Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym - czy rzeczywiście jest drogie?

2020-08-11
Ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym - czy rzeczywiście jest drogie? Ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym - czy rzeczywiście jest drogie?

W przypadku, kiedy zastanawiasz się w jaki sposób ogrzać dom, z całą pewnością natrafisz na wiele informacji odnośnie ogrzewania elektrycznego, w tym ogrzewaniu za pomocą grzejników elektrycznych. Ogólnie przyjęło się, że ogrzewanie domu energią elektryczną jest wysoce kosztowne i w żadnym wypadku nieopłacalne. Jednak czy aby na pewno?

Nowoczesne grzejniki elektryczne znacznie różnią się od tych używanych jeszcze kilka lat temu - orientacja na energooszczędność zmniejszająca koszty ogrzewania przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnych temperatur w pomieszczeniach jest priorytetem tych urządzeń. Urządzenia te posiadają szereg zalet, które w niektórych przypadkach czynią z nich co najmniej równorzędną metodę ogrzewania dla tradycyjnych form ogrzewania opartych o inne źródła energii, aniżeli energia elektryczna.

Energooszczędne ogrzewanie konwektorowe - czy w ogóle istnieje?

Grzejniki konwektorowe - nazywane niekiedy konwekcyjnymi - wykorzystują zjawisko zachodzące w gazach, pozwalając na przenoszenie się i przekazywanie energii cieplnej. Powietrze znajdujące się w urządzeniu zostaje ogrzane, następnie unosząc się do góry rozpoczynając proces cyrkulacji, czyli krążenia po pomieszczeniu.

Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wyższych pomieszczeń, ponieważ czas ich ogrzania jest stosunkowo krótki. Grzejniki elektryczne często posiadają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym korzystanie z nich może znacznie obniżyć koszta eksploatacji, np.:

 • termostat

  pozwala utrzymać temperaturę poprzez cykliczne uruchamianie i wyłączanie ogrzewania w taki sposób, aby temperatura cały czas utrzymywała się na zadanym poziomie - termostat może być mechaniczny jak i elektroniczny. Tym samym praca urządzenia ograniczona jest jedynie do “dogrzewania”, a co za tym idzie nie pobiera ono energii przez cały czas. Często mamy możliwość regulacji mocy urządzenia, co jest szczególnie przydatne w przypadkach, kiedy zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia.

 • tryb programowalny

  Coraz częściej nowoczesne grzejniki posiadają możliwość programowania pracy w blokach czasowych, dzięki czemu ogrzewanie jest automatycznie uruchamiane i wyłączane w ściśle określonych przez użytkownika porach. Tym samym można dostosować ogrzewanie do indywidualnego rytmu dnia lub dostosować intensywność pracy grzejnika do tańszych stref taryfowych korzystania z energii elektrycznej, co przełoży się na zdecydowanie niższe koszta.


Koszta instalacji, a zwrot inwestycji

Nie podlega żadnym wątpliwościom, że rokroczny koszt ogrzewania za pomocą grzejników elektrycznych będzie wyższy, aniżeli kotłem na węgiel, pompą ciepła lub inną metodą ogrzewania. Jednak czy to całkowicie dyskwalifikuje ogrzewanie grzejnikami jako metodę, która może być brana pod uwagę przy wyborze ogrzewania? Nie zupełnie. Ogromną przewagą grzejników jest proces ich instalacji, a co najważniejsze - koszt

W przykładowym domu o powierzchni 100m2 koszt instalacji ogrzewania grzejnikami elektrycznymi wyniesie w przybliżeniu 1200 zł, natomiast kompletny system ogrzewania na węgiel to koszt około 30 000 zł. W przypadku pompy ciepła może on wynosić od 40 000 zł w górę. Aby zobrazować koszty zwrotu inwestycji posłużymy się prostym przykładem.

Przy założeniu, że koszt energii elektrycznej w taryfie dwustrefowej wyniesie 0,45 PLN/kWh, natomiast ogrzewanie węglem będzie kosztować 0,13 PLN/kWh, roczne koszta ogrzewania będą wynosiły odpowiednio:

 • 4500 PLN dla ogrzewania elektrycznego,
 • 1300 PLN dla ogrzewania węglowego.

Koszty użytkowania grzejnika elektrycznego i kotła CO

Jednak należy podkreślić, że łączny koszt inwestycji w instalację ogrzewania węglem zwróci się dopiero po ok. 9 latach. W dalekiej perspektywie metoda ta jest z pewnością mniej opłacalna, jednak w przypadku, gdy nie mamy tak dużych środków na jednorazowy wydatek, warto rozważyć instalację grzejników elektrycznych.


Jak dobrać odpowiednią moc grzejnika do pomieszczenia?

Decydując się na montaż grzejnika elektrycznego w pomieszczeniu warto wziąć pod uwagę stopień izolacji cieplnej budynku. Jeżeli będzie ona niewystarczająca, zastosowanie grzejników o zbyt małej mocy nie przyniesie pożądanego efektu, przy czym zużycie prądu będzie zdecydowanie wyższe.

