Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe

2021-09-13
Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe

Pamiętasz jak byłeś w kinie i za chwilę miał zacząć się ten film akcji, na który tyle czekałeś? Poczułeś wtedy, że nie dasz rady wysiedzieć dwóch godzin bez wyjścia do toalety. Do tego ta wielka cola, którą kupiłeś w barze. Nie ryzykujesz. Idziesz.

Ok, jeszcze tylko umyć ręce. Dobrze pamiętasz jak mama upominała cię, żeby myć ręce po wyjściu z ubikacji. Bo o higienę trzeba dbać. Nie chcesz wynieść stąd zarazków na swoich rękach.

Mydło, woda i ręce czyste. Trzeba je jeszcze wysuszyć. Bakterie i wirusy lubią wilgoć. W takich warunkach szybko się rozmnażają i łatwo przenoszą. Przecież za chwilę będziesz jadł tymi rękami popcorn! Odwracasz się i widzisz na ścianie elektryczną suszarkę do rąk i podajnik z ręcznikami papierowymi. I co teraz? Co wybrać?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jednej z powyższych podpunktów, rozważ zakup nawilżacza powietrza. W niniejszym artykule podpowiemy Ci jaki rodzaj nawilżacza powietrza kupić, a także poznasz wady i zalety każdego z nich.


Ile to kosztuje?

Co jest lepszą formą suszenia rąk pod względem ekonomicznym? Fakt. Za suszarkę do rąk zapłacisz więcej przy zakupie. Cena urządzenia jest wyższa niż paczki ręczników papierowych. Wiadomo. Pamiętaj jednak, że ręczniki papierowe wymagają ciągłego uzupełniania i utylizowania zużytego papieru. Więc w grę wchodzi większa ilość paczek papieru niż tylko jedna. Dużo większa.

Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa średnio 2 ręczniki papierowe. Szybko jednak przekonasz się, że nie jest to prawdą. Niektórzy potrafią zużyć kilka razy więcej papieru niż wskazuje średnia.

Co zatem powinieneś wziąć pod uwagę przed wyborem danego sposobu osuszania rąk?

Elektryczna suszarka do rąk Ręczniki papierowe
Ilość osób korzystających dziennie z toalety, Ilość osób korzystających dziennie z toalety,
Moc urządzenia, Koszt paczki ręczników,
Koszt kWh, Ilość ręczników w 1 paczce,
Czas suszenia (w sekundach). Koszt jednego ręcznika papierowego,
Średnia liczba ręczników na osobę,
Koszt rolki worków na śmieci,
Ilość worków w rolce,
Ilość zużytych worków dziennie,
Koszt pracownika dbającego o czystość,
Koszt wywozu śmieci,
Koszt pojemników na ręczniki papierowe i koszy na śmieci.

Jak widzisz ręczniki papierowe wymagają zorganizowania większej ilości rzeczy niż suszarki elektryczne. Przekłada się to również na koszty użytkowania danego sposobu suszenia rąk.


Korzystasz codziennie. Sprzątasz codziennie?

Zastanów się, jak będzie wyglądało korzystanie przez użytkowników i obsługa przez serwis sprzątający. Nie będę ukrywać, że przewagę zyskuje suszarka do rąk. Jej obsługa jest bezproblemowa, a co najważniejsze bezdotykowa. Nie musisz czystymi rękami dotykać żadnych elementów. Wystarczy, że zbliżysz dłonie do czujnika, a urządzenie uruchomi się automatycznie. Co więcej, automatycznie się wyłączy.

Suszarki są łatwe w czyszczeniu. Twoi pracownicy nie będą mieli problemu z utrzymaniem czystości toalet. Wystarczy, że przetrze obudowę i wloty powietrza czystą szmatką i po sprawie. Musisz jednak pamiętać, że suszarki wymagają czyszczenia elementów wewnętrznych raz na kilka miesięcy, takich jak np. grzałka.

