Nagrzewnice powietrza bez wątpienia są niezwykle uzytecznym urządzeniem - przy ich pomocy doraźnie w przeciągu chwili możemy podnieść temperaturę w danym pomieszczeniu. Ich największą zaletą jest mobilny charakter i możliwość pracy w trudnych warunkach, tym samym są nieocenionym udogodnieniem w miejscach, gdzie panują trudne warunki, takich jak budowy, magazyny czy warsztaty.
Jak dobrać moc nagrzewnicy do pomieszczenia?
Aby nagrzewnica spełniała pokładane w niej nadzieje, jej moc musi być dopasowana do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Ogólnie przyjętą zasadą jest przyjmowanie wartości minimum 1000W na 10m2 ogrzewanego pomieszczenia. Przy wybraniu nagrzewnicy o zbyt małej mocy narażamy się na większe koszty, gdyż nagrzewnica nie będzie w stanie zapewnić zaprogramowanej temperatury w pomieszczeniu, mimo ciągłej pracy.
Nagrzewnica elektryczna i olejowa - jak działa?
W ofercie posiadamy nagrzewnice elektryczne oraz olejowe - ich zasada działania jak i sugerowane przeznaczenie jest nieco inne, jednak w zależności od potrzeb - oba rodzaje spełniają swoje przeznaczenie.
Zasada działania nagrzewnic elektrycznych jest nieskomplikowana - powietrze zasysane jest przez pracujący wentylator w tylnej części urządzenia, gdzie po ogrzaniu przez grzałki jest kierowane w stronę wylotu nagrzewnicy i rozprowadzane po pomieszczeniu. Nagrzewnice tego typu nie wymagają uzupełniania paliwem płynnym, a szeroka paleta dostępności mocy umożliwia dobór urządzenia zarówno do niewielkiego pomieszczenia, takiego jak osiedlowy sklepik, jak i bardziej przestronnego, takiego jak warsztat, garaż czy stolarnia.
Z kolei nagrzewnice olejowe zalecane są do pomieszczeń o dużej kubaturze. Urządzenia tego typu dzielimy na te z systemem odprowadzania spalin, jak i modele, które tego systemu nie posiadają.
Zasada działania nagrzewnic olejowych z systemem odprowadzania spalin polega na tym, że powietrze z otoczenia jest zasysane do urządzenia przez wentylator, a następnie kierowane w kierunku wylotu nagrzewnicy. Następnie paliwo (olej napędowy lub opałowy) jest pobierane ze zbiornika i wtryskiwane przez dyszę do komory spalania. W wyniku tego procesu powstaje ciepło ogrzewające strumień powietrza okalający i przechodzący przez komorę spalania. Spaliny będące wynikiem procesu spalania tłoczone są kominem umieszczonym w górnej części urządzenia i wydalane na zewnątrz.
Działanie nagrzewnic olejowych bez odprowadzania spalin polega na tym, że powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie kierowane w stronę nagrzewnicy. Paliwo pobrane ze zbiornika jest następnie wtryskiwane przez dyszę do komory spalania, a powstałe w wyniku tego ciepło ogrzewa strumień powietrza okalający i przechodzący przez komorę spalania. W tym przypadku spaliny nie są tłoczone kominem, leczy wydalane wraz z ciepłym powietrzem.
Dlatego też urządzenia tego typu sprawdzą się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach takich jak budowy, myjnie czy komisy.