Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klimatyzator jako osuszacz powietrza

2023-05-15
Klimatyzator jako osuszacz powietrza

Wydajne, bezawaryjne, łatwe w obsłudze, a przy tym wielofunkcyjne – takie są urządzenia XXI wieku. Cechami tymi pochwalić mogą się również klimatyzatory. Doskonale sprawdzą się one jednak nie tylko w upalne dni. Nowoczesne modele wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji m.in. osuszania powietrza. Zobacz, czy warto wykorzystywać klimatyzator jako osuszacz powietrza.

Kiedy trzeba osuszać powietrze w domu?

Problem dużej wilgotności powietrza pojawia się w wielu domach. Może on wystąpić z różnych przyczyn, jednak najczęściej jest nią brak lub nieprawidłowo działająca wentylacja. Sprawia to, że powietrze nie może przepływać swobodnie, co prowadzi do zatrzymywania się wilgoci w pomieszczeniach. Na meblach i ścianach osiada ona pod postacią pary wodnej. Ta w nadmiarze pojawia się również w pomieszczeniach z nieszczelnymi oknami i drzwiami. Powodują one, że wilgoć dostaje się do wnętrza przez szczeliny, a para wodna nie ma gdzie uciekać.

Sytuacją alarmującą jest wilgotność na poziomie 70%. W jej wyniku w Twoim domu pojawiają się nieprzyjemne zapachy, a także zaparowane okna. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci skutkuje również wykwitami pleśni na ścianach, suficie, podłodze, dywanach, meblach i innych elementach wystroju. Te są niebezpieczne zarówno dla stanu technicznego budynku, jak i zdrowia domowników. Pleśń może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak astma, alergie, problemy z oddychaniem, infekcje dróg oddechowych, problemy z krążeniem krwi i inne. Na skutki jej działania wrażliwe są przede wszystkim dzieci, alergicy, seniorzy, negatywne skutki mieszkania w zawilgoconym mieszkaniu odczuje jednak każdy.

Jakie są sposoby na zmniejszenie wilgoci w mieszkaniu?

Optymalna wilgotność w domu powinna wynosić do 40 do 60%. To, czy pomieszczenie spełnia wymagania, prosto możesz sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza. Jeśli wskaże on podwyższony wskaźnik, to powinieneś przystąpić do osuszania powietrza. Jak to zrobić?

 • Postaw na sprawną wentylację, która będzie odprowadzać zużyte powietrze na zewnątrz i zadba o to świeże we wnętrzu; w przypadku dużych problemów z wilgocią rozważ montaż wentylacji mechanicznej;
 • Regularnie wietrz pomieszczenie – jest to najlepsze wsparcie dla domowej wentylacji; wczesną wiosną i jesienią okna otwieraj co najmniej 2-3 razy dziennie po 15 minut; zimą czas wietrzenia możesz skrócić, ale nadal nie zapominaj o regularności;
 • Korzystaj z osuszacza powietrza – urządzenie to będzie odprowadzać skroploną parę wodną do specjalnego pojemnika; zlikwiduje nieprzyjemne zapachy, a także zminimalizuje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów; klasyczne osuszacze zastąpić możesz klimatyzacją z funkcją pochłaniania wilgoci; w opcję tę wyposażone są zarówno standardowe modele, jak i te przenośne.

Czy klimatyzacja osusza powietrze w domu?

Osuszacze powietrza to szeroka kategoria urządzeń. Znajdziesz w niej modele profesjonalne, a także te do domowego użytku. W zależności od parametrów mogą one osuszać mniejsze i większe powierzchnie. Co, jednak jeśli nie masz w domu miejsca na kolejny sprzęt? Postaw na klimatyzację. Znajdująca się w niej sprężarka bowiem nie tylko chłodzi powietrze, ale i osusza je. W klasycznych modelach procesu tego nie możesz kontrolować, inaczej jest w przypadku nowoczesnych klimatyzatorów. W nich standardem jest tryb osuszania, często nazywany DRY. Pozwala on na dopasowanie ustawień do indywidualnych potrzeb, a także kontrolę nad pracą urządzenia.