A co z ręcznikami papierowymi? Z pewnością nie raz widziałeś mokre zużyte papierowe kulki, które niekoniecznie znalazły się w koszu na śmieci lub kosz był już nimi przepełniony. No właśnie. Zużyte papierowe ręczniki nie są zbyt estetyczne. Do tego wymagają ciągłej utylizacji. Wyjmujesz worek z kosza. Zbierasz porozrzucane papiery. Wkładasz nowy worek. Dokładasz ręczniki do podajnika. I tak kilka razy dziennie. Wszystko zależy od ilości osób korzystających z toalety.


Co z tą ekologią?

Ekologia jest bardzo ważną kwestią. Dostosowujesz swoje życie codzienne do tego, aby dbać o naszą planetę. Jak ma się to do suszarek do rąk i ręczników papierowych? Żeby móc jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne musielibyśmy prześledzić cykl życia obu produktów. Począwszy od pozyskania surowców aż do utylizacji. Przyjrzyjmy się jednak temu, co rzuca się w oczy. Czyli użytkowanie i utylizacja.

Chociaż ręczniki papierowe produkowane są z materiału z recyklingu – makulatury, to zużyte ręczniki są kwalifikowane jako odpady zmieszane. Co to oznacza? A no to, że nie mogą zostać ponownie poddane recyklingowi. Są więc wywożone na wysypiska śmieci lub do spalarni.

A co z utylizacją elektrycznej suszarki do rąk? Kiedy urządzenie nie będzie się już nadawało do użycia oddasz je do punktu odbioru elektrośmieci. Później suszarka zostanie poddana dokładnej rozbiórce na części. Odzyskuje się z niej elementy i materiały, które są ponownie wykorzystywane. Pamiętaj, że taka suszarka, zanim zakończy swój żywot, posłuży Ci przez dobrych kilka lat.

Ktoś powie „ale suszarki do rąk zużywają energię elektryczną”. To prawda. Suszarka musi być podłączona do źródła prądu, żeby mogła spełniać swoja funkcję. Różne suszarki zużywają różną ilość prądu. Zależy to od ich mocy oraz czasu jaki jest potrzebny do wysuszenia rąk. Zauważ, że suszarka do rąk nie jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy jak np. lodówka. Uruchamiasz ją zbliżając ręce do czujnika. Czyli tylko wtedy, kiedy chcesz jej użyć. Dodatkowo czujnik w suszarce do rąk, wyłącza urządzenie w ciągu kilku sekund po odsunięciu dłoni. Nie martw się zatem, że ktoś zapomni wyłączyć suszarkę. A licznik będzie kręcił w nieskończoność.

Firma World Dryer* przeprowadziła badanie dotyczące 102 suszarek do rąk zainstalowanych w szkołach publicznych w Topeka w stanie Kansas w USA. Wykazało ono roczne oszczędności 34,5 tony odpadów stałych, 690 000 galonów wody i 587 drzew. Z innego badania tej firmy obejmującego 153 suszarki do rąk w stolicy stanu Iowa dowiesz się, że roczne oszczędności wynosiły 10,5 tony odpadów stałych i 176 drzew.

What’s better for the environment, electric hand dryers or paper towels?


Popularność ręczników papierowych

Skoro suszarka przeważa nad ręcznikami papierowymi, skąd ich ciągła popularność? Dzieje się tak za sprawą badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Westminsterski**. Wykazują one, że korzystanie z suszarki do rąk powoduje przenoszenie dużej ilości bakterii w czasie suszenia rąk. Czy to prawda?

Wielu ekspertów podważa te badania. Jednym z argumentów jest to, że obecnie większość suszarek do rąk (przeważnie kieszeniowych) jest wyposażona w filtry HEPA. Służą one do przechwytywania pyłków, kurzu oraz różnego rodzaju bakterii i wirusów.

Znajdziesz zwolenników zarówno ręczników papierowych jak i elektrycznych suszarek do rąk. W całym zbiorze suszarek i papieru nie zapomnij o najważniejszym. Funkcji jaką mają pełnić oba rozwiązania. Najważniejsze abyś po umyciu rąk dobrze je wysuszył. A to czym to zrobisz jest sprawą mniej ważną.

EUROPEAN TISSUE SYMPOSIUM

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane