Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka nagrzewnica wodna do warsztatu?

2023-06-30
Jaka nagrzewnica wodna do warsztatu?

Garaże i warsztaty do pracy rzadko kiedy wyposażone są w system ogrzewania. Sprawia to, że jesienią, zimą i wczesną wiosną praca w nich jest utrudniona. Problem braku ciepła w warsztacie da się jednak szybko rozwiązać za pomocą nagrzewnicy. Czym jest to urządzenie i jaka nagrzewnica sprawdzi się w warsztacie?

Do czego służy nagrzewnica w warsztacie?

Nagrzewnice są prostymi urządzeniami stosowanymi do nagrzewania powietrza. Wykorzystywane mogą być w różnych miejscach zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach budowlanych czy warsztatach samochodowych. W każdym z tych pomieszczeń szybko i skutecznie ogrzewają nawet duże powierzchnie. Takie działanie nagrzewnicy wynika z tego, że specjalny nawiew szybko rozprzestrzenia wydmuchiwane gorące powietrze.

W warsztatach nagrzewnice stosowane mogą być przez cały rok, jednak największe korzyści zauważa się w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Ich działanie zapewnia komfort cieplny pracownikom.

Jaka nagrzewnica do garażu będzie najlepszym rozwiązaniem?

Producenci oferują wiele rodzajów nagrzewnic warsztatowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się modele gazowe, olejowe oraz elektryczne. Ciekawą alternatywę dla nich stanowią natomiast nagrzewnice wodne. Na który model więc się zdecydować?

Przede wszystkim model urządzenia musisz dobrać do typu budynku, jego kubatury, ocieplenia oraz możliwości technicznych. Inne nagrzewnice sprawdzą się bowiem w wielkopowierzchniowych warsztatach na kilka pojazdów, inne będą dobrym wyborem do małego warsztatu. Przy wyborze pod uwagę musisz wziąć nie tylko metraż pomieszczenia, wysokość, ocieplenie ale i dostępne w nim źródło zasilania. Ma to znaczenie nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i z uwagi na skuteczność ogrzewania oraz bezpieczeństwo całego procesu.

Jaką nagrzewnicę wybrać do małego, a jaką do dużego garażu?

Rodzaj urządzenia przede wszystkim dobierz do kubatury warsztatu. Przy tej małej możesz sięgnąć po standardowe nagrzewnice elektryczne. Są to proste sprzęty, które nie potrzebują wiele do prawidłowego działania. Ciepłe powietrze emitować będą zaraz podłączeniu ich do gniazdka elektrycznego, a więc do funkcjonowania nie potrzebują żadnego paliwa. Musisz jednak pamiętać, że aby dogrzać pomieszczenie o dużej kubaturze, będziesz potrzebował nagrzewnicy o większej mocy. Nagrzewnice elektryczne o mocy powyżej 3,3 kW będą potrzebowały zasilania trójfazowego (400 V) tzw. “siła”. Jeżeli budynek nie ma takich możliwości technicznych warto zastanowić nad alternatywą w postaci nagrzewnic gazowych oraz olejowych, które mogą być używane tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ podczas ich pracy wytwarzane są szkodliwe spaliny. Istnieje również możliwość stosowania nagrzewnic wodnych, które wymagają bardziej zaawansowanego montaż oraz dostępu instalacji centralnego ogrzewania.

Czy nagrzewnica wodna sprawdzi się w warsztacie?

Przy wyborze nagrzewnicy do garażu ważna jest nie tylko kubatura, ale i dostęp do źródła zasilania oraz wentylacji budynku. W warsztatach, w których nie ma dostępu do odpowiedniego przyłącza energetycznego, nie sprawdzą się, chociażby nagrzewnice elektryczne. Olejowe i gazowe nie są natomiast wskazane w nieruchomościach bez efektywnej wentylacji. Jej brak może stanowić duże zagrożenie, bowiem nagrzewnice na opał wydziela niebezpieczne dla zdrowia związki i spaliny, które muszą być odprowadzane na zewnątrz.

