Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać klimatyzator?

2017-04-18
Jak dobrać klimatyzator? Jak dobrać klimatyzator przenośny?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że jest on na tyle wydajny, aby schłodzić pożądaną przez nas powierzchnię. Jak to sprawdzić? Najważniejszą rolę gra nasłonecznienie oraz wielkość pomieszczenia. Inna moc chłodnicza jest potrzebna do schłodzenia dużego poddasza, a inna do schłodzenia małego pokoju od strony północnej.

Klimatyzator przenośny do standardowego pomieszczenia

Najistotniejszym parametrem jest wydajność (moc) chłodnicza urządzenia. Na jej podstawie możemy oszacować, czy klimatyzator sprawdzi się w naszych warunkach. Aby precyzyjnie obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą należy uwzględnić m.in.

  • ilość i rodzaj urządzeń działających w pomieszczeniu,
  • ilość przebywających w nim ludzi,
  • zysk ciepła od nasłonecznienia,
  • i wiele innych.

Zwykle jednak nie stosuje się tak skomplikowanych wyliczeń. Najbardziej uproszczony i zarazem najczęściej stosowany sposób to przyjęcie założenia, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy m2 powierzchni. Oznacza to, że np. dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy ok. 2,5 kW. Powyższy rachunek ma zastosowanie w “standardowych” warunkach, czyli w pomieszczeniach o średnim stopniu nasłonecznienia i około 2,7 m wysokości. Dla “nietypowych” powierzchni niezbędne mogą się okazać bardziej złożone obliczenia. Jednak i dla nich możemy przyjąć pewne uproszczenia.

Klimatyzator przenośny do słonecznego pokoju

Jeśli pomieszczenie jest mocno nasłonecznione (np. posiada duże okna albo ma ekspozycję południową) należy przyjąć moc wyższą (średnio o 30%) od standardowej obliczonej powyższym rachunkiem. Wynika z tego, że dla takiego pomieszczenia o 25 m2 powierzchni wydajny będzie klimatyzator o mocy ok. 3,2 kW

Klimatyzator przenośny na poddasze

Najcieplejszym miejscem w budynku jest zwykle poddasze. Dlatego aby ochłodzić jego powierzchnię należy przyjąć moc klimatyzatora wyższą (średnio o 50%) od standardowej. Czyli dla pomieszczenia 25 m2 warto zastosować urządzenie o mocy ok. 3,5 kW np. WARMTEC KP35W (3,5 kW).

Wybór klimatyzatora a izolacja budynku

Wydajność klimatyzatora zależy w dużym stopniu od izolacji termicznej. Zaleca się, aby jeszcze przed zakupem klimatyzatora sprawdzić izolację w budynku, który docelowo chcemy ochłodzić. Dla budynków o złym ociepleniu z pewnością trzeba będzie bardziej szczegółowo wyliczyć moc chłodniczą. Dlatego wcześniej wspomniane wartości należy traktować orientacyjnie.

Należy także pamiętać, że urządzenie jakim jest przenośny klimatyzator posiada rurę wylotową gorącego powietrza, której koniec musi być wystawiony na zewnątrz np. przez uchylone okno (inna możliwość to podłączenie końca rury do do kratki wentylacyjnej z wyciągiem mechanicznym). Warto sprawdzić, czy w miejscu, w którym chcielibyśmy umieścić klimatyzator będzie zapewniony swobodny dostęp do okna lub kratki wentylacyjnej.

Sprawdź najważniejsze fakty o klimatyzatorach przenośnych

pixel
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2473 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-08
Błyskawiczna wysyłka, rewelacyjny kontakt. Gorąco polecam Sprzedawcę!!!!
2023-12-06
Towar zamówiony, dotarł w następny dzień. Ekspresowa obsługa i wysyłka, przystępnie cenowo. Polecam