporacyjnego znajduje się wilgotny filtr, który po uruchomieniu wbudowanego wentylatora emituje cząsteczki wody do pomieszczenia. Ewaporacja wody jest cicha, a to z pewnością jest ogromnie istotne dla rodziców małych dzieci.

Warto też wiedzieć, że taki rodzaj nawilżania powietrza występuje naturalnie w przyrodzie, co - jak się domyślasz - może sugerować, że nawilżacz ewaporacyjny będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Minusem nawilżaczy ewaporacyjnych jest przede wszystkim filtr, który stanowi główny element całego systemu ewaporacji, ma swoją żywotność. Zwykle producenci zalecają wymianę filtra na nowy przynajmniej raz na pół roku użytkowania, co wiąże się z dodatkowym kosztem (który prawdopodobnie niewielu klientów bierze pod uwagę na etapie zakupu urządzenia). Dodatkowo filtr wymaga odpowiedniego traktowania - powinien mieć kontakt z wodą tylko w momencie aktywnego nawilżania powietrza. W przeciwnym razie nasączony wodą filtr traci swoje właściwości (czyli potocznie mówiąc zaczyna "śmierdzieć"), a korzystanie z takiego filtra może przynieść więcej szkody niż pożytku.


Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy to najbardziej zaawansowany technologicznie rodzaj nawilżacza powietrza. Wykorzystuje ultradźwiękowy oscylator o wysokiej częstotliwości do rozbijania wody na ultradrobne cząsteczki. Jak się okazuje, taki rodzaj nawilżania jest najbardziej wydajny, a jednocześnie wysoce bezpieczny - wodna mgiełka, którą emituje urządzenie, jest chłodna (nie stwarza ryzyka poparzenia). Nie powoduje też wzrostu temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Rozpatrując głośność pracy nawilżaczy, modele ultradźwiękowe nie mają sobie równych. Nawet przy najintensywniejszym eksploatowaniu nawilżacz pracuje z głośnością, którą można porównać chociażby do szumu liści. Należą też do najbardziej energooszczędnych.

Co zatem działa na niekorzyść nawilżaczy ultradźwiękowych? W sieci można znaleźć opinie, że ultradźwiękowy nawilżacz powietrza zostawiał na meblach białe plamy. Jest to normalne zjawisko związane z areolizowaniem minerałów zawartych w wodzie kranowej lub mineralnej. Dlatego, aby zapobiec przedostawaniu się do powietrza niechcianych cząstek producenci zalecają wlewanie do nawilżenia wody przefiltrowanej lub destylowanej.

Nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe są dodatkowo wyposażone w filtr redukujący ilość związków mineralnych emitowanych do pomieszczenia.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020