Najbardziej podstawowym przelicznikiem relacji mocy grzewczej w do stopnia ocieplenia budynku są niniejsze proporcje:

 • słaba izolacja cieplna: 150 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni,
 • średnia izolacja cieplna: 100 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni,
 • dobra izolacja cieplna: 70 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni.

W przykładowym pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należałoby zamontować grzejnik o mocy:

 • 3000 W w słabo zaizolowanym budynku,
 • 2000 W w średnio zaizolowanym budynku,
 • 1400 W w dobrze zaizolowanym budynku.

Pokojowy grzejnik elektryczny do domu - podstawowe korzyści

 • niski koszt instalacji

  Koszt instalacji grzejników elektrycznych jest jednym z najniższych w przypadku ogrzewania elektrycznego - kompletny zestaw do ogrzania domu o powierzchni 100m2 może wynieść jedynie 1200 zł.

 • ogrzewanie dowolnego rodzaju pomieszczeń

  Do ich instalacji nie jest konieczne posiadanie specjalistycznych sprzętów ani przeprowadzenia generalnego remontu. Bez przeszkód można montować je w kuchni, salonie czy łazience. W przypadku łazienek doskonałe rozwiązanie stanowią grzejniki drabinkowe, które mogą służyć jako suszarka.

 • łatwość montażu

  Grzejniki elektryczne można dowolnie montować na ścianie lub ustawiać na podłodze na dołączanych do zestawów nóżkach. Nie ma konieczności gospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kocioł ani instalacji rur grzejnych.

 • możliwość rozbudowy lub zmniejszenia instalacji grzejnej w zależności od potrzeb

  Instalacja grzejna może być w dowolnym momencie rozbudowana w przypadku niedostatecznego komfortu termicznego lub redukowana w sytuacji poprawy izolacji budynku.

 • bezobsługowa i bezawaryjna praca

  Działanie grzejnika jest praktycznie bezobsługowe, a co najważniejsze - nie wymaga dokonywania regularnych przeglądów i konserwacji, co czyni je niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

 • powolne oddawanie ciepła

  Czas poboru energii elektrycznej jest zdecydowanie krótszy, aniżeli czas oddawania ciepła do otoczenia. Tym samym temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie przez dłuższy czas.

 • bezpieczne w użytkowaniu

  Brak ostrych elementów oraz niska intensywność nagrzewania obudowy urządzenia sprawia, że jest bezpieczne nawet dla znajdujących się w pobliżu dzieci. Dodatkowo nie ma ryzyka zatrucia dwutlenkiem węgla lub eksplozji, tak jak w przypadku ogrzewania innego typu.


Zobacz film o elektrycznych grzejnikach konwektorowych

Grzejnik elektryczny jako główne źródło ogrzewania?

Ogrzewanie elektryczne jako główne źródło ogrzewania można polecić w przypadku domów, w których zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie lub też kiedy ogrzewanie elektryczne wydaje się być rozsądniejszą opcją biorąc pod uwagę koszt jednorazowej inwestycji.

Doskonale sprawdzi się również w przypadku obiektów, w których przebywamy przez ograniczoną liczbę dni w roku, np. działkach lub domkach letniskowych.

Ze względu na wyższy koszt użytkowania metoda ta ma wielu przeciwników, jednak zalety wynikające z posiadania grzejnika elektrycznego sprawiają, że można rozważać zakup grzejników jako uzupełnienie ogrzewania głównego.

Jest to szczególnie opłacalne w okresach przejściowych (jesień, wiosna), kiedy występują duże wahania temperatury, natomiast jest jeszcze zbyt wcześnie na uruchomienie ogrzewania bazowego, a potrzebujemy szybko ogrzać łazienkę lub salon.


W jaki sposób można obniżyć koszt ogrzewania za pomocą grzejników elektrycznych?

 • izolacja cieplna

  Niezwykle istotna - tak jak w przypadku wszystkich form ogrzewania - jest dostateczna izolacja cieplna budynku. Używanie właściwych materiałów oraz eliminacja mostków cieplnych znacznie przyczyni się do jak najefektywniejszego zatrzymywania ciepła w pomieszczeniu.

  Nader często nieszczelne okna są przyczyną ubytków ciepła, a co za tym idzie - wzmożonej pracy urządzeń grzewczych i wyższego zużycia energii. Dlatego warto zadbać o ten aspekt, gdyż może przynieść to wymierne korzyści w postaci nawet kilkudziesięciu procent oszczędności w zużyciu prądu.

 • grzejniki elektryczne o odpowiedniej mocy

  Warto zadbać o dobór grzejników o odpowiedniej mocy w odniesieniu do wielkości pomieszczenia. Użycie grzejników o niedostatecznej mocy sprawi, że nie będą one w stanie efektywnie ogrzać pomieszczenia nie wspominając o tym, że zużyją zdecydowanie więcej energii, aniżeli w przypadku poprawnego dobrania ich mocy.

