Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Promieniowanie UV-C - sposób na walkę z wirusami i bakteriami

2020-10-21
Promieniowanie UV-C - sposób na walkę z wirusami i bakteriami Promieniowanie UV-C - sposób na walkę z wirusami i bakteriami

W dobie pandemii SARS-CoV-2 szczególną uwagę kładzie się na profilaktykę i minimalizację ryzyka zachorowania. Są miejsca, które ze względu na swoją specyfikę i charakter, są szczególnie narażone na zwiększone oddziaływanie chorobotwórczych wirusów i bakterii. Są to m.in. szpitale, gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne czy wszelkiego rodzaju gabinety usługowe.

W dużej części przypadków głównymi działaniami podejmowanymi w celu redukcji ryzyka zachorowań jest dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, powierzchni i tekstyliów.

O ile jest to oczywiste ze względu na elementarne zasady higieny i ochronę przed chorobami wszelkiego typu, tyle w przypadku chorób powodowanych przez bakterie i wirusy może okazać się niewystarczające.

W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa konieczne jest zadbanie również o czystość powietrza, którym oddychamy.

Miejsca takie jak szpitale czy gabinety stomatologiczne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, i to one są najbardziej narażone na występowanie zwiększonej flory bakteriologiczno-wirusowej, unoszącej się w powietrzu.

Zatem powstaje pytanie: w jaki sposób wspomóc ochronę pacjentów oraz personelu przed zakażeniem? Rozwiązanie stanowią urządzenia wyposażone w emitenty promieniowania UV o określonej długości fali.

Promieniowanie UV - neutralizacja zagrożeń

Wraz z rosnącą popularnością urządzeń emitujących światło ultrafioletowe, warto zaczerpnąć wiedzy na temat jego odmian i właściwości. Pozwoli nam to na dobór urządzenia najodpowiedniejszego do naszych potrzeb i oczekiwań.

W przyrodzie światło UV pochodzi od słońca, stanowiąc składnik jego promieniowania. Jednak nie dociera ono w całości do powierzchni ziemi - jest ono filtrowane przez magnetosferę i ziemską warstwę ozonową.

Można go podzielić na 3 zasadnicze grupy:

 • ultrafiolet typu UV-A - długość fali - 315-380 nm,
 • ultrafiolet typu UV-B - długość fali - 280-315 nm,
 • ultrafiolet typu UV-C - długość fali - 100-280 nm.

Promieniowanie UV-A dociera do Ziemi w największej ilości, natomiast w zdecydowanie mniejszej doświadczamy promieniowania z zakresu UV-B oraz UV-C.

W odniesieniu do oddziaływania na szkodliwe wirusy i bakterie, ultrafiolet typu UV-A oraz UV-B ma żaden lub znikomy wpływ na neutralizację drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu.

Natomiast liczne badania pokazały, że ultrafiolet typu UV-C może służyć do skutecznej ochrony i dezynfekcji. Promieniowanie tego typu jest w stanie wniknąć do komórek organizmów żywych, uszkadzając ich DNA, co w przypadku wirusów i bakterii wiąże się z ich neutralizacją.

Promieniowanie tego typu jest szkodliwe dla człowieka i bezpośrednia ekspozycja fale UV-C przyczynia się do powstawania zmian kancerogennych.

Wobec tego, jakie urządzenie należałoby wybrać, by skutecznie eliminowało z otoczenia szkodliwe drobnoustroje, a jednocześnie było w pełni bezpieczne dla pacjentów, personelu oraz całego otoczenia?


Skuteczna broń do walki z bakteriami, wirusami i grzybami- czy istnieje?

Decydując się na wyposażenie pomieszczenia w urządzenie służące do sterylizacji, nie możemy pominąć kilku ważnych aspektów charakterystyki użytkowania danego urządzenia.

Na rynku dostępne są otwarte lampy UV, służące do dekontaminacji pomieszczeń, których zasada działania polega na emisji promieniowania UV-C do otoczenia. To rozwiązanie skuteczne, jednak obarczone istotną wadą - czas naświetlania jest długi i w tym czasie konieczne jest opuszczenie gabinetu, a co za tym idzie - jego zamknięcia.

Podobnie sprawa ma się w przypadku profesjonalnych ozonatorów powietrza. Ozon w dużym stężeniu jest gazem toksycznym dla człowieka, dlatego proces ozonowania pomieszczenia wiąże się z jego czasowym wyłączeniem z użytkowania.

Dodatkowo obydwie metody nie zapewniają ciągłości procesu, tj. wystarczy 15-20 minut obecności ludzi w pomieszczeniu, by powietrze w nim przestało być sterylne i wymagało ponownej dezynfekcji.

Należy podkreślić, że obydwie metody są skutecznym rozwiązaniem, jednak bardziej sprawdzą się w roli uzupełnienia do urządzeń działających w sposób ciągły, nawet w obecności personelu, gwarantując im pełne bezpieczeństwo.


Przepływowy sterylizator powietrza MED-80UVC - bezpieczeństwo i skuteczność w jednym

Należy zadać pytanie - czy istnieje urządzenie, które jest w stanie utrzymać sterylność powietrza na wysokim poziomie, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla osób znajdujących się w jego sąsiedztwie?