Kiedy korzystać z trybu osuszania w klimatyzacji?

Co do zasady z osuszania powietrza przez klimatyzację możesz korzystać przez cały rok. Miej jednak na uwadze, że szczelnie przydaje się on jesienią i wiosną, kiedy to wilgotność powietrza jest znacznie wyższa. Włączaj go też po ulewnych deszczach lub przy podejrzeniu zalania mieszkania. Klimatyzację możesz także wykorzystać do suszenia prania. Najlepiej klimatyzator z osuszaczem powietrza ustaw w łazience i kuchni, bowiem wilgoć w tych pomieszczeniach często przekracza optymalny poziom. Jeśli wybierzesz model mobilny, z łatwością będziesz przenosił pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. Klimatyzator z osuszaczem powietrza sprawdzi się też w starych mieszkaniach w zabytkowych kamienicach. Te ze względu na dużą wysokość ciężko ogrzać, co może zwiększać poziom wilgotności.

Jak działa funkcja osuszacza powietrza w klimatyzatorach?

Osuszaniu powietrza sprzyja zarówno funkcja chłodzenia, jak i ogrzewania w klimatyzacji. Przy tej pierwszej pozbywanie się wilgoci jest procesem niemal naturalnym. Dochodzi do niego w momencie zetknięcia się ciepłego powietrza z zimną powierzchnią wymiennika. Mamy wtedy do czynienia z wykraplaniem się wilgoci, która w postaci wody usuwana jest na zewnątrz pomieszczenia. Zbędna wilgoć osadza się na wymienniku, a po wykropleniu wpływa do tacy. Powstały w wyniku tego procesu kondensat usuwany jest za pomocą pompki lub w sposób grawitacyjny. Pamiętaj jednak, że dokładny sposób działania funkcji osuszania zależny jest od konkretnego modelu.

W nieco droższych, ale bardziej zaawansowanych urządzeniach tryb osuszania działa niezależnie od chłodzenia wnętrza, a co więcej uruchamiany jest automatycznie. Odpowiada za to zamontowana w urządzeniu czujka, która samodzielnie wykrywa, kiedy poziom wilgoci jest za wysoki. Wykrywając go, automatycznie uruchamia niezbędny tryb, również podczas twojej nieobecności w nieruchomości. Dzięki temu zawsze możesz cieszyć się odpowiednim mikroklimatem we wnętrzach.

Uwaga! Nie przesusz powietrza w domu

Klimatyzacja z osuszaczem to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu domach i to przez cały rok. Modele przenośne pozwalają uzyskać przyjazny mikroklimat w każdym domowym pomieszczeniu i to bez instalowania w nim drogiego oprzyrządowania. Pamiętaj jednak, że zbyt częste używanie sprzętu w połączeniu z brakiem prawidłowej wentylacji może doprowadzić do przesuszenia powietrza. Oznacza to, że jego wilgotność spadnie poniżej 40%. Stan ten jest tak samo niebezpieczny dla zdrowia jak nadmierna wilgoć. Wywoływać może przesuszenie błony śluzowej nosa i gardła, pieczenie oczu, nadmierną suchość skóry.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 3800 S 3800W do 50m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 3800 S 3800W do 50m² 3 tryby pracy

3 299,95 zł brutto2 299,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 3810 S 3800W do 50m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 3810 S 3800W do 50m² 3 tryby pracy

3 299,95 zł brutto2 099,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 3900 X 3900W do 52m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 3900 X 3900W do 52m² 3 tryby pracy

3 449,95 zł brutto2 699,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 2600 X 2600W do 34m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 2600 X 2600W do 34m² 3 tryby pracy

2 299,95 zł brutto1 249,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 2100 X 2100W do 26m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 2100 X 2100W do 26m² 3 tryby pracy

1 899,95 zł brutto1 049,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Trotec PAC 2010 E 2100W do 26m² 3 tryby pracy

Trotec PAC 2010 E 2100W do 26m² 3 tryby pracy

1 999,95 zł brutto1 099,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2692 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Wszystko zgodnie z zamówieniem i na czas
2024-02-23
Szybko i sprawnie
pixel