 • jakość grzejników elektrycznych

  Przy wyborze grzejnika warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Na rynku można napotkać się na mnóstwo urządzeń w niskich cenach, lecz także niestety niskiej jakości wykonania. Może to skutkować przykrym rozczarowaniem w przypadku, kiedy grzejnik mówiąc potocznie “nie wyrabia” lub zużywa zdecydowanie więcej energii, aniżeli zadeklarował producent.


Czym zatem kierować się przy wyborze grzejnika?

Przed dokonaniem zakupu warto poszukać opinii na temat grzejnika, gdyż może to zaoszczędzić nam niechcianych niespodzianek. Z opinii dowiemy się podstawowych informacji na temat faktycznej jakości urządzenia, subiektywnych odczuć klientów oraz będziemy mieli ogólny pogląd na to, czego właściwie możemy się spodziewać.

Nowoczesna technologia w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z urządzeń, pozwalając na dostosowanie czasu i parametrów pracy do indywidualnych preferencji. Dlatego też rozglądając się za wyborem grzejników do domu należy zwracać uwagę zwłaszcza na te, które oferują bogaty wachlarz opcji dodatkowych, takich jak tryb programowalny, tryb otwartego okna, cyfrowe ustawianie temperatury itp.

Koniecznie należy określić metraż pomieszczenia, w którym znajdzie się grzejnik, gdyż od niego zależy odpowiedni dobór mocy urządzenia. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ od tego zależy temperatura w naszym otoczeniu.


Jesteś zainteresowany zakupem grzejnika konwektorowego?

Zapoznaj się z naszą aktualną ofertą grzejników dostosowanych do Twoich potrzeb. Za pomocą opcji przeglądania określ, jakie parametry powinien posiadać grzejnik w Twoim domu, a następnie wybierz odpowiedni dla siebie! Aby przejść do oferty, kliknij w poniższy odnośnik.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

Warmtec EWE+ 1500 1500W

Warmtec EWE+ 1500 1500W

379,00 zł brutto
Warmtec EWX 500W

Warmtec EWX 500W

199,00 zł brutto
Warmtec EWX 1000W

Warmtec EWX 1000W

299,00 zł brutto
Dimplex PLX050E 500W

Dimplex PLX050E 500W

682,65 zł brutto642,00 zł brutto
Thermoval T17-500W

Thermoval T17-500W

419,00 zł brutto379,00 zł brutto
Dimplex DTD 4T 02 250W

Dimplex DTD 4T 02 250W

638,37 zł brutto603,00 zł brutto
Dimplex DTD 2T 05 500W

Dimplex DTD 2T 05 500W

594,09 zł brutto561,00 zł brutto
Dimplex DX410E 1000W

Dimplex DX410E 1000W

456,00 zł brutto396,00 zł brutto
Dimplex RCE 100 1000W

Dimplex RCE 100 1000W

1 970,00 zł brutto1 861,00 zł brutto
Dimplex H260E 2000W

Dimplex H260E 2000W

762,00 zł brutto
Dimplex H260E ECO 1000W

Dimplex H260E ECO 1000W

763,00 zł brutto742,00 zł brutto
Dimplex TRP 100 M ozdobny

Dimplex TRP 100 M ozdobny

2 228,76 zł brutto1 872,00 zł brutto
Dimplex MFP 100E 1000W

Dimplex MFP 100E 1000W

1 592,00 zł brutto1 415,00 zł brutto
Dimplex MFP 150E 1500W

Dimplex MFP 150E 1500W

1 617,00 zł brutto1 438,00 zł brutto
Dimplex MFP 200E 2000W

Dimplex MFP 200E 2000W

1 741,00 zł brutto1 548,00 zł brutto
Thermoval TX-2000W

Thermoval TX-2000W

406,00 zł brutto369,00 zł brutto
Warmtec EWN-500W

Warmtec EWN-500W

229,00 zł brutto
Warmtec EWH-2000

Warmtec EWH-2000

349,00 zł brutto
Warmtec GOH-25M 2500W

Warmtec GOH-25M 2500W

349,00 zł brutto
Warmtec GOH-08X 800W

Warmtec GOH-08X 800W

229,00 zł brutto
Dimplex DX 512E 1200W

Dimplex DX 512E 1200W

486,00 zł brutto
Dimplex DX 521 2000W

Dimplex DX 521 2000W

483,00 zł brutto
Dimplex EF 12/20S 2000W

Dimplex EF 12/20S 2000W

400,00 zł brutto
Stiebel Eltron CWM 750 M-F 750W

Stiebel Eltron CWM 750 M-F 750W

442,80 zł brutto360,00 zł brutto
Stiebel Eltron CWM 500 P 500W

Stiebel Eltron CWM 500 P 500W

713,40 zł brutto580,00 zł brutto
Stiebel Eltron CK 20 Premium 2000W

Stiebel Eltron CK 20 Premium 2000W

1 340,70 zł brutto1 090,00 zł brutto
Stiebel Eltron CK 20 Trend LCD 2000W

Stiebel Eltron CK 20 Trend LCD 2000W

787,20 zł brutto640,00 zł brutto