Takim rozwiązaniem jest sterylizator powietrza MED-80UVC, będący gwarantem najwyższej skuteczności.

Sterylizator powietrza Warmtec MED-80UVC

Jego przewaga polega na odmiennej zasadzie działania, która sprawia, że urządzenie jest w pełni bezpieczne dla osób znajdujących się w bliskim, bezpośrednim kontakcie.

Sterylizator posiada wydajny silnik o właściwościach turbiny, który sprawia, że powietrze jest zasysane do urządzenia znacznie skuteczniej, aniżeli w przypadku urządzeń wyposażonych w zwykłe wentylatory. Zassane powietrze poddawane jest promieniowaniu UV-C o najskuteczniejszej długości fali o długości 253,7 nm.

Liczne badania naukowe pokazują, że fale UV-C o tej długości mają nieporównywalnie najwyższą skuteczność w niszczeniu DNA wirusów i bakterii, neutralizując zagrożenie płynące z ich strony.

Za emisję skoncentrowanych wiązek promieniowania odpowiadają najlepsze dostępne na rynku lampy TUV G5 firmy Phillips, które są gwarantem efektywnego działania oraz nie produkują ozonu. Przy relatywnie niewielkich rozmiarach posiadają dużą moc, przekładając się na skuteczną emisję promieniowania.

Szczelna i solidna komora sterylizatora zapobiega emisji promieniowania do pomieszczenia, zapewniając bezpieczną pracę przez cały okres użytkowania urządzenia.

Powietrze opuszczające urządzenie pozbawione jest szkodliwych drobnoustrojów, wypełniając pomieszczenie, w którym zostało umieszczone.


Sterylizator MED-80 UVC - wydajność i efektywność działania

Urządzenie jest profesjonalnym produktem stworzonym z myślą o wykorzystaniu w ośrodkach medycznych, dlatego też szczególny nacisk położono na wielkość powierzchni, w której sterylizator wyróżnia się najbardziej miarodajnym działaniem.

Sterylizator pozwoli na skuteczną dezynfekcję powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 200 m3, co jest optymalną wartością w przypadku przestronnych sal i gabinetów.

Przepływ powietrza na poziomie 600 m3/h sprawia, że czas pełnej dezynfekcji jest niezwykle krótki, a jednocześnie nie wymaga opuszczania pomieszczenia na czas jego pracy.

Dzięki temu nie ma konieczności wstrzymywania pracy w celu uzdatnienia powietrza, zapewniając pozbawione szkodliwych drobnoustrojów powietrze przez cały czas użytkowania sterylizatora.


Poczuj bezpieczeństwo - wszędzie, gdzie zechcesz

Ze względu na spełnianie najbardziej rygorystycznych norm, które powinny spełniać tego typu urządzenia sprawiają, że sterylizator perfekcyjnie sprawdzi się również w innych miejscach, gdzie występuje zwiększone ryzyko zachorowania.

Dotyczy to m.in. miejsc, w których występują skupiska ludzkie, np.:

 • przedszkolach,
 • szkołach,
 • salonach usługowych,
 • urzędach, itp

W miejscach tego typu powietrze zanieczyszcza się niezwykle szybko. Wystarczy jedna chora osoba, by drobnoustroje wraz z powietrzem dostały się do dróg oddechowych pozostałych osób.

Sterylizator MED 80 UVC na bieżąco eliminuje z powietrza wszelkie zagrożenia, gwarantując zdrowe powietrze.

Urządzenie okaże się doskonałym rozwiązaniem również w domowym zaciszu, dekontaminując powietrze, czyniąc je bezpiecznym dla domowników.

Regularne wietrzenie pomieszczenia uzupełnione o sterylizację pozwoli na minimalizację ryzyka - w przypadku choroby jednego z domowników - zachorowania pozostałych mieszkańców.


Co sprawia, że sterylizator MED-80 UVC to skuteczne rozwiązanie?

 • emisja promieniowania o najskuteczniejszej w eliminacji szkodliwych drobnoustrojów o długości fali 253,7 nm,
 • szczelna, specjalnie opracowana komora - brak emisji promieniowania UV-C do otoczenia,
 • możliwość nieprzerwanej pracy w obecności człowieka,
 • wydajne i szybkie działanie - nawet w pomieszczeniach o powierzchni do 200m3,
 • nie przepuszcza fali 185 nm powodującej powstawanie ozonu,
 • uniwersalny charakter - od placówek medycznych po domu i mieszkania.

Obecna sytuacja skłania nas do refleksji nad sposobami podniesienia bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich. W tej sytuacji warto postawić na sprawdzone i skuteczne rozwiązania, które staną się głównym filarem w trosce o nasze zdrowie.

Zależy Ci na zdrowym, bezpiecznym powietrzu? Zobacz sterylizator MED-80UVC w naszym sklepie.

pixel
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

1 799,00 zł brutto1 669,00 zł brutto
Warmtec MED-80UVC lampy Philips TUV 16W G16 T5

Warmtec MED-80UVC lampy Philips TUV 16W G16 T5

3 999,00 zł brutto1 999,00 zł brutto
Warmtec AP1000W+ do 140m² 7 etapowy diody UV

Warmtec AP1000W+ do 140m² 7 etapowy diody UV

2 399,00 zł brutto2 179,00 zł brutto