Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików

2023-06-29
Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików

Alergie są chorobą XXI wieku. Z roku na rok diagnozuje się tysiące nowych chorych na całym świecie. Choć alergie bezpośrednio nie zagrażają życiu, to znacznie obniżają jego jakość. Objawy takie jak kichanie, katar, osłabienie, zmęczenie czy zapalenie spojówek jest męczące i może w znaczący sposób obniżać samopoczucie. Niestety medycyna nie zna w 100% skutecznego lekarstwa na nie, a łagodzenie objawów polega na eliminacji czynników alergizujących. Te najczęściej znajdują się w powietrzu, dlatego dobry oczyszczacz to podstawowe wyposażenie domu każdego alergika. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Czy alergikowi potrzebny jest oczyszczacz powietrza?

W przypadku alergii wziewnych oczyszczacz powietrza to nie fanaberia, ale konieczność. Działanie urządzenia pozwala bowiem wyeliminować z otoczenia alergeny, czyli czynniki wywołujące reakcję uczuleniową. Za tą przy alergiach wziewnych zazwyczaj odpowiadają niewidoczne pyłki krzewów, kwiatów, drzew, a także obecne w domu roztocza. Unoszą się one w powietrzu, a kontakt z nimi w przypadku alergika kończy się kaszlem, dusznościami, nieżytem nosa, problemami z oddychaniem, łzawieniem oczu.

Jak usunąć alergeny z powietrza?

Niektórych alergenów nie da się usunąć – mowa tu o tych na zewnątrz. Można jednak z nich oczyścić powietrze w domu. Nie jest to jednak proste i łatwe. Pożądanego skutku możesz nie osiągnąć, nawet regularnie sprzątając, używając odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA, a także pozbywając się elementów wyposażenia stanowiącego siedlisko alergenów (dywanów, zasłon, firan, kocy, poduch dekoracyjnych). W walce z alergenami warto bowiem wytoczyć o wiele cięższe działa. Do takich należą oczyszczacze powietrza. Modele z nowej generacji doskonale radzą sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, czyli:

  • dymem papierosowym i smogiem,
  • cząsteczkami kurzu,
  • roztoczami, drobnoustrojami, wirusami i bakteriami,
  • alergenami,
  • brzydkim zapachem,
  • zanieczyszczeniami mechanicznymi i gazowymi.

Zanieczyszczenia te usuwają z każdego kąta domowej przestrzeni. Dobre i wydajne modele mogą pozbyć się do 99,7% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza działa zasysając powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, a następnie oczyszczając je i wydmuchując. Za prawidłowe działanie sprzętu odpowiadają filtry. Te mogą być pojedyncze oraz wielostopniowe. Dobre oczyszczacze powietrza mogą działać przez całą dobę. Nie oznacza to jednak, że są uruchomione przez cały czas. Wbudowane w nie specjalne czujniki automatycznie uaktywniają urządzenie, kiedy wykryją pogorszenie stanu powietrza we wnętrzu.

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy dla alergika?

Powietrze z zanieczyszczeń oczyści każde urządzenie, nie każde jednak jest w takim samym stopniu skuteczne. Poszczególne jednostki różnią się mocą i wydajnością, a także skutecznością. Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika to ten z filtrami HEPA.

Sterownik z termostatem programowalnym

Jeśli system ogrzewania podłogowego wykorzystujesz od czasu do czasu, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie sterownik z termostatem programowalnym. Jego funkcje pozwolą Ci na wyłączenie systemu, kiedy przebywasz poza domem lub śpisz. Nowoczesne urządzenia umożliwiają też korekcję czasu pracy, czyli m.in. załączenie się lub wyłączenie na tyle wcześnie, by uzyskać żądaną temperaturę o odpowiedniej godzinie.

Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA z łatwością pochłaniają zanieczyszczenie mniejsze niż 0,3 mikrona i usuwają z powietrza uczulające alergeny. Z pomocą urządzenia pozbędziesz się cząsteczek kurzu, roztoczy, bakterii, pyłków, pleśni. Dla alergików najlepszym wyborem będą urządzenia z filtrami HEPA 13 – uważane są one za najskuteczniejsze i najnowocześniejsze; ich wysoka efektywność wynika z trójfazowego mechanizmu działania, który opiera się na przechwytywaniu, zderzeniu i dyfuzji. Dwa pierwsze procesy pochłaniają większe zanieczyszczenia, natomiast ostatni doskonale radzi sobie z cząstkami o małych średnicach.

