Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki kominek elektryczny wybrać? Wolnostojący, z obudową, do zabudowy, ścienny czy narożny?

2018-11-27
Jaki kominek elektryczny wybrać? Wolnostojący, z obudową, do zabudowy, ścienny czy narożny? Jaki kominek elektryczny wybrać? Wolnostojący, z obudową, do zabudowy, ścienny czy narożny?

Jaki kominek elektryczny wybrać? Wolnostojący, z obudową, do zabudowy, ścienny czy narożny?

Przeglądając internet w poszukiwaniu wymarzonego kominka elektrycznego trafisz na różnego rodzaju urządzenia: kominek elektryczny 3D, do zabudowy, z obudową, narożny, ścienny, LED, z parą wodną, wkład kominkowy, z grzaniem. W tym artykule wytłumaczę czym różnią się poszczególne rodzaje kominków elektrycznych i podpowiem na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem kominka i zastosowaną technologią czyli efektem płomienia (artykuł o efektach płomienia znajdziesz tutaj) - przez co każdy z nich może mieć nieco inne funkcje, a sam płomień może wyglądać inaczej.


Rodzaje kominków elektrycznych

1. Kominek elektryczny z obudową

Najbardziej klasyczne i jednocześnie najpopularniejsze są kominki z obudową. Konstrukcja urządzenia pozwala na umieszczenie go w dowolnym miejscu przy ścianie bez konieczności wykonywania remontu. Bryła pozwala nam na ciekawą aranżację i umieszczanie na niej różnych elementów dekoracyjnych. Taki kominek możesz znaleźć w różnych wersjach kolorystycznych i z różnymi elektrycznymi wkładami, przez co rozmiary kominków i ich funkcje też są różne. Jeden z najmniejszych kominków z obudową ma około 60 cm szerokości, a jeden z większych nawet 130 cm. Najwięcej kominków z obudową dostępnych jest z wkładami Dimplex XHD z funkcją grzania oraz Dimplex Cassette 400/600.

2. Kominek elektryczny narożny

Kominki z obudową mogą występować również w wersji narożnej. To idealny sposób na zaaranżowanie wnęki przy ścianie. Co więcej blat jest większy dzięki czemu możesz postawić na kominku więcej elementów dekoracyjnych. Standardowo w ofercie w wersji narożnej znajdziesz kominek Porto , ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz dział projektowy zmodyfikował dla Ciebie inny model.

3. Kominek elektryczny ścienny

Kolejna propozycja od producentów to kominek ścienny. To fajna opcja jeśli chcesz wypełnić wolne miejsce na ścianie i rozświetlić wnętrze. To też dobra opcja dla osób, które chciałyby mieć kominek, ale nie mają wystarczająco miejsca w pomieszczeniu. Takie kominki występują w dwóch wersjach: do zawieszenia na ścianie jak Dimplex Toluca czy Dimplex Sierra lub do całkowitej zabudowy w ścianie jak Dimplex Prism, czy Dimplex Ignite. Kominki ścienne występują w różnych rozmiarach i z różnymi efektami. W niektórych z nich można umieścić różnego rodzaju kamyczki czy otoczaki. Te kominki również mogą być wyposażone w funkcję grzewczą. Jeśli chodzi o ich montaż pod telewizorem - bo jest to pytanie, które często się pojawia - jest to możliwe, ale nie w każdym przypadku. Jeśli kominek będzie pracował z włączoną funkcją grzewczą lub działa na zasadzie pary wodnej jak efekt Opti-Myst lepiej tego nie robić, ponieważ jest ryzyko uszkodzenia elektroniki telewizora.

4. Kominek elektryczny wolnostojący

Inna propozycja to kominek wolnostojący. To ciekawe urządzenia, bez potrzeby ustawiania ich bezpośrednio przy ścianie. Niektóre z nich przypominają cieszące się coraz większą popularnością kominki elektrycznego typu "Koza". Przykładem jest Dimplex Lucia z efektem Optiflame i funkcją grzewczą. Innym przykładem ciekawego i nowoczesnego kominka wolnostojącego jest Dimpex Isola z efektem Opti-Myst.

