Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki piec akumulacyjny? Jak dobrać, piec akumulacyjny do pomieszczeń?

2023-09-01
Jaki piec akumulacyjny? Jak dobrać, piec akumulacyjny do pomieszczeń?

Jednym ze sposobów ogrzania pomieszczenia jest umieszczenie w nim pieca akumulacyjnego. Obecnie na rynku dostępne są tylko modele dynamiczne. Rozwiązania statyczne zostały wycofane ze sprzedaży. W tym artykule eksperci Emultimax przyjrzą się im nieco bliżej oraz wskażą na parametry, którymi kierować się przy wyborze pieca akumulacyjnego do pomieszczenia. Pod uwagę bierze się m.in. powierzchnię wnętrza, ale nie tylko.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

 

 

Czym jest piec akumulacyjny?

Piec akumulacyjny często nazywany jest również grzejnikiem akumulacyjnym. Urządzenie to służy do ogrzewania pomieszczeń i może być wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła lub źródło wspomagające. Atutem dobrej jakości pieca akumulacyjnego jest to, że nagrzewa się on do wysokich temperatur, a następnie stopniowo i równomiernie oddaje ciepło do otoczenia i jednocześnie nie pobiera przy tym energii.

Kluczem do osiągnięcia efektywności przy tym urządzeniu jest to, że pobór prądu następuje wtedy, gdy energia jest najtańsza, a oddawanie ciepła występuje wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Podstawowy podział obejmuje modele dynamiczne i statyczne. To jaki piec akumulacyjny wybrać zależy od jego parametrów technicznych i realnych potrzeb inwestora. Ze względu na wymogi unijne oraz parametry techniczne, obecnie sprzedawane są już tylko nowoczesne i wydajne piece dynamiczne.

Piece akumulacyjne statyczne

Statyczne piece akumulacyjne zbudowano w ten sposób, aby kumulowały ciepło, a następnie oddawały je z wykorzystaniem metod konwekcji i promieniowania. Oddawanie energii cieplnej trwa tak długo, aż grzejnik całkowicie ostygnie. Jednocześnie to urządzenia starszej generacji, które nie pozwalają na wygenerowanie dużych oszczędności energetycznych, a ich wydajność jest ograniczona.

W porównaniu z modelami dynamicznymi piece statyczne generują większe zużycie energii i są mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Obecnie modele te są wycofywane z rynku, co ma bezpośredni związek z normami eko designu wprowadzanymi przez UE.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pieca akumulacyjnego?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak dobrać piec akumulacyjny do swoich potrzeb, to warto poświęcić na analizę nieco więcej czasu. Na decyzję zakupową wpływa kilka kluczowych czynników, które w kilku zdaniach opisaliśmy poniżej. Korzystając z naszych wskazówek, postawisz na wydajny i zoptymalizowany pod kątem zużycia energii piec akumulacyjny.

Wpływ powierzchni pomieszczenia na wybór pieca

Oczywiście przy wyborze jakiegokolwiek systemu grzewczego bardzo ważna jest powierzchnia pomieszczenia oraz jego wymiary, w tym m.in. wysokość. Jeżeli piec będzie miał zbyt małą moc, to może występować problem z efektywnym ogrzaniem wnętrza. Zbyt duża moc z kolei powoduje większe koszty zakupu i to, że urządzenie nie będzie eksploatowane na miarę swoich możliwości. W związku z tym postaw na dokładną analizę, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z ekspertem. W jednym z dalszych akapitów wskażemy na to, jak dobierać moc pieca akumulacyjnego do powierzchni pomieszczenia.

Stopień ocieplenia budynku

Jako eksperci rekomendujemy również wzięcie pod uwagę stopnia ocieplenia budynku, w którym znajduje się pomieszczenie. Zazwyczaj w starszym budownictwie mamy do czynienia ze słabszą warstwą izolacji termicznej. To sprawia, że starty ciepła w pomieszczeniach są odpowiednio wyższe. Przekłada się to na większe zapotrzebowanie wnętrza na energię, aby zapewnić w nim pożądany komfort cieplny. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ w starym budownictwie wykonuje się również prace termomodernizacyjne, które poprawiają efektywność energetyczną budynku. W związku z tym warto dokładnie zapoznać się ze stanem ocieplenia danego obiektu, a następnie podejmować decyzję zakupową.

 

Jak długo nagrzewa się dany piec?

Pod uwagę warto również wziąć to, jak długo nagrzewa się piec akumulacyjny? Czas ten może się różnić w zależności od wybranego modelu. Ma to wpływ na efektywność i wygodę korzystania z grzejnika elektrycznego. Zazwyczaj piece akumulacyjne nagrzewają się przez kilka godzin, po czym mogą oddawać energię cieplną w dłuższej perspektywie. W przypadku wątpliwości warto skonsultować charakterystykę danego urządzenia z naszym ekspertem.

Jak dostosować moc pieca akumulacyjnego do pomieszczenia?

W tym miejscu zastanowimy się nad tym, jak dostosować moc pieca akumulacyjnego do powierzchni pomieszczenia. To główny czynnik, który przekłada się na efektywność korzystania z grzejnika elektrycznego oraz związane z tym koszty. Pod uwagę weźmiemy uśrednione parametry dla modeli dynamicznych. Poniżej podano optymalną wydajność pieca akumulacyjnego dla danej powierzchni przy określonym stopniu izolacji budynku.

Piece akumulacyjne o mocy 2 kW:

 • 18 m2 przy izolacji dobrej
 • 12 m2 przy izolacji średniej
 • 9 m2 przy izolacji słabej

Piece akumulacyjne o mocy 3 kW:

 • 28 m2 przy izolacji dobrej
 • 19 m2 przy izolacji średniej
 • 14 m2 przy izolacji słabej

Piece akumulacyjne o mocy 4 kW:

 • 37 m2 przy izolacji dobrej
 • 25 m2 przy izolacji średniej
 • 18 m2 przy izolacji słabej

Piece akumulacyjne o mocy 5 kW:

 • 46 m2 przy izolacji dobrej
 • 32 m2 przy izolacji średniej
 • 23 m2 przy izolacji słabej

Piece akumulacyjne o mocy 6 kW:

 • 55 m2 przy izolacji dobrej
 • 38 m2 przy izolacji średniej
 • 28 m2 przy izolacji słabej

Oznacza to, że dobrej jakości piece akumulacyjne dynamiczne poradzą sobie z ogrzaniem nawet dużych salonów czy też pomieszczeń biurowych.

Zapraszamy do zakupów w Emultimax

Jako Emultimax specjalizujemy się w dystrybucji wysokiej jakości pieców akumulacyjnych dynamicznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do dobrania modelu bezpośrednio do swoich potrzeb i charakterystyki pomieszczenia. Wśród rekomendowanych urządzeń z naszego asortymentu znajdują się m.in.: Dimplex VFE 60 K 6kW, Dimplex VFE 50 K 5kW, Dimplex XLE150 3,3kW, Dimplex XLE125 2,76kW i Dimplex VFE 40 K 4kW. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości rekomendujemy kontakt z naszym ekspertem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

Dimplex VFE 30 K 3kW

Dimplex VFE 30 K 3kW

5 777,31 zł brutto4 333,00 zł brutto
Dimplex XLE050 1,02kW

Dimplex XLE050 1,02kW

3 047,00 zł brutto2 811,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

4 194,30 zł brutto3 410,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

4 858,50 zł brutto3 950,00 zł brutto
pixel