Na jakiej wysokości zamontować kominek elektryczny?
Idealna recepta na wysokość montażu kominka elektrycznego nie istnieje. Zależy ona od wielu czynników, między innym od rodzaju pomieszczenia, jego wysokości, miejsca montażu, czyli kontekstu otoczenia (np.: pod tv czy na pustej ścianie) oraz osobistych preferencji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie porady mamy dla Ciebie w tych różnych przypadkach i co wziąć pod uwagę przy montażu kominka elektrycznego.
Wysokość montażu kominka elektrycznego pod telewizorem
Wiele osób montuje kominek elektryczny ścienny w połowie odległości między dolną krawędzią telewizora a podłogą. Jeśli jednak jesteś przed montażem telewizora, warto najpierw sprawdzić wszystkie odległości, aby płomień z kominka ściennego widoczny był z kanapy czy fotela. Telewizor montowany jest średnio około 1 m od podłogi, a jeśli wybierzemy wysoki kominek, może okazać się, że będzie on dosyć nisko. Dlatego warto mieć zaplanowane miejsce montażu kominka elektrycznego już na etapie jego wyboru, aby upewnić się, że mamy na niego miejsce.
Dodatkowo pamiętaj, aby przed montażem zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeśli montujesz telewizor nad kominkiem elektrycznym, jest to szczególnie ważne. W przypadku wkładów od marki Dimplex z efektem Opti-myst (na parę wodną) znajdziesz taką informację: “Niezbędne jest pozostawienie odpowiedniego kanału wentylacyjnego w celu zapewnienia urządzeniu właściwego dopływu powietrza – w przeciwnym razie efekt płomienia Opti-myst nie będzie funkcjonował prawidłowo” Warto pamiętać, że niektóre wkłady posiadają również funkcję grzewczą. Dlatego ważne jest pozostawienie zalecanej odległości między elementami, która zapewni odpowiednią wentylację urządzenia. Zbyt bliska lokalizacja telewizora w przypadku uruchomionej funkcji grzewczej może go uszkodzić. Natomiast jeśli nie ma obostrzeń co do bliskości innych przedmiotów, warto zmniejszyć odległość od dolnej krawędzi telewizora.
Pamiętaj również, że istnieją kominki elektryczne naścienne takie jak Dimplex Toluca, które zamontujesz bez większej ingerencji w ścianę i montażu lub kominki elektryczne ścienne do zabudowy w ścianie takie jak Dimplex Ignite XL.
Wysokość montażu wkładu elektrycznego do zabudowy
Wkłady elektryczne do zabudowy montowane są zazwyczaj w specjalnie przygotowanych wnękach lub obudowach. Wysokość montażu zależy od projektu wnętrza i zabudowy oraz miejsca, w którym kominek ma się znaleźć. Pamiętaj, aby umieścić wkład na takiej wysokości, która pozwoli na komfortowe korzystanie z kominka oraz podziwianie efektów świetlnych. Zazwyczaj dolna krawędź wkładu elektrycznego znajduje się na wysokości około 30-60 cm od podłogi.
Warto pamiętać, że kominki elektryczne do zabudowy mogą przybierać formę przypominającą tradycyjny kominek, gdzie wysokość montażu będzie zbliżona do tego jak montowane są tradycyjne kominki z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Wysokość montażu kominka elektrycznego na pustej ścianie
A co w sytuacji gdy chcesz zamontować kominek elektryczny na pustej ścianie? Niezależnie od miejsca montażu i rodzaju kominka elektrycznego (ścienny czy wkład do zabudowy) najważniejsze jest, aby efekt płomienia widoczny był z miejsca, z którego będziemy go oglądać. Dodatkowo najlepiej, aby znajdował się na wysokości wzroku.
Montując kominek w salonie zamiast telewizora, warto zastosować się zasad montażu telewizora. Wówczas kominek będzie nieco wyżej niż w przypadku montażu pod telewizorem. Może to być nawet 100 cm od podłogi (dolna krawędź kominka).
W przypadku wkładu elektrycznego w sypialni, naprzeciwko łóżka, który zastępuje telewizor, wystarczy sprawdzić, na jakiej wysokości będzie on widoczny z łóżka. Łóżka z materacami mogą mieć przeróżną wysokość, dlatego najlepiej sprawdzić to we własnym pomieszczeniu. Podając jedną ogólną wysokość, moglibyśmy wprowadzić Cię w błąd.
A może chcesz wypełnić pustą ścianę w przedpokoju, montując na niej linearny kominek ścienny? Tutaj sprawa jest najprostsza. Wystarczy umieścić go na wysokości wzroku, dobierają ją pod wzrost użytkowników. Średnio będzie to około 130 cm od podłogi.
Czynniki wpływające na wysokość montażu kominka elektrycznego
Widoczność
Przy wyborze wysokości montażu kominka elektrycznego warto uwzględnić komfort użytkowania. Kominek powinien być zamontowany na takiej wysokości, aby jego obsługa była wygodna, a widok płomieni cieszył oczy zarówno podczas siedzenia jak i stania. Pamiętaj, że płomień najkorzystniej wygląda gdy patrzymy na niego w prostej linii. Nie możemy zadzierać do niego głowy lub patrzeć na niego mocno z góry.
Estetyka
Wysokość montażu kominka elektrycznego powinna harmonizować z resztą wystroju wnętrza. Kominek stanowi często centralny punkt pomieszczenia, dlatego ważne jest, aby jego umiejscowienie było dobrze przemyślane i komponowało się z otoczeniem. Pamiętaj jednak, że finalny efekt ma podobać się Tobie i nie musisz sugerować się powyższymi wskazówkami :).
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem przy montażu kominka elektrycznego. To rzecz, której nie możesz pominąć. Należy upewnić się, że kominek jest zamontowany zgodnie z instrukcjami producenta i w miejscu, które nie stwarza zagrożenia dla użytkowników, zwłaszcza dzieci i zwierząt.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniej wysokości montażu kominka elektrycznego zależy od kilku czynników, takich jak ergonomia, estetyka wnętrza oraz bezpieczeństwo. Kominki elektryczne ścienne najczęściej montowane są na wysokości 90-130 cm od podłogi na pustej ścianie, 30-50 cm od podłogi gdy znajdują się pod telewizorem, a wkłady elektryczne do zabudowy imitujące tradycyjny kominek, na wysokości 40-60 cm. Przemyślane umiejscowienie kominka elektrycznego zapewni nie tylko komfort użytkowania, ale również estetyczny wygląd wnętrza.
Pamiętaj, że w artykule nie wzięliśmy pod uwagę wszystkich opcji montażu, bo jest ich bardzo dużo. Jedyne co Cię ogranicza, to wyobraźnia. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz dedykowanej zabudowy do swojego wymarzonego kominka, skontaktuj się z nami. Przez nasz dział projektowy przeszło już wiele koncepcji zabudów, które wdrożyliśmy do domów naszych klientów.