Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

2021-09-14
Jaki grzejnik elektryczny do łazienki? Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Już na etapie projektowania łazienki warto pomyśleć o źródle jego ogrzewania. Najwygodniejszą opcją wydaje się być grzejnik łazienkowy z możliwością podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania.

Jednak takie rozwiązanie niesie za sobą oczywiste wady - ciepło w naszej łazience jest w pełni uzależnione od okresów pracy instalacji oraz nasz grzejnik nabiera w pełni stacjonarnego charakteru, zabierając nam możliwość jego swobodnego ustawiania w pomieszczeniu.

W takim przypadku najrozsądniejszym wyborem okaże się być zaopatrzenie swojej łazienki w grzejnik elektryczny - może on pełnić zarówno funkcję ogrzewania bazowego, jak również dogrzewania w chłodniejsze dni.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika łazienkowego?

W chwili obecnej na rynku dostępna jest szeroka paleta urządzeń o zróżnicowanych parametrach - lecz nie wszystkie z nich okażą się dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o kwestię ogrzewania łazienki.

Poniżej prezentujemy cechy, którymi powinien charakteryzować się grzejnik łazienkowy, który zapewni efektywne ogrzewanie naszej łazienki:

  • typ grzejnika - najrozsądniejsza opcją okaże się być wybór grzejnika konwektorowego - stanowi najpopularniejsze rozwiązanie we współczesnych grzejnikach. Powietrze, które dostaje się przez dolną część grzejnika ulega ogrzaniu w jego wnętrzu, po czym jest emitowane z powrotem do pomieszczenia, podnosząc temperaturę w jego wnętrzu. Gdy zależy nam na bardziej równomiernej dystrybucji powietrza warto zakupić grzejnik wyposażone w wentylatory przyspieszające obieg powietrza.
  • dpowiednia moc - to kluczowy parametr przy wyborze grzejnika elektrycznego - od niego bowiem zależą ostateczne koszta użytkowania. Co ważne - nie należy kierować się zasadą “mniejsza moc - niższy pobór energii - niższe koszta”.

Wówczas, gdy dobierzemy grzejnik o zbyt małej mocy w stosunku do wielkości pomieszczenia, będzie on pracował niemal przez cały czas, a temperatura w pomieszczeniu nadal nie osiągnie zakładanego pułapu. Będzie to skutkowało zdecydowanie wyższymi kosztami użytkowania przy niezadowalającym poziomie ciepła.

Przyjmuje się, że na każdy 1 m2 powinno przypadać od 80 do 100 W mocy grzewczej grzejnika. Tym samym przy łazience o powierzchni 10 m2 powinniśmy zaopatrzeć się w grzejnik o mocy 800-1000W. Powyższe proporcje należy przyjąć w budynkach o dobrym ociepleniu, gdzie łazienka nie jest narażona nadmierne wychładzanie przez nieszczelne okna, itp.. Przy budynkach o słabym poziomie izolacji w celu osiągnięcia komfortu cieplnego wartość może być nawet kilkukrotnie wyższa.

  • podwyższony stopień ochrony przed wilgocią - jest to konieczny wymóg, który musi spełniać grzejnik, który ma zostać zamontowany w łazience. Wymagany jest grzejnik o oznaczeniu co najmniej IPX1, który wykazuje odporność na ingerencję wody do urządzenia. Więcej na temat stopni ochronności urządzeń elektrycznych IP przeczytasz klikając tutaj.
  • możliwość swobodnej regulacji temperatury - niemal wszystkie współczesne grzejniki elektryczne posiadają termostaty, umożliwiające regulację temperatury do pożądanych wartości. Jednak te bardziej nowoczesne oferują możliwość cyfrowego ustawienia temperatury oraz precyzyjnego zaprogramowania czasu ich pracy w okresie dziennym jak i tygodniowym. Dzięki temu ich praca jest bardziej ekonomiczna, ponieważ grzejnik pracuje tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
  • z możliwością montażu ściennego lub ustawienia na nóżkach - umożliwia to swobodne dysponowanie urządzeniem w pomieszczeniu.
  • atrakcyjny design - grzejnik oprócz efektywnego grzania pełni funkcję estetyczną i powinien stanowić integralną część łazienki. Na rynku dostępne są modele grzejników w różnych kształtach, kolorach i materiałach wykonania, tym samym przed podjęciem decyzji warto rozejrzeć się za modelem, który będzie spójny z docelowo ogrzewanym pomieszczeniem.

Grzejniki drabinkowe przeważnie były domeną grzejników podłączanych do instalacji C.O., jednak teraz dzięki podłączeniu grzałki elektrycznej i napełnieniu grzejnika wodą z powodzeniem może stać się niezależnym źródłem ogrzewania elektrycznego.

Oprócz skutecznego ogrzewania pomieszczenia, grzejniki tego typu posiadają wysoki stopień ochrony przed wilgocią, tym samym mogą służyć jako suszarka na ubrania lub ręczniki.

Podsumowując - decydując się na montaż grzejnika łazienkowego warto zwrócić uwagę na powyższe elementy, które znacznie ułatwią podjęcie prawidłowej decyzji, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się efektywnym oraz atrakcyjnym wizualnie urządzeniem w swojej łazience.

Jaki grzejnik do łazienki wybrać? Obejrzyj nasz film!

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Warmtec Velo 60x120cm chrom z grzałką elektryczną

Warmtec Velo 60x120cm chrom z grzałką elektryczną

1 249,00 zł brutto1 198,00 zł brutto
Warmtec Calma 50x120cm chrom z grzałką elektryczną

Warmtec Calma 50x120cm chrom z grzałką elektryczną

1 279,00 zł brutto1 228,00 zł brutto
Warmtec Tenedor 50x98,8cm chrom z grzałką elektryczną

Warmtec Tenedor 50x98,8cm chrom z grzałką elektryczną

1 249,00 zł brutto1 198,00 zł brutto
Warmtec EGW-20B 2000W biały Wi-Fi

Warmtec EGW-20B 2000W biały Wi-Fi

709,00 zł brutto599,00 zł brutto
Warmtec EWE+ 2000 2000W

Warmtec EWE+ 2000 2000W

389,00 zł brutto
Warmtec Torcido 50x119 cm piaskowy

Warmtec Torcido 50x119 cm piaskowy

876,00 zł brutto749,00 zł brutto
Warmtec Varilla 53x96cm biały

Warmtec Varilla 53x96cm biały

739,00 zł brutto599,00 zł brutto
Warmtec Varilla 53x96cm czarny

Warmtec Varilla 53x96cm czarny

759,00 zł brutto599,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2042 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-20
Super.
2023-09-19
Super kominek Bardzo szybka dostawa.