Grzejnik łazienkowy to wciąż najpopularniejsze urządzenia grzewcze używane w łazienkach. Stopniowo odchodzi się od stosowania w nich grzejników żeberkowych na rzecz grzejników drabinkowych. W nowoczesnych aranżacjach stają się one niemal standardem, ponieważ oprócz swoich właściwości grzejnych pełnią również rolę funkcjonalną, np. suszarki na ręczniki. Dodatkowo na rynku dostępna jest szeroka paleta grzejników o różnym designie, dzięki czemu bez większych trudności znajdziemy urządzenie w pełni pasujące do wystroju łazienki.
Wobec tego w jaki sposób możemy zamontować grzejnik w naszej łazience?
Sposoby podłączenia grzejnika łazienkowego
Na początku przyjrzyjmy się najpopularniejszym sposobom podłączenia grzejników, do którego możemy zaliczyć podłączenie:
- dolne standardowe,
- oraz krzyżowe.
Podłączenie dolne - standardowe jest szeroko stosowanym, a zarazem wyjątkowo estetycznym podłączeniem grzejnika wodnego. Polega na podłączeniu dwóch dolnych przyłączy grzejnika do rury zasilającej oraz odprowadzającej (powrotnej). Umożliwia dodatkowy montaż grzałki elektrycznej, pozwalając na korzystanie z grzejnika poza sezonem grzewczym. Zasilanie dolne daje możliwość zastosowania zaworów termostatycznych (utrzymujących stałą temperaturę w pomieszczeniu), regulacyjnych (dostosowujących ilość wody przepływającej przez grzejnik) lub odcinających (izolujących grzejnik od instalacji C.O.).
Natomiast w przypadku podłączenia krzyżowego zawór zasilający montuje się w górnej części grzejnika po dowolnej stronie (odpowiadającej położeniu rury zasilającej C.O.), z kolei zawór powrotny na dole grzejnika - po przeciwległej (przekątnej) stronie zaworu zasilającego. Podłączenie tego typu sprawia, że grzejnik działa najbardziej efektywnie, lecz jest rzadziej stosowanym rozwiązaniem ze względu na mniej estetyczny wygląd.
Czy to oznacza, że grzejnik łazienkowy może działać tylko i wyłącznie w oparciu o instalację centralnego ogrzewania? Nie zupełnie. Nowoczesne grzejniki pozwalają na pracę w oparciu o różne warianty konfiguracji pracy, zdecydowanie poszerzając możliwości ich użytkowania.
Jak zamontować grzejnik łazienkowy?
Decydując się na montaż lub wymianę grzejnika w łazience musimy określić, skąd nasze urządzenie będzie czerpać energię cieplną konieczną do ogrzania pomieszczenia. Możemy wyróżnić 3 podstawowe konfiguracje pracy grzejnika łazienkowego:
- w oparciu o instalację C.O.
- w oparciu o grzałkę elektryczną,
- w oparciu o instalację C.O. wraz z grzałką elektryczną.
Instalacja w oparciu o istniejącą instalację C.O. jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Pozwala na pracę grzejnika poprzez czerpanie ciepła pochodzącego z krążącego w instalacji czynnika grzewczego (wody lub glikolu).
- w tym przypadku istnieje możliwość podłączenia urządzenia zarówno podłączeniem dolnym, jak i krzyżowym.
- przed zakupem grzejnika łazienkowego bezwzględnie należy zweryfikować rozstaw przyłączeń istniejącej instalacji C.O. oraz porównać go z rozstawem przyłączeń grzejnika, który zamierzamy nabyć. W przypadku różnych wymiarów pozwoli to uniknąć modyfikacji instalacji lub konieczności zwrotu lub wymiany grzejnika na inny model.
- do instalacji grzejnika niezbędne są zawory przyłączeniowe: zasilający oraz odcinający - montowane analogicznie do rury zasilającej oraz odpływowej. Umożliwią one w razie konieczności na odizolowanie grzejnika od instalacji.
- gdy zależy nam na możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu, powinniśmy się zdecydować na montaż zaworu termostatycznego z głowicą - montowanego do rury zasilającej instalacji.
- zdecydowana większość grzejników łazienkowych dostępnych na rynku posiada standardowy gwint przyłączeniowy GW 1/2”, stąd bez problemu znajdziemy kompatybilny zestaw zaworów.
Poniżej prezentujemy schematy podłączenia grzejnika łazienkowego w oparciu o instalację C.O. w podłączeniu dolnym oraz krzyżowym.
Brak instalacji C.O. wcale nie wyklucza nas z korzystania z grzejnika łazienkowego. Wystarczy wyposażyć nasze urządzenie w dedykowaną grzałkę elektryczną oraz uzupełnić grzejnik czynnikiem grzewczym (wodą lub glikolem). W ten sposób grzejnik może zostać umieszczony w dowolnym miejscu łazienki.
Podczas montażu tego typu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- grzałka nie może być instalowana w grzejnikach z przyłączem bocznym,
- grzałka może być zamontowana jedynie u dołu grzejnika, tj. prętem grzejnym skierowanym ku górze,
- grzałki nie należy dokręcać poprzez obrót obudowy - należy dokręcić ją kluczem płaskim 22 mm,
- trzeba również pamiętać o tym, by nie uruchamiać grzałki bez uprzedniego uzupełnienia grzejnika czynnikiem grzewczym,
- nie należy uzupełniać grzejnika czynnikiem grzewczym w całości - konieczne jest pozostawienie ok. 8-10% wolnego miejsca (przy temp. cieczy 20 stopni Celsjusza).
Poniżej prezentujemy schemat podłączenia grzejnika łazienkowego w oparciu o grzałkę elektryczną.
Często ma miejsce sytuacja, gdy temperatura za oknem jest na tyle wysoka, że nie ma konieczności uruchamiania instalacji C.O.. Lecz co w przypadku, gdy nasz grzejnik łazienkowy jest do niej podłączony, a potrzebujemy doraźnie dogrzać pomieszczenie lub wysuszyć ręczniki po kąpieli?
Wówczas najlepszym rozwiązaniem wydaje się być montaż grzałki elektrycznej. Dzięki temu zyskujemy pełną funkcjonalność urządzenia, zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i poza nim.
Podobnie jak w przypadku grzejników podłączonych do instalacji C.O. oraz w pracujących w oparciu o grzałkę elektryczną, należy mieć na uwadze kilka ważnych reguł:
- sposób ten pozwala na podłączenie urządzenia zarówno podłączeniem dolnym, jak i krzyżowym,
- przed montażem należy zweryfikować rozstaw przyłączeń instalacji C.O. i porównać je z rozstawem przyłączeń docelowego grzejnika,
- w podłączeniu dolnym: na rurze zasilającej należy zainstalować zawór zasilający (lub termostatyczny z głowicą), z kolei na rurze odprowadzającej - konieczne jest zastosowania trójnika, który umożliwi instalację grzałki elektrycznej,
- w podłączeniu krzyżowym należy zastosować zawory: zasilający i odcinający (w przypadku zaworu termostatycznego z głowicą -instalacja na rurze zasilającej), z kolei grzałka powinna zostać umocowana u dołu grzejnika, po przeciwnej stronie zaworu odcinającego.
- grzałka może być zamontowana jedynie u dołu grzejnika, tj. prętem grzejnym skierowanym ku górze.
Poniżej prezentujemy schematy podłączenia grzejnika łazienkowego w oparciu o instalację C.O. wraz z grzałką elektryczną - w podłączeniu dolnym i krzyżowym