5. Kominek elektryczny do zabudowy

Ostatnim rodzajem są elektryczne wkłady kominkowe do zabudowy. To opcja, która pozwoli Ci stworzyć naprawdę designerski kominek. Umożliwia zabudowanie w ścianie, meblach, bądź dowolnego rodzaju obudowie. Znajdziesz tu wspomniane wcześniej wkłady XHD z efektem Optiflame, kasety Dimplex z efektem Opti-myst czy Dimplex Kosz z efektem Revillusion. Z naszych obserwacji wynika że kominki z obudowami są wybierane częściej, a jeśli ktoś decyduje się na wkład to najczęściej tworzy zabudowę z elementami cegły czy innych kamieni lub ma wizję stworzenia nowoczesnej zabudowy z kaset. Natomiast z kaset Dimplexa bardzo często korzystają hotele, tworząc designerskie zabudowy, na przykład hotel Bachleda w Zakopanem


Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka elektrycznego?

  • Kupując kominek elektryczny przede wszystkim zdecyduj jaki rodzaj kominka potrzebujesz: z obudową, narożny, do zabudowy, wolno stojący czy ścienny.
  • Z oczywistych powodów zwróć uwagę na rozmiar kominka przed zakupem. Zdjęcia nie zawsze odzwierciedlają rozmiar, a zwrot takiego produktu wymaga wysiłku.
  • Sprawdź w jakiej technologii pracuje kominek. My polecamy kominki LED, bo jest to tańsza opcja w eksploatacji.
  • Doczytaj czy obecna jest funkcja grzewcza, jeśli chcesz korzystać z kominka jako urządzenia grzewczego.
  • Sprawdź efekt płomienia może być modyfikowany pod względem na przykład wysokości czy prędkości płomienia, bo być może lubisz urozmaicenia.
  • Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze wybieraj urządzenia znanych i sprawdzonych producentów (przykładowo możesz zapytać sprzedającego jak długo firma produkująca urządzenia jest na rynku).
  • Jeśli zależy Ci również na dźwiękach upewnij się, że w kominku wbudowany lub dołączany jest emulator dźwięku paleniska.
  • Większość kominków transportowanych jest na palecie co może wiązać się z wysokimi kosztami dostawy. Upewnij się, że sprzedający zapewnia darmową dostawę.
pixel
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018

Polecane

Dimplex Asti wkład 23" XHD Optiflame - biały

Dimplex Asti wkład 23" XHD Optiflame - biały

2 510,00 zł brutto1 690,00 zł brutto
Dimplex Toluca Deluxe z efektem Optiflame

Dimplex Toluca Deluxe z efektem Optiflame

1 560,00 zł brutto899,00 zł brutto
Porto z wkładem Dimplex 23" XHD Optiflame - dąb

Porto z wkładem Dimplex 23" XHD Optiflame - dąb

2 750,00 zł brutto2 229,00 zł brutto
Dimplex Revillusion kosz 20"

Dimplex Revillusion kosz 20"

1 570,00 zł brutto1 290,00 zł brutto
Dimplex 26" XHD z efektem Optiflame LED

Dimplex 26" XHD z efektem Optiflame LED

1 650,00 zł brutto1 390,00 zł brutto
Dimplex 28" XHD z efektem Optiflame LED

Dimplex 28" XHD z efektem Optiflame LED

1 820,00 zł brutto1 590,00 zł brutto
Dimplex SIERRA 60" z efektem Multi Flame LED

Dimplex SIERRA 60" z efektem Multi Flame LED

2 980,00 zł brutto2 850,00 zł brutto
Dimplex SIERRA 72" z efektem Multi Flame LED

Dimplex SIERRA 72" z efektem Multi Flame LED

3 600,00 zł brutto3 450,00 zł brutto
Dimplex SIERRA 48" z efektem Multi Flame LED

Dimplex SIERRA 48" z efektem Multi Flame LED

2 470,00 zł brutto1 950,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2042 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-25
Polecam, szybko i sprawnie.
2023-09-19
Wszystko sprawnie i szybko Działa jak trzeba