Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Osuszacz powietrza - dobór zastosowanie oraz rodzaje

2018-12-11
Osuszacz powietrza - dobór zastosowanie oraz rodzaje Osuszacz powietrza - dobór zastosowanie oraz rodzaje

Prawidłowa wilgotność to podstawa komfortu i bezpieczeństwo dla samego budynku

Optymalny poziom wilgotności powietrza w domach i mieszkania powinna mieścić się w przedziale 40-60%. Taki poziom wilgotności jest najbardziej komfortowy dla ludzi oraz najbardziej bezpieczny dla samego budynku.

Skutki zbyt niskiej wilgotności na zdrowie oraz budynek

Zbyt mała wilgotność może skutkować nasileniem się problemów związanych z chorobami górnych dróg oddechowych. Ponadto długotrwałe przebywanie w bardzo suchych pomieszczeniach powoduje wysychanie spojówek a nawet problemy skórne. Jeżeli chodzi o negatywny wpływ zbyt małej wilgotności powietrza dla samego budynku to możemy tu wymienić przede wszystkim pękanie wszelkich elementów drewnianych, zarówno konstrukcyjnych jak i samego wyposażenia – mebli, podłóg etc.

Wpływ wysokiej wilgotności na zdrowie oraz budynek

Wysoka wilgotność powietrza również nie pozostaje bez negatywnych skutków zarówno dla mieszkańców jak i samego budynku. Problem ten zaczyna ujawniać się w okresie zimowym, kiedy zamykamy szczelnie okna chcąc chronić się przed zimnem. Najbardziej narażone na negatywne skutki zbyt wysokiej wilgotności powietrza są osoby mieszkające w domach nieocieplonych z plastikowymi oknami oraz grawitacyjną wentylacją. Najgroźniejszym skutkiem długotrwale podwyższonej wilgotności jest pojawienie się grzyba oraz pleśni na ścianach, najczęściej w miejscach wystąpienia mostków termicznych wynikających z wadliwej konstrukcji budynku lub braku izolacji, a w skrajnych przypadkach nawet meblach. Dodatkowo możemy zauważyć skraplanie się wody na oknach.

Wahania temperatury, a wpływ na wilgotność w pomieszczeniu

Dodatkowo olbrzymi wpływ na poziom wilgotności mają również dobowe wahania temperatury w pomieszczeniach – a więc, w domach gdzie ogrzewanie odbywa się za pomocą prostych kotłów na paliwa stałe. Obniżenie temperatury powoduje zmniejszenie ilości pary wodnej, jaką może przyjąć powietrze. Przy wilgotność względnej powietrza wynoszącej 50% oraz spadku temperatury z 20°C do 18°C, spada wilgotność względna o około 7% - a więc nadmiar pary wodnej w powietrzu zaczyna się skraplać w newralgicznych punktach budynków (dane zgodne z PN EN ISO 13788).

Osuszacze adsorpcyjne

  • zasada działania - Adsorpcyjne osuszacze powietrza wykorzystują zjawisko gromadzenia się na powierzchni adsorbentu (specjalnej substancji) cząstek wody, która następnie jest skraplana do pojemnika osuszacza lub za pomocą węża odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji.
  • zalety - Zaletą osuszacza adsorpcyjnego jest to, że jego wydajność jest taka sama niezależnie od poziomu temperatury powietrza. Wadą, olbrzymia wrażliwość na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Adsorpcyjne osuszacze powietrza najczęściej znajdują zastosowanie w różnych procesach technologicznych gdzie poziom wilgotności ma bezpośredni wpływ na jakość produktów.
  • zastosowanie - Suche powietrze zazwyczaj jest wymagane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, energetyce czy też chłodnictwie. W profesjonalnych osuszaczach adsorpcyjnych stosuje się również specjalne filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia mające wpływ na skuteczność osuszania – podnosi to jednak dość znacznie koszt eksploatacji.