Na Emultimax znajdziesz też bardziej zaawansowane urządzenia np. pozwalające na zaprogramowanie kilku programów ogrzewania czy sterowanie systemem zdalnie – za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie.

Czy oczyszczacze powietrza z filtrami EPA są dobre dla alergików?

Alternatywą dla filtrów HEPA są te EPA. Oznaczane są one znakiem E10, E11 i E12. Zgodnie ze standaryzacją są one nieco mniej skuteczne niż HEPA, ale urządzenie w nie wyposażone również dobrze radzi sobie z usuwaniem alergenów z powietrza. Dla alergików najlepszym wyborem będzie jednostka wyposażona w filtr na poziomie klasy E12. Przyglądając się modelowi filtra, zwróć od razu uwagę na to, na jak długo on starcza i ile kosztuje. W niektórych modelach konieczna jest ich wymiana już po 3 miesiącach użytkowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza dla alergika?

W oczyszczaczu powietrza dla alergika ważny jest nie tylko typ filtra, ale i odpowiednia wydajność. Parametr ten określony jest za pomocą wskaźnika CADR. Najprościej mówiąc, informuje on, jaką ilość powietrza oczyści urządzenie w ciągu godziny pracy. O wydajności oczyszczacza powietrza mówi też zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Ten parametr pozwoli Ci dobrać urządzenie do wielkości domowego pomieszczenia. Pamiętaj, aby nie wybierać tych o małej wydajności na duży metraż. Za skutkuje to brakiem usunięcia wszystkich alergenów z powietrza, co może nie wyeliminować występowania objawów alergii.

Jeśli chcesz zawsze być pewny, że oczyszczacz powietrza dobrze poradził sobie z alergenami, postaw na model ze wskaźnikiem jakości powietrza i czujnikiem zanieczyszczeń. Ten pierwszy poinformuje Cię o stanie powietrza w pomieszczeniu. Oczyszczacz z czujnikiem zanieczyszczeń to natomiast zaawansowany sprzęt, który będzie automatycznie się uruchamiał (lub zwiększał moc), gdy poziom zanieczyszczeń wzrośnie poza normę. Z racji tego, że w domu alergików oczyszczacz działa przez większą część doby, dobrze, kiedy daje on możliwość ustawienia trybu cichej pracy/ trybu nocnego. Dzięki temu nie będzie on zakłócał nocnego odpoczynku dźwiękami, a także świecącym się wyświetlaczem.

Jak skutecznie używać oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza w domu alergika musi być odpowiednio wykorzystywany. Podstawą jest włączenie go regularnie i oczyszczanie powietrza zawsze, kiedy czujnik wskaże podwyższony stan zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest również regularne czyszczenie i wymienianie filtrów – najlepiej kierować się tu instrukcjami producenta. Brudne filtry nie będą bowiem skutecznie oczyszczać powietrza, a co więcej – same staną się źródłem zanieczyszczeń.

Chcąc uzyskać taką temperaturę powietrza, musisz odpowiednio wyregulować ogrzewanie podłogowe. W przypadku tego elektrycznego pożądane wartości osiągniesz, jeśli temperatura podłogi nie będzie przekraczać w pokojach dziennych 29 stopni, a w łazience 33 stopnie Celsjusza. Musisz jednak pamiętać, że temperatura elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, takich jak klimat, izolacja budynku, ilość otwartych powierzchni czy preferencje mieszkańców.

W przypadku alergików istotne jest również, gdzie stanie urządzenie. Najlepiej, jeśli ustawisz je w sypialni oraz pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywasz. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zakup dwóch jednostek, to postaw na model mobilny, łatwy w przenoszeniu np. na kółkach. Zawsze ustawiaj go w pewnej odległości od ścian i mebli, co pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

1 799,00 zł brutto1 669,00 zł brutto
Warmtec AP Neo do 100 m² 7 etapowy WiFi

Warmtec AP Neo do 100 m² 7 etapowy WiFi

1 299,00 zł brutto1 219,00 zł brutto
Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

999,00 zł brutto949,00 zł brutto
pixel