Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnik elektryczny - co wybrać?

2021-09-13
Ogrzewanie podłogowe czy grzejnik elektryczny - co wybrać? Ogrzewanie podłogowe czy grzejnik elektryczny - co wybrać?

Decydując się na montaż ogrzewania w swoim domu często stajemy przed dylematem - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co będzie najlepszym wyborem?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź - obie formy ogrzewania posiadają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od naszych oczekiwań wobec ogrzewania lub specyfiki lokalu, w którym przychodzi nam instalować system grzewczy.

Warto zapoznać się z najważniejszymi cechami zarówno ogrzewania podłogowego, jak i grzejników elektrycznych, pozwalających nam uniknąć rozczarowania i dokonać jak najbardziej przemyślanego wyboru.


Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy grzejniki elektryczne - porównanie

Prezentujemy porównanie tych dwóch form ogrzewania w oparciu o najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika czynniki. Pozwoli nam to ocenić, czy dane rozwiązanie będzie optymalne dla naszego domu, zdrowia lub zasobności portfela.

Czynnik Elektryczne ogrzewanie podłogowe Grzejniki elektryczne
Rozkład temperatury równomierny nierównomierny
Komfort cieplny uzyskiwany w mniejszej temperaturze uzyskiwany w większej temperaturze
Izolacja pomieszczenia bardzo dobra dostateczna
Zmiana temperatury w pomieszczeniu wolna szybka
Korzystne dla alergików tak nie
Wilgotność powietrza nie wpływa wysusza
Koszt inwestycji większy o ok. 50-60% mniejszy
Koszt eksploatacji mniejszy większy
Poziom trudności montażu wyższy niższy

Ogrzewanie podłogowe dzięki równomiernemu rozłożeniu mat na całej powierzchni zapewnia niemal identyczną temperaturę w każdej części pomieszczenia. Natomiast w przypadku grzejników możemy czuć jej spadek wraz z oddalaniem się od grzejnika.

Jednocześnie ten sam komfort cieplny uzyskamy, gdy temperatura ogrzewania podłogowego będzie o ok. 2oC niższa, aniżeli grzejnika elektrycznego. Przekłada się to bezpośrednio na zużycie energii, a co za tym idzie - koszty.

Jednak ogrzewanie podłogowe wymaga lepszej izolacji - zarówno podłoża, jak i ścian, aniżeli grzejniki. Nawet, gdy pomieszczenie ma gorszą izolację, grzejnik jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu, natomiast w przypadku np. niedostatecznie zaizolowanego podłoża - ciepło pochodzące z “podłogówki” może być praktycznie nieodczuwalne.

W przypadku grzejników elektrycznych bez wątpienia docelowa temperatura w pomieszczeniu zostanie osiągnięta szybciej. Ogrzewanie podłogowe cechuje większa bezwładność - tzn. wolniej się nagrzewa, a jednocześnie wolniej stygnie, dłużej zachowując ciepło w pomieszczeniu.

Dla alergików zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe - ogrzewanie na zasadzie promieniowania cieplnego nie generuje ruchu powietrza i nie sprzyja przenoszeniu drobinek kurzu i pyłu. Grzejniki elektryczne działające na zasadzie konwekcji powodują ruch powietrza, powodując transmisję alergenów oraz powodując zwiększone osiadanie kurzu na meblach i sprzętach domowego użytku. Jednocześnie ogrzewanie grzejnikiem powoduje zwiększone wysuszanie powietrza, co również ma niekorzystny wpływ na zdrowie.

Sam koszt inwestycji będzie wyższy w przypadku ogrzewania podłogowego - szacunkowo o nawet 50-60% w porównaniu do grzejników. Nie należy zapominać, że instalacja będzie również wiązała się z większym nakładem pracy - zarówno, gdy montujemy ogrzewanie pod płytki czy pod panele.

Jednak koszta eksploatacji ogrzewania podłogowego również będą niższe - ma na to wpływ m.in. wspomniany komfort cieplny uzyskiwany w niższych temperaturach.

Grzejniki elektryczne czy podłogówka? Co lepsze?

Co jednak w przypadku, gdy ktoś jest zdecydowany na ogrzewanie podłogowe, a jednocześnie nie wyobraża sobie łazienki bez grzejnika drabinkowego, na którym mógłby powiesić mokry ręcznik?

Nie ma konieczności decydowania się ściśle na jedno rozwiązanie - powszechnie stosowanym oraz wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie obydwu form ogrzewania jednocześnie, np. łącząc ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni czy korytarzu wraz z ogrzewaniem grzejnikowym łazienki czy sypialni.

Zbalansowane korzystanie z obydwu form ogrzewania nie narazi nas na wygórowane koszta gwarantując pełną wygodę oraz elastyczność użytkowania.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Warmtec EWX 2500W

Warmtec EWX 2500W

379,00 zł brutto
Warmtec DS2-05/ITS czarny 0,5m² 170W/m² WiFi

Warmtec DS2-05/ITS czarny 0,5m² 170W/m² WiFi

984,00 zł brutto879,00 zł brutto
Thermoval TERMSET TV TO 50 1m² 170 W/m² + TT16

Thermoval TERMSET TV TO 50 1m² 170 W/m² + TT16

499,00 zł brutto449,00 zł brutto
Dimplex DX 512E 1200W

Dimplex DX 512E 1200W

486,00 zł brutto
Dimplex DX 521 2000W

Dimplex DX 521 2000W

483,00 zł brutto
Stiebel Eltron CWM 750 M-F 750W

Stiebel Eltron CWM 750 M-F 750W

442,80 zł brutto332,00 zł brutto
Stiebel Eltron CWM 500 P 500W

Stiebel Eltron CWM 500 P 500W

713,40 zł brutto535,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2424 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
ok
2023-12-01
Wszystko na 5!