6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora przenośnego.
Klimatyzatory przenośne to urządzenia mobilne, które ze względu na swoją budowę nazywane są często monoblockami. Jeśli chcesz przygotować się na gorący sezon i zastanawiasz się nad klimatyzatorem przenośnym sprawdź co musisz wiedzieć przed jego zakupem.
1. Klimatyzator przenośny musi mieć rurę wyrzutową
Klimatyzator przenośny ze względu na swoją budowę musi mieć możliwość wyprowadzenia nagrzanego powietrza z pomieszczenia. Proces ten odbywa się za pomocą rury wyrzutowej, której koniec musi być wyprowadzony na zewnątrz, najczęściej przez okno za pomocą dodatkowych akcesoriów. Przykładowym rozwiązaniem jest zakup uszczelki okiennej lub ramy okiennej. Co więcej, urządzenia mobilne, które nie posiadają rury wyrzutowej nie mogą nazywać się klimatyzatorami przenośnymi. Są to zazwyczaj klimatyzery czy klimatory, które są szczególnym rodzajem wentylatorów. Działają na zasadzie chłodzenia za pomocą specjalnych, nasączonych wodą wkładów lub też kostek lodu. Ich skuteczność jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu ze zwykłymi klimatyzatorami przenośnymi, w których sercem układu chłodniczego jest sprężarka tłocząca czynnik chłodniczy.
2. Klimatyzatory przenośne nie wymagają montażu.
Budowa klimatyzatorów przenośnych pozwala na przenoszenie ich zarówno z pomieszczenia do pomieszczenia jak i pomiędzy dwoma różnymi mieszkaniami. Dodatkowo zwykle wyposażone są w kółka, które pomagają w ich przemieszczaniu. Oprócz tego mogą one być uruchomione zaraz po dostawie. Należy jedynie odczekać około 2 godzin przed pierwszym uruchomieniem klimatyzatora. Dużą zaletą jest fakt, że podłączenie klimatyzatora to tylko włożenie wtyczki do gniazda, gdzie nie potrzebujemy specjalisty czy elektryka, który wykona instalację urządzenia, tak jak w przypadku splitów.
3. Klimatyzatory przenośne są głośniejsze od klimatyzatorów typu split.
Ten fakt wynika z ich budowy. W klimatyzatorze przenośnym znajduje się sprężarka oraz dwa wentylatory, które podczas pracy generują hałas. W przypadku klimatyzatora typu split, sprężarka oraz jeden z wentylatorów znajdują się w jednostce zamontowanej na zewnątrz. W codziennym użytkowaniu nie jest to tak uporczywe jak mogłoby się wydawać, jednak warto zwrócić na to uwagę. Głośność urządzenia zależy również od samego ustawienia klimatyzatora, jego mocy czy takich czynników jak akustyka pomieszczenia i jego wielkość. Aby wyeliminować problem istnieje również możliwość zakupu klimatyzatora przenośnego z możliwością ustawienia go na zewnątrz, na przykład balkonie czy tarasie. Wtedy urządzenie dostarczy nam rurą wyrzutową z zewnątrz tylko zimne powietrze, a generowany hałas będzie rozchodził się na zewnątrz naszego domu.
4. Klimatyzatory przenośne nie tylko chłodzą.
Klimatyzatory zazwyczaj posiadają dodatkowe funkcje oprócz chłodzenia na przykład funkcje cyrkulacji powietrza czy też osuszania. Co więcej, niektóre klimatyzatory posiadają też funkcję grzania. Dzięki temu przydadzą się nie tylko w te cieplejsze dni ale także i w te chłodniejsze. Występują także klimatyzatory pozwalające na poprawę jakości powietrza za pomocą lampy UV-C.
5. Na skuteczność klimatyzatora przenośnego wpływa jego odpowiedni dobór do konkretnego pomieszczenia.
Bardzo ważnym aspektem podczas doboru urządzenia jest nasłonecznienie pomieszczenia w którym ma ono pracować. Inny model klimatyzatora powinniśmy wybrać na poddasze, a jeszcze inny do pokoju po stronie wschodniej. Ważna jest również przestrzeń. Jeśli pokój otwarty jest na inne pomieszczenia warto wiedzieć, że powietrze będzie do nich przechodzić. Jeśli pomieszczenie jest zamknięte taka sytuacja nie ma miejsca. Pomijając wyżej wymienione czynniki bardzo ważny jest wybór odpowiedniej mocy klimatyzatora mobilnego. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych o standardowej wysokości wynoszącej około 2,6m warto przyjąć założenie, że moc chłodnicza powinna wynosić około 100 W na każdy m2 powierzchni.Podsumowując, jeśli jest to pomieszczenie od południa, na poddaszu lub z dużą ilością przeszkleń i dużym nasłonecznieniem, moc chłodniczą trzeba dodatkowo zwiększyć. Naszym zdaniem jest minimalnie przeszacować niż niedoszacować moc urządzenia.
6. Klimatyzatorów przenośnych nie trzeba nabijać.
Posiadają one zamknięty układ chłodniczy w którym znajduje się gaz jakim jest propan, oznaczany skrótem R290. Układ jest szczelnie zamknięty i nie wymaga od nas dobijania środka chłodzącego. Co nie znaczy, że urządzenie nie wymaga od nas uwagi. Warto pamiętać, aby regularnie czyścić filtry powietrza jeśli takie są i raz na 2-3 miesiące umyć układ specjalnie do tego przeznaczonym preparatem grzybobójczym.