Jak wyprowadzić rurę klimatyzatora?
Jeżeli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego z rurą staniesz przed problemem związanym z zamontowaniem rury odprowadzającej ciepłe powietrze z urządzenia.
Zwykłe wystawienie rury odprowadzającej przez uchylone okno to całkowicie nietrafiony pomysł, ponieważ gorące powietrze z zewnątrz będzie stale podnosiło temperaturę w pomieszczeniu.
Jednak istnieją różne metody umożliwiające mocowanie rury w taki sposób, aby nie generowało to strat chłodnego powietrza na zewnątrz, a mianowicie: otwór w ścianie, uszczelka okienna lub ramy okienna TermoBlock.
Otwór w ścianie
Popularny, a jednocześnie najbardziej inwazyjny w konstrukcję budynku.
Warto zauważyć, że wykonanie otworu na odpowiedniej wysokości umożliwi maksymalne skrócenie rury wyrzutowej.
Skrócona rura umożliwia bardzo szybkie przetransportowanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Dzięki temu wydajność urządzenia wykorzystana jest praktycznie do maksimum.
Należy pamiętać, że nie każdy ma możliwość wykonania otworu w ścianie, ponieważ pomieszczenie w którym ma być używany klimatyzator nie jest naszą własnością i nie ma możliwości uzyskana zgody na wykonanie otworu.
Zalety
- skrócenie rury wyrzutowej umożliwia maksymalne wykorzystanie wydajności urządzenia,
- właściwe wykonanie otworu gwarantuje estetyczny wygląd.
Wady
- ingerencja w konstrukcję budynku
- konieczność zabezpieczenia otworu po sezonie
- wymagane narzędzia do wykonania otworu
- brak możliwości szybkiej zmiany schładzanego pomieszczenia
Zdecydowałeś się na wyprowadzenie rury wyrzutowej klimatyzatora poprzez otwór w ścianie? Zmierz średnicę rury, a następnie sprawdź zestawy instalacyjne ułatwiające montaż i wybierz odpowiedni dla siebie! Kliknij w jeden z poniższych odnośników aby przejść do oferty.
Uszczelka okienna
Kolejnym sposobem jest zakup uszczelki okiennej. Nie inwazyjny w konstrukcję budynku, a zarazem najszybszy sposób na korzystanie z klimatyzatora przenośnego.
Montaż uszczelki nie wymaga specjalistycznych narzędzi oraz umiejętności. Wszystkie potrzebne elementy znajdują się w zestawie z uszczelką.
Rozwiązanie te sprawdzi się zarówno w tradycyjnie otwieranych domowych oknach jak i na poddaszach wyposażonych w okna uchylne, mające oś obrotu w górnej krawędzi ramy.
Jednak należy zaznaczyć, że ochrona przed napływem ciepłego powietrza z zewnątrz nie będzie na tak wysokim poziomie jak w przypadku montażu w otworze ściany lub ramy okiennej TERMO-BLOCK.
Zalety
- szybki montaż oraz demontaż,
- niski koszt zakupu
- umożliwia szybką zmianę schładzanego pomieszczenia
Wady
- mało estetyczny wygląd po zamontowaniu
- obniżona ochrona przed napływem ciepłego powietrza zewnątrz
Rama okienna TERMO BLOCK
Jednym z najlepszych sposobów jest zakup wykonanej na specjalne zamówienie pleksi, która będzie posiadała otwór umożliwiający montaż rury odprowadzającej ciepłe powietrze.
Przyklejana uszczelka zapewnia doskonałą izolację termiczną, zapobiegając niepożądanej emisji ogrzanego powietrza do pomieszczenia. Eliminacja nieszczelności bezpośrednio przekłada się na wzrost wydajności klimatyzatora oraz obniżenie kosztów jego działania.
Jej montaż jest prosty i szybki dzięki mocowaniom do ramy okiennej. Nieocenioną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że rama TermoBlock nie wymaga każdorazowego demontażu w celu zamknięcia okna.
Rama okienna występuje w 3 rodzajach przystosowanych do różnego typu okien:
- standardowe okna - rama okienna TermoBlock PRO,
- okna dachowe - rama okienna TermoBlock UP,
- okno balkonowe - rama okienna TermoBlock GO.