W przypadku braku wentylacji ciekawą alternatywą są nagrzewnice wodne. Są one wydajnym wymiennikiem ciepła, który przy prawidłowym dopasowaniu będzie w stanie skutecznie ogrzać wielkokubaturowe warsztaty. Wydajność nagrzewnic wodnych idzie w parze z niską ceną ich eksploatacji, a także łatwym działaniem. Jako źródła zasilania wykorzystują one obieg wody, co oznacza, że muszą być podłączone do systemu ogrzewania centralnego. Nagrzewnice wodne najczęściej znajdują więc zastosowanie w kompleksach budynków warsztatowych lub warsztatach przydomowych.

Jaką nagrzewnicę wodną wybrać do warsztatu i czym kierować się przy zakupie?

Odpowiedź na pytanie, Jaka nagrzewnica wodna do warsztatu będzie najlepsza, należy rozpocząć od ustalenia mocy urządzenia. Dopasowana powinna być ona do kubatury warsztatu, stopnia jego izolacji termicznej, powierzchni drzwi i okien, docelowej temperatury we wnętrzu, regionu klimatycznego i minimalnej temperatury w okresie zimowym. Kolejny czynnik, który musisz wziąć pod uwagę to typ nagrzewnicy wodnej. W warsztacie nie sprawdzi się ta pomieszczeniowa, która ma zastosowanie w suchych i względnie czystych przestrzeniach. O wiele lepszym wyborem będzie nagrzewnica wodna przemysłowa, która poradzi sobie z dogrzaniem dużych i suchych pomieszczeń, w których występują drobne zanieczyszczenia.

Wybierając nagrzewnicę wodną do warsztatu, zwróć też uwagę na sposób jej montażu. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań są modele ścienne. Korzystając z niej często, nie zapominaj o komforcie. Nagrzewnica wodna warsztatowa dostępna jest w wersji manualnej oraz w pełni zautomatyzowane. W tej ostatni nie będziesz musiał za każdy razem ustawiać mocy grzewczej oraz zmieniać biegu wentylatora.

Jakie są zalety nagrzewnic wodnych?

Nagrzewnice wodne to urządzenia o długiej liście zalet. Ich niewielkie rozmiary pozwalają zaprosić ją nawet do niedużego warsztaty. Ich kompatybilne rozmiary nie idą jednak w parze z mocą – ta bowiem jest bardzo duża. Z tego powodu z powodzeniem stosować możesz je nawet w dużych warsztatach. Nagrzewnice wodne rozważ również, jeśli potrzebujesz ogrzać hale produkcyjne magazyny, obiekty sportowe itp. Aby zapewnić w nich ciepło, nie będą one potrzebować dużej ilości wody – a wręcz odwrotnie. W praktyce oznacza to, że nagrzewanie powietrza wodne są niezwykle ekonomicznym wyborem. Podkreślić musimy również, że nie zużywają one zbyt wiele energii elektrycznej, co ma duże znaczenie, jeśli wentylatory pracują non stop. Niskie zużycie energii pozwala poczynić znaczne oszczędności na rachunkach, a także przyłożyć rękę do troski o środowisko.

Lista zalet nagrzewnic wodnych na tym się nie kończy. Dopisać do niej trzeba również fakt, że urządzenia te mają daleki zasięg nadmuchu. Nie trzeba więc ich montować na środku pomieszczenia, a tym samym zagracać go.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2679 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-17
Szybka realizacja zamówienia i dobry kontakt ze sklepem. Towar dostarczony w dobrze zabezpieczonym opakowaniu. Materiały użyte do obudowy kominka wysokiej jakości, dobrze spasowane. Kominek wystarczyło odpakować i ustawić w przeznaczonym miejscu. Polecam.
2024-02-09
Bardzo szybko zrealizowane zamówienie. Produkt zgodny z zamówieniem.
pixel