Czy kurtyna powietrzna ogrzeje pomieszczenie?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- co to jest kurtyna powietrzna i jakie ma funkcje,
- czy kurtyny posiadają funkcję grzewczą,
- na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtyny z nagrzewnicą.
Co to jest kurtyna powietrzna i jaką ma funkcję?
Kurtyny powietrzne są to urządzenia, które zapobiegają utracie ciepłego lub zimnego powietrza z wnętrza budynku. Najczęściej spotykane są w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu np. : centrach handlowych, hotelach, halach, magazynowych.
Urządzenia te montowane są poziomo nad drzwiami (np.: Warmtec) lub pionowo obok drzwi (np.: Sonniger). Dzięki temu strumień powietrza wydobywający się z kurtyny, tworzy barierę dla powietrza z zewnątrz. Ogranicza to również przedostawanie się insektów, nieprzyjemnych zapachów, spalin i innych zanieczyszczeń do wnętrza budynku.
Ogrzewanie kurtyną powietrzną
Kurtyny powietrzne mogą, ale nie muszą być wyposażone w nagrzewnicę, której zadaniem jest oddawanie powietrza cieplejszego, niż temperatura w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są urządzenia z nagrzewnicami wodnymi lub elektrycznymi.
Moc grzewcza kurtyn z nagrzewnicami waha się średnio od ok. 3 kW do ok. 40 kW. Jednak w ich przypadku moc grzewcza to nie wszystko. Z uwagi na główną funkcję tych urządzeń, aby spełniały również funkcję grzewczą powinno się zwrócić uwagę na:
- kurtyny powinny być wyposażone w regulator temperatury oraz regulator siły nadmuchu. Przykładem jest Sonniger Guard 100E (producent ze względu na budowę i parametry urządzenia zapewnia użytkowników o sprawnej funkcji grzewczej) lub Dimplex AC3RE,
- kurtyny powietrzne dobierane są na podstawie szerokości otworu oraz wysokości montażu, a nie mocy grzewczej - co w praktyce oznacza, iż wybrana kurtyna może posiadać nie wystarczające parametry do ogrzania danego pomieszczenia,
- zapotrzebowanie pomieszczenia na energię powinno się uwzględnić indywidualnie, oceniając je nie tylko na podstawie powierzchni, ale również poziomu ocieplenia budynku czy standardowej temperatury w pomieszczeniu,
- oprócz tego kurtyny potrzebują znacznie więcej czasu do ogrzania pomieszczenia, ponieważ nie jest to ich funkcja główna,
- należy pamiętać, iż ich praca posiada wolumen od ok. 49 dB do ok. 70 dB co szczególnie w przypadku mniejszych powierzchni może, ale nie musi przeszkadzać użytkownikom.
Podsumowanie
Zatem jeśli chcesz ogrzać pomieszczenie kurtyną powietrzną, biorąc pod uwagę powyższe informacje, będzie to możliwe - jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nagrzewnicy powietrza. Są to ogrzewania stworzone do ogrzewania, a wybór produktów jest bardzo szeroki, dzięki czemu z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie.