Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić ogrzewanie podłogowe elektryczne

2023-05-24
Jak ustawić ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów uzyskiwania komfortu cieplnego. Nic w tym dziwnego, bowiem lista jego zalet jest długa, a wśród tych najważniejszych możemy wymienić: praktyczność, łatwą obsługę i instalacje, niskie koszty eksploatacji. Aby jednak zapewnić sobie komfort cieplny i efektywność działania systemu, należy odpowiednio go ustawić. Zobacz, jak ustawić ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – poznaj swoje możliwości

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierany system grzewczy. Już nie tylko towarzyszy tradycyjnym kaloryferom, ale i sam kompleksowo ogrzewa domy oraz mieszkania. W systemie ogrzewania powierzchniowego, w którym ciepło równomiernie rozchodzi się od podłogi po sufit, wyróżnia się dwa rodzaje systemów. Pierwszy to ogrzewanie podłogowe wodne, drugie elektryczne. Dużo większą popularnością cieszy się ogrzewanie na prąd. Chwalone jest ono za łatwość instalacji i efektywność. Aby jednak działało ono sprawnie i zapewniło komfort cieplny domownikom, konieczne jest zarządzanie nim. Do tego potrzebujesz odpowiednich sterowników.

Jak działa ogrzewanie podłogowe na prąd?

Zanim dowiesz się, jak ustawić ogrzewanie podłogowe elektrycznestrong>, musisz przekonać się, jak ono działa. System ten funkcjonuje poprzez zamontowanie specjalnych kabli grzewczych lub mat grzewczych pod powierzchnią podłogi. Podłoga staje się wówczas źródłem ciepła, które rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje stała temperatura, co zapewnia komfort termiczny. Ten nie jest jednak jedyną zaletą podłogówki elektrycznej. W jego przypadku ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury.

Jak ustawić ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ze względu na dużą bezwładność cieplną ogrzewania podłogowego czas jego nagrzewania i stygnięcia jest dość długi – chociaż bardziej kłopotliwe w okresowym obniżeniu lub podwyższeniu temperatury we wnętrzach jest ogrzewanie podłogowe wodne, a nie elektryczne. W przypadku tego ostatniego dochodzi do natychmiastowego przełożenia wskazań systemu zarządzania na temperaturę mat i przewodów. Aby jednak było to możliwe, sterowniki ogrzewania podłogowego wymaga użycia termostatu z czujnikiem podłogowym oraz powietrznym.

Jaki termostat wybrać do ogrzewania podłogowego?

Wybór właściwego termostatu do ogrzewania podłogowego na prąd jest kluczowy w odpowiednim zarządzaniu temperaturą we wnętrzu. To, po jaki model sięgniesz, uzależnij od pomieszczenia oraz jego użytkowników.

Sterownik z termostatem programowalnym

Jeśli system ogrzewania podłogowego wykorzystujesz od czasu do czasu, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie sterownik z termostatem programowalnym. Jego funkcje pozwolą Ci na wyłączenie systemu, kiedy przebywasz poza domem lub śpisz. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też korekcję czasu pracy, czyli m.in. załączenie się lub wyłączenie na tyle wcześnie, by uzyskać żądaną temperaturę o odpowiedniej godzinie.

Na Emultimax znajdziesz też bardziej zaawansowane urządzenia np. pozwalające na zaprogramowanie kilku programów ogrzewania czy sterowanie systemem zdalnie – za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie.

Sterownik z termostatem z czujnikiem powietrza

W domach, w których elektryczne ogrzewanie podłogowe jest głównym źródłem ciepła, sterownik z termostatem programowalnym powinien zastosować ten wyposażony w czujnik powietrza oraz dodatkowy czujnik podłogowy.

Jak ustawić ogrzewanie podłogowe na prąd w pomieszczeniach?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne najlepiej działa w pomieszczeniach o otwartych przestrzeniach, gdzie jest dużo miejsca, takich jak salon czy sypialnia. W łazience należy zainstalować termostat o podwyższonym stopniu ochrony IP. W kuchni natomiast nie warto umieszczać termostatu blisko miejsca, gdzie gotujemy, ponieważ będzie to zawyżało temperaturę. Sterownik najlepiej umieścić w neutralnym miejscu.

Jaką temperaturę ogrzewania podłogowego elektrycznego wybrać?

W przypadku komfortu cieplnego nie obowiązuje zasada: im wyższa temperatura, tym lepiej. Dla naszego zdrowia i samopoczucia najkorzystniej jest, kiedy nie odczuwamy ani ciepła, ani zimna. Oznacza to, że za najbardziej komfortową temperaturę powietrza w pokojach dziennych uważa się 20-22 stopnie Celsjusza. Nieco niższa powinna być temperatura w sypialni. Rekomendowane jest 18°C, co ułatwia zasypianie i gwarantuje niczym niezmącony odpoczynek nocny. W łazience i w kuchni temperatura może być wyższa i oscylować w okolicach 23-24 stopni Celsjusza.

Chcąc uzyskać taką temperaturę powietrza, musisz odpowiednio wyregulować ogrzewanie podłogowe. W przypadku tego elektrycznego pożądane wartości osiągniesz, jeśli temperatura podłogi nie będzie przekraczać w pokojach dziennych 29 stopni, a w łazience 33 stopnie Celsjusza. Musisz jednak pamiętać, że temperatura elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, takich jak klimat, izolacja budynku, ilość otwartych powierzchni czy preferencje mieszkańców.

W jakich godzinach powinno działać ogrzewanie podłogowe?

Komfort korzystania z systemu podwyższy jasno ustawiony czas jego pracy. Ten należy dopasować do trybu życia i pory roku. W okresie zimowym, gdy jest chłodniej, ogrzewanie powinno pracować dłużej, np. od 6 rano do 10 w nocy. W okresie przejściowym można skrócić czas pracy ogrzewania, np. od 7 rano do 9 wieczorem. Ustawiając czas pracy ogrzewania, korzystaj również z funkcji termostatu. Dzięki niej ogrzewanie będzie wyłączać się automatycznie po osiągnięciu pożądanej temperatury w pomieszczeniu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

Warmtec DSH-10/T73 1,0m² 160W/m²

Warmtec DSH-10/T73 1,0m² 160W/m²

319,00 zł brutto284,00 zł brutto
Warmtec DSH-10/T73 1,0m² 160W/m²

Warmtec DSH-10/T73 1,0m² 160W/m²

319,00 zł brutto299,00 zł brutto
Warmtec DSH-10/T510 1m² 160W/m²

Warmtec DSH-10/T510 1m² 160W/m²

409,00 zł brutto369,00 zł brutto
Warmtec DSH-10/T538 1m² 160W/m²

Warmtec DSH-10/T538 1m² 160W/m²

419,00 zł brutto379,00 zł brutto
pixel