Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obudować kominek elektryczny?

2020-10-06
Jak obudować kominek elektryczny? Jak obudować kominek elektryczny?

Kominek w domu od zawsze kojarzył się z atmosferą ciepła i przytulności. Jednak czasem z różnych powodów nie możemy sobie pozwolić na jego montaż.

Wówczas świetnym rozwiązaniem okazuje się być kominek elektryczny - nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które stanowi wymarzoną alternatywę dla tradycyjnych kominków.

Jeżeli podjęliśmy decyzję o wyposażeniu swojego salonu w kominek elektryczny, staniemy przed dylematem - jaki typ kominka elektrycznego wybrać, aby w pełni uzupełniał wystrój? Czy zdecydujemy się na kominek wolnostojący z gotową obudową w określonym stylu, czy może jednak bardziej odpowiada nam wkład do zabudowy i wykonanie aranżacji zgodnie z własnym pomysłem?

Kiedy stwierdzimy, że chcemy mieć coś unikalnego i postanowimy samodzielnie obudować wkład kominkowy, należy przede wszystkim dobrać odpowiedni typ wkładu.


Czy kominek elektryczny można zabudować?

Zabudowa kominka jest możliwa w przypadku specjalnie do tego przeznaczonych wkładów:

Pełna kaseta

Otwarta kaseta

Mogą mieć one charakter zarówno całego “wnętrza” kominka, tj. palenisko wraz ze ścianami kominka, w których znajdują się elementy ozdobne stylizowane na okopconą cegłę.

Drugim typem wkładu do zabudowy jest tzw. kaseta, mająca charakter odkryty i przeznaczona całkowicie do własnej aranżacji.

Pełną ofertę kominków elektrycznych do zabudowy znajdziesz klikając w poniższy odnośnik.

Innym typem kominków są te przeznaczone do zawieszenia bezpośrednio na ścianie, stąd nie należy ich w żaden sposób zabudowywać.

Skoro zdecydowaliśmy się na jeden z wkładów przeznaczonych do zabudowy, należy przystąpić do wykonania całej obudowy kominka - lecz w jaki sposób należy to zrobić?


Czym obudować kominek elektryczny?

 • płyta gipsowo-kartonowa

Najprostszym i najszybszym sposobem jest wykonanie obudowy z płyty g-k. Rozwiązanie te daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji przy wyjątkowo prostej obróbce płyty - np. za pomocą zwykłego nożyka introligatorskiego.

Metoda ta pozwala nadać kominkowi zarówno przyścienny, jak i narożny charakter - w zależności od efektu, który chcemy uzyskać.

Jak zabudować kominek elektryczny płytami g-k “krok po kroku”?

 1. Zaprojektowanie własnej wizji kominka wraz z uwzględnieniem jego wymiarów,
 2. Kompletacja niezbędnych narzędzi, materiałów, akcesoriów i dodatków,
 3. Wykonanie stelaża z profili aluminiowych,
 4. Doprowadzenie zasilania elektrycznego,
 5. Obudowa konstrukcji płytami g-k,
 6. Obróbka płyty i wzmocnienie konstrukcji narożnikami aluminiowymi,
 7. Wykończenie kominka zgodnie z własnym pomysłem - ozdobnymi cegłami klinkierowanymi, kamieniem ozdobnym itp.

Poniżej prezentujemy przykładowy film prezentujący kompleksowe wykonanie zabudowy jednej z kaset kominkowych z naszej oferty, wykonanej przez YouTubera “Mario Budowlaniec”

 • cegły

Mniej popularną metodą obudowania kominka elektrycznego jest wykonanie całej konstrukcji za pomocą cegieł. Może ona zostać wykonany z gładkiej cegły klinkierowej albo ceramicznej.

Obudowa z cegieł wygląda niezwykle efektownie, niemniej okupiona jest ogromną ilością pracy.

Sposób ten jest polecany raczej w przypadku prawdziwych kominków, w których od konstrukcji wymaga się odporności na wysokie temperatury, przy jednoczesnym jej wykorzystywaniu do ogrzewania pomieszczenia poprzez oddawanie zakumulowanego przez cegły ciepła.

Kominki elektryczne są urządzeniami, w których przede wszystkim liczy się ich aspekt wizualny. Urządzenia tego typu podczas pracy nie nagrzewają się do wysokich temperatur, a emisja ciepła (o ile urządzenie posiada funkcję grzewczą) odbywa się poprzez dmuchawę umieszczoną w obudowie.

 • płyta meblowa

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy kominka z płyty meblowej. Metoda ta daje niesłychanie szerokie pole do popisu - jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, narzędzia i wizję, jesteśmy w stanie stworzyć konstrukcję, która będzie stanowić prawdziwy unikat.

Obudowa może przybrać zarówno formę kominka o dowolnym kształcie, jak i szafki pod urządzenie RTV lub mebel ozdobny w korytarzu - jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mobilny charakter konstrukcji - można ją dowolnie przestawiać i nawet po zmianie wystroju nie ma przeciwwskazań, by znalazła swoje miejsce w innej części salonu lub domu.

Jednak to, co stanowi siłę kominka, jest również jego największą przeszkodą. Wykonanie w pełni zindywidualizowanego projektu we własnym zakresie jest niesłychanie trudne i wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi oraz dużych umiejętności, by nasz zmaterializowany pomysł wyglądał dokładnie tak jak go sobie wyobrażaliśmy.

Aby uniknąć rozczarowań, a przy okazji zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, warto rozważyć zlecenie wykonania indywidualnego kominka na zamówienie.


Zlecenie projektu kominka profesjonalistom

Alternatywnym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania spersonalizowanego kominka, który w 100% będzie spełniał nasze oczekiwania.

Firma Emultimax wyszła naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, wprowadzając do oferty możliwość wykreowania własnego kominka:

 • na podstawie jednego z dwóch modeli kominków: KATRA oraz ZUNI

Kominek elektryczny KATRA

Kominek elektryczny ZUNI

Więcej informacji na temat oferty znajdziesz klikając w poniższy odnośnik.

 • na podstawie całkowicie indywidualnego pomysłu

Projekt wykonywany jest na podstawie wizualnego zarysu Twojego projektu lub tworzony całkowicie od podstaw według Twoich wskazówek.

Jeżeli chcesz przedstawić nam swój pomysł - skontaktuj się z nami pod adresem:

projekty@emultimax.pl

pixel
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1507 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-05
polecam
2023-04-03
Dzień dobry. Zarówno klimatyzator który tutaj kupiłem jak i wkładka do ramy okiennej aby ten klimatyzator podłączyć są już po jednym pełnym sezonie letnim i bardzo dobrze się spisały. Zakup w firmie bezproblemowy i z upustem cenowym. Dostarczenie bez uszkodzeń i szybko, zatem jestem zadowolony. Mariusz z Łodzi.