Zalety
- szybki montaż oraz demontaż
- brak konieczności każdorazowego demontażu
- maksymalnie wykorzystanie wydajności klimatyzatora
- estetyczny wygląd po zamontowaniu
Wady
- wyższy koszt zakupu
- ograniczona mobilność
Czy mogę umieścić klimatyzator na zewnątrz pomieszczenia?
Często pojawia się pytanie odnośnie tego, czy klimatyzator można wystawić np. na balkon lub taras, ponieważ jego praca mimo wszystko generuje hałas.
- Odpowiedź brzmi - tak, lecz jest to możliwe wyłącznie w przypadku przystosowanych do tego klimatyzatorów.
- W przeciwnym razie narażając klimatyzator nieprzystosowany do użytku zewnętrznego, narażony na działanie warunków atmosferycznych może ulec awarii- wówczas gwarancja nie będzie obejmowała jego naprawy.Przyczyną tego będzie użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem urządzenia.
- Dlatego też dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na informacje o tym, czy dany model może być używany na zewnątrz.W przypadku, gdy nie ma przeciwwskazań odnośnie umieszczenia klimatyzatora na zewnątrz pomieszczenia, a sam klimatyzator posiada dodatkowo funkcję grzewczą - mamy do wyboru 4 możliwości zamieszczenia klimatyzatora:
Ciepło na zewnątrz - klimatyzator wewnątrz
- Najczęściej spotykana opcja montażu. Stosowana w przypadku klimatyzatorów bez możliwości zamieszczenia na zewnątrz.
- Klimatyzator znajdujący się w pomieszczeniu emituje chłodne powietrze do otoczenia, natomiast poprzez rurę, ogrzane powietrze odprowadzane jest na zewnątrz.
Chłodno na zewnątrz - klimatyzator wewnątrz
- Gdy model klimatyzatora nie jest przystosowany do umieszczenia na zewnątrz, natomiast posiada funkcję grzewczą, bez przeszkód można używać go w powyższej konfiguracji.
- Ogrzane powietrze rozprowadzane jest bezpośrednio przez klimatyzator wewnątrz pomieszczenia, natomiast chłodne powietrze za pośrednictwem rury odprowadzane jest na zewnątrz.
Ciepło na zewnątrz - klimatyzator na zewnątrz
- Wówczas, gdy klimatyzator może być umieszczony na zewnątrz, działanie polega na doprowadzeniu ogrzanego powietrza do pomieszczenia poprzez rurę doprowadzającą,
- Rozwiązanie również jest korzystne ze względu na niesłyszalne działanie dla osób w pomieszczeniu oraz brak konieczności gospodarowania miejsca na samo urządzenie
Chłodno na zewnątrz - klimatyzator na zewnątrz
- W przypadku klimatyzatorów dostosowanych do wystawienia na zewnątrz, urządzenie poprzez rurę doprowadza chłodne powietrze do pomieszczenia,
- Rozwiązanie posiada niewątpliwe zalety w postaci niesłyszalnego działania dla osób wewnątrz oraz braku konieczności gospodarowania miejsca na samo urządzenie w pomieszczeniu.
W jaki sposób sterować klimatyzatorem wystawionym na zewnątrz?
W przypadku klimatyzatora umieszczonego na zewnątrz pomieszczenia nie występuje konieczność każdorazowej manualnej kalibracji parametrów pracy urządzenia na panelu sterowniczym obudowy.
- Gdy do dyspozycji mamy opcję sterowania poprzez sieć Wi-Fi, wystarczy połączyć się z urządzeniem przy pomocy aplikacji i w prosty sposób sterować jego pracą poprzez swojego smartfona,
- W przypadku, gdy taka opcja nie wchodzi w skład wyposażenia zestawu, wystarczy zaopatrzyć się w dedykowany panel sterowania ControlBox.
Przeznaczony jest do zamocowania na końcu rury doprowadzającej powietrze do pomieszczenia, tym samym pozwalając na sterowanie urządzeniem wystawionym na zewnątrz za pomocą pilota dołączonego do zestawu.