Ujemne temperatury potrafią dać się we znaki - w przypadku braku odpowiedniego przygotowania potrafią pozbawić nas dostępu do wody w instalacjach wodnych w nieocieplonych garażach lub kotłowniach, powodując zamarznięcie wody w rurach.
Jak zatem zapobiec takim sytuacjom? Przede wszystkim należy zaopatrzeć się w ochronę antyzamarzaniową do rur pod postacią przewodu grzewczego oraz izolacji rur.
Jaki przewód grzejny do ogrzewania rur?
Przewód stałooporowy
- Przewód stałooporowy grzeje ze stałą - określoną przez producenta - mocą niezależnie od temperatury zewnętrznej.
- Aby jego działanie było ekonomicznie uzasadnione, warto zaopatrzyć się w regulator temperatury, który włączy ogrzewanie w chwili, gdy jest to rzeczywiście konieczne.
- Przewodu stałooporowego nie wolno przycinać, stąd przed zakupem należy określić ilość przewodu, jaką potrzebujemy.
Przewód samoregulujący
- Dostosowuje moc swojego grzania w zależności od temperatury otoczenia - im niższa temperatura, tym przewód będzie grzał z większą mocą. Wszystko za sprawą dwużyłowego rdzenia przewodu wrażliwego na temperaturę - pod wpływem ujemnej temperatury rdzeń kurczy się, zwiększając swoją przewodność cieplną.
- Przewód może współpracować z regulatorem, lecz nie jest to konieczne - w przypadku dodatnich temperatury wystarczy odłączyć źródło zasilania przewodu.
- Istnieje możliwość przycinania, przedłużania oraz krzyżowania przewodu, co znacznie ułatwia montaż.
Moc grzewczą przypadającą na 1 mb rury jest zależna od jej średnicy, różnicy temperatur i grubości samej izolacji termicznej. Dane niezbędne do obliczeń uzyskamy z instrukcji dołączonej do przewodów.
Niezwykle ważna jest wspomniana już izolacja termiczna. Może to być mata lub otulina wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliuretan, polietylen, styropian lub wełna mineralna.
Najlepiej wybierać materiał o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej, ponieważ wówczas dane tworzywo będzie najlepszym izolatorem.
Materiał | Przewodność cieplna w temperaturze +10oC. lambda [W/mk] |
pianka poliuretanowa | 0,035 |
pianka kauczukowa | 0,035 |
wata szklana | 0,036 |
pianka polietylenowa | 0,037 |
wełna mineralna | 0,038 |
Jaka grubość izolacji na rury?
- grubość otuliny jest sprawą indywidualną, ponieważ wszystko jest zależne m.in., od średnicy rury, temperatury otoczenia, itp.,
- standardem jest stosowanie izolacji o grubości 20-30 mm - jednak, gdy na rynku dostępne są otuliny o mniejszej grubości, lecz takich samych właściwościach izolacyjnych - warto zastosować takie rozwiązanie.
- jeżeli rura jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie wyjątkowo niskich temperatur, znajdując się np. na dworze, w/w wartość należy pomnożyć x2,
- otulina powinna ściśle przylegać do powierzchni rury, stąd ważnym jest zastosowanie izolacji do rur o odpowiedniej średnicy.
Jak mocować przewód grzejny do rury?
- w instalacjach domowych zaleca się montaż rury wzdłuż jej powierzchni,
- w przypadku rury dużej grubości lub narażenia jej na gwałtowne spadki temperatury można okręcić przewód spiralnie wokół rury,
- jeżeli przewód grzewczy posiada wbudowany termostat, należy zamocować go w taki sposób, aby przylegał on do powierzchni rury - dzięki temu będzie on na bieżąco monitorował jej temperaturę, a w razie potrzeby - załączy ogrzewanie,
- aby przytwierdzić przewód do rury należy przykleić go przy pomocy taśmy aluminiowej - dzięki temu zwiększymy również powierzchnię ogrzewania rury, na koniec należy dokładnie zaizolować rurę