Osuszacze kondensacyjne

  • zasada działania - Kondensacyjne osuszacze powietrza są zbudowane z wentylatora, sprężarki, skraplacza i parownika. Do obniżania wilgotności wykorzystuje zjawisko kondensacji pary wodnej na parowniku – dzieje się to dzięki temu, że parownik podczas pracy urządzenia ma temperaturę niższą niż temperatura punktu rosy. Zbierająca się woda jest tak jak w przypadku osuszaczy adsorpcyjnych skraplana do zbiornika wbudowanego w osuszacz bądź odprowadzana za pomocą węża bezpośrednio do kanalizacji. Należy pamiętać, że wydajność kondensacyjnych osuszaczy powietrza jest najwyższa w temperaturze około 30°C i wysokiej wilgotności powietrza. Obniżenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu zmniejsza jego wydajność.
  • zalety - Ogromną zaletą tych osuszaczy jest natomiast bardzo duża odporność na wszelkie zanieczyszczenia powietrza takie jak kurz i pyły. Standardem dla tych urządzeń jest stosowanie zmywalnych filtrów, które zatrzymują większość zanieczyszczeń nie dopuszczając do dostawania się zanieczyszczeń na parownik oraz skraplacz. Osuszacze kondensacyjne są najpopularniejszymi urządzeniami osuszającymi powietrze – ma na to wpływ ich uniwersalność, niewielkie rozmiary, znikomą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrzajak i atrakcyjny stosunek ceny urządzenia do jego wydajności.
  • podział osuszaczy kondensacyjnych - Osuszacze kondensacyjne można podzielić na osuszacze domowe, których wydajność wynosi od około 10 do 40 litrów/24h oraz budowlano-przemysłowe o wydajności od 40 litrów/24h.
  • zastosowanie i dobór - Wybierając oczyszczacz kondensacyjny do domu należy pamiętać, że ich nominalne wydajności podawane są przez producenta dla temperatury 30°C oraz wilgotności względnej powietrza wynoszącej 80%. Aby zapewnić sobie skuteczne działanie osuszacze kondensacyjnego w warunkach domowych należy wybierać urządzenia o nominalnej wydajności około 20 litrów/24h. Taką samą zasadą należy się kierować w przypadku wyboru osuszacza budowlano - przemysłowego. Takie podejście pozwoli na szybkie osuszanie i ekonomiczne użytkowanie. Dodatkowo w przypadku osuszania np. piwnic po zalaniu, można zwiększyć szybkość i efektywność osuszania poprzez zastosowanie dodatkowych urządzeń grzewczych takich jak np. elektryczne lub gazowe nagrzewnice powietrza. Dodatkowo przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na to, aby wydajność przepływu powietrza była jak najwyższa – zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza przyspieszając tym samym sam proces osuszania danego pomieszczenia.
pixel
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

Warmtec OP-50 do 250m² wydajność 50l / dobę

Warmtec OP-50 do 250m² wydajność 50l / dobę

2 999,00 zł brutto2 849,00 zł brutto
Warmtec OP-90 do 400m² wydajność 90l / dobę

Warmtec OP-90 do 400m² wydajność 90l / dobę

3 999,00 zł brutto3 799,00 zł brutto
MASTER DH 732 P - 30l/dobę

MASTER DH 732 P - 30l/dobę

3 688,77 zł brutto2 879,00 zł brutto
MASTER DH 752 P - 45,6l/dobę

MASTER DH 752 P - 45,6l/dobę

5 375,10 zł brutto4 199,00 zł brutto
Trotec TTK 165 ECO - 52 l/dobę

Trotec TTK 165 ECO - 52 l/dobę

2 899,95 zł brutto1 949,95 zł brutto
Warmtec ODT-25N - 25 l/dobę

Warmtec ODT-25N - 25 l/dobę

1 099,00 zł brutto
Warmtec ODT-35N - 35 l/dobę

Warmtec ODT-35N - 35 l/dobę

1 299,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2679 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
Ekstra! Pełnia zadowolenia:)
2024-01-25
Prodesjonalna i szybka obsługa.