Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Groźne powietrze w Twoim domu i pracy

2017-06-22
Groźne powietrze w Twoim domu i pracy Groźne powietrze w Twoim domu i pracy

Aby na własnej skórze przekonać się, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie, wcale nie musisz wychodzić z domu. Wielu z nas nie ma świadomości, że oddycha truciznami przez całą dobę.

Problem “złej atmosfery” dotyczy wielu polskich budynków - mowa tu przede wszystkim o mieszkaniach i lokalach w dużych, uprzemysłowionych miastach. Ale jak się okazuje, szkodliwe powietrze w budynkach może pojawić się wszędzie, niezależnie czy z naszego balkonu rozpościera się widok na kopcącą fabrykę czy na zielony las. Potwierdzają to badania Komisji Europejskiej, według których w wielu miejscach stężenie zanieczyszczeń wewnątrz budynków jest nawet 3-krotnie wyższe niż na zewnątrz.

Syndrom Chorego Budynku

Jeśli czujesz, że powietrze w twoim domu lub pracy jest duszne, nieświeże, a ciągłe przebywanie w tych warunkach powoduje bóle głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, a nawet omdlenia, całkiem możliwe, że cierpisz na SBS. Syndrom Chorego Budynku SBS ( z ang. Sick Building Syndrome) to objawy i dolegliwości towarzyszące przebywaniu w budynku, w którym wentylacja jest nieprawidłowa, a co za tym idzie odczuwalny jest brak tzw. świeżego powietrza. Wpływ mają też wysokie stężenia związków chemicznych, które powstają jako produkty uboczne oddychania, pocenia się, są składnikiem rozpuszczalników i impregnatów, a nawet wydzielane są przez mikroorganizmy, które żyją w przewodach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. I choć sama definicja “Syndrom Chorego Budynku” może być dla wielu z Was nowością, problem jest bardziej powszechny niż się wydaje. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na SBS uskarża się nawet co trzeci pracownik biurowy!

Niewidzialny wróg

Już ponad 40% europejczyków cierpi na różnego rodzaje alergie, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Wśród najczęstszych uczuleń wymienia się alergię na roztocza, kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt. Są to tzw. alergeny domowe, które występują powszechnie, są właściwie niewidoczne gołym okiem i dlatego bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować je ze swojego otoczenia. Tak naprawdę nie zastanawiamy się nad obecnością tych alergenów w naszym mieszkaniu, dopóki nie wystąpi pierwsza reakcja alergiczna - wysypka, cieknący katar, kaszel albo podrażnienie spojówek.

Coraz powszechniejsza staje się też inna przykra dolegliwość układu oddechowego - astma. Przyczyny zachorowań nie są do końca znane - mówi się bardziej o zespole czynników, które mogą ją powodować. Wśród nich wymieniane są zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, produkty spalania paliw... czyli szkodliwe związki chemiczne zawieszone w powietrzu, także tym domowym.

Co jeszcze może nam grozić gdy powietrze w naszym mieszkaniu lub pracy jest zanieczyszczone? Wszelkiego rodzaju problemy z układem oddechowym tj. zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa ale też nowotwory, choroby układu krążenia, a nawet poronienia wśród kobiet w ciąży. Sporo ryzykujemy wdychając zanieczyszczone powietrze, prawda?

Nie ryzykuj - oddychaj bezpiecznie

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań są oczyszczacze powietrza. Urządzenia w doraźny sposób eliminują zanieczyszczenia zawieszone w domowej atmosferze - oczywiście skuteczność oczyszczania będzie inna dla każdego urządzenia. Obowiązuje prosta zasada: im więcej filtrów tym lepiej. U większości tanich oczyszczaczy znajdziemy 2-3 filtry, które zatrzymują wąską grupę zanieczyszczeń. Warto więc zwrócić uwagę, czy wśród tych filtrów są przynajmniej dwa najbardziej podstawowe: filtr węgla aktywnego (zwany także filtrem węglowym lub węgla aktywowanego), który odpowiada on za usuwanie z atmosfery szkodliwych związków chemicznych, dymów papierosowych i nieprzyjemnych zapachów oraz filtr HEPA, który zatrzymuje pył zawieszony PM2,5 - główną przyczynę powstawania smogu. I to właśnie ten ostatni jest najważniejszym filtrem z punktu widzenia naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ponieważ zatrzymuje niezwykle groźne mikrocząstki pyłu, które najgłębiej wnikają w nasze płuca, a stamtąd przedostają się do naszego układu krwionośnego stwarzając ryzyko nowotworów, dolegliwości ze strony układu nerwowego, poważnych chorób układu krążenia, a nawet zawału.

Obecność tych dwóch filtrów jest właściwie obowiązkowa dla każdego oczyszczacza, niezależnie od jego półki cenowej. Dopiero zastosowanie dodatkowych filtrów tj. sito molekularne, lampa UV czy filtr fotokatalityczny świadczy o klasie urządzenia oraz gwarantuje dokładne i skuteczne oczyszczanie. Najnowocześniejsze oczyszczacze wyposażone są dodatkowo w funkcje wzbogacające powietrze np. generator jonów ujemnych (zwanych też “witaminami w powietrzu”), czy funkcję nawilżania. Te rozwiązania sprawiają, że powietrze jest niezwykle przyjemne w odczuciu, ułatwia koncentrację, uprzyjemnia relaks, a nawet pozytywnie wpływa na kondycję naszej skóry i włosów.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

1 799,00 zł brutto1 669,00 zł brutto
Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

999,00 zł brutto949,00 zł brutto
Warmtec AP1000W+ do 140m² 7 etapowy diody UV

Warmtec AP1000W+ do 140m² 7 etapowy diody UV

2 399,00 zł brutto2 179,00 zł brutto