Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzatora przenośnego - jak to robić?

2018-06-11
Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzatora przenośnego - jak to robić? Istota dbania o urządzenia klimatyzujące

Klimatyzatory przenośne ze względu na swoją łatwość w montażu i mobilnością cieszą się coraz większą popularnością. Idealnym przykładem jest klimatyzator Warmtec KP35W - 3500W. Jego szerokie możliwości pozwalają nie tylko na chłodzenie powietrza ale także grzanie, osuszanie a także cyrkulację powietrza.

Zarówno klimatyzatory przenośne jak i ścienne, nazywane również splitami, wymagają regularnej konserwacji. Pozwala to na długoletnie i bezawaryjne korzystanie z urządzenia. Jednak jeszcze ważniejszym aspektem przemawiającym za konserwowaniem i czyszczeniem urządzeń klimatyzacyjnych jest nasze zdrowie. Klimatyzatory pracują w środowisku, w którym w łatwy sposób dochodzi do kolonizowania się grzybów i bakterii. Dodatkowo na filtrach wstępnych gromadzi się sierść i kurz. Odgrzybiamy klimatyzację w samochodzie i to samo musimy robić z klimatyzatorami w domu. Jeśli nie przeprowadzimy czyszczenia klimatyzacji i pozwolimy jej pracować, narażamy się na niezliczone ilości grzybów i bakterii, które fruwają w powietrzu. Nieregularnie czyszczona klimatyzacja można wywołać liczne choroby takie jak chociażby alergie czy zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Zatem powiemy Ci co zrobić aby utrzymać klimatyzator przenośny w czystości.

To musisz sprawdzić przed sezonem

Na początku każdego sezonu użytkowania urządzenia klimatyzującego, z racji jego zasilania należy sprawdzić czy kabel zasilający i wtyczka nie są uszkodzone, a uziemienie jest sprawne. Jest to kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia, a przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Dodatkowo, klimatyzator przenośny powinien być podłączony bezpośrednio do gniazdka naszej instalacji domowej, które dodatkowo powinno być uziemione. Nie powinno się podłączać klimatyzatora przenośnego do przedłużacza.

Czyszczenie filtrów wstępnych w klimatyzatorze

Filtr wstępny w klimatyzatorze przenośnym ma za zadanie wyłapać z powietrza większe zanieczyszczenia takie jak kurz czy sierść zwierząt dlatego należy go regularnie czyścić. Jest to czynność bardzo prosta. Najpierw należy wyjąć filtry z urządzenia. Następnie używamy odkurzacza aby usunąć zebrany kurz z powierzchni filtra. Jeśli jest mocno zabrudzony, zanurzamy go w ciepłej wodzie i spłukujemy kilka razy. Przed włożeniem filtra do urządzenia należy go wysuszyć. Częstotliwość oczyszczania filtra zależy od zaleceń producenta. Filtry powinny być czyszczone regularnie. Najlepiej obserwować stan zabrudzenia i samemu decydować o tym czy przyszła już pora na jego czyszczenie. Klimatyzatory mogą pracować w różnych pomieszczeniach i różnych warunkach, dlatego trudno jest trzymać się sztywno wyznaczonych ram czasowych.

Dodatkowo, niektóre klimatyzatory przenośne mogą być wyposażone w filtr HEPA, dzięki czemu mogą oczyszczać powietrze. Z powodu innych materiałów, z których wykonano ten filtr nie można go w żaden sposób czyścić. W przypadku zanieczyszczenia w znacznym stopniu (może objawiać się to znacznym spadkiem wydajności urządzenia) filtr HEPA należy wymienić na nowy.

Czyszczenie obudowy klimatyzatora

Kolejnym istotnym elementem dbania o klimatyzator przenośny jest czyszczenie jego obudowy. W tym celu używamy wilgotnej ściereczki np.: z mikrofibry i dokładnie przemywamy obudowę klimatyzatora. Można używać specjalnie do tego przeznaczonych środków, jednak warto zwrócić uwagę czy środki nie zabarwią materiału, z którego wykonana jest obudowa klimatyzatora. Warto sprawdzić środek w mało widocznym miejscu na obudowie przed jego głównym użyciem.

Odgrzybianie klimatyzatora przenośnego

Najważniejszy krok, który musimy wykonać przed włączeniem klimatyzatora w sezonie to odgrzybianie całego układu. Do tej czynności używamy specjalnie przygotowanych środków bakteriobójczych i grzybobójczych, które czynnie działają na miejsca gdzie osiedlają się grzyby i bakterie. Wystarczy, że dokładnie spryskamy parownik wybranym przez nas środkiem dostępnym na rynku, a następnie włączymy klimatyzator na godzinę w trybie cyrkulacji powietrza. W ten sposób pozbędziemy się naszych nieproszonych gości.

Środek użyty w filmie (na dole artykułu) ma uniwersalne zastosowanie dzięki czemu umożliwia wyczyszczenie klimatyzatora przenośnego czy stacjonarnego, a także klimatyzacji w samochodzie. Wygodne opakowanie w sprayu czyni ten preparat łatwym do zaaplikowania.

Opróżnianie tacki ociekowej na skropliny

Integralną częścią obudowy jest tacka ociekowa na skropliny, którą musimy systematycznie opróżniać. Najlepiej robić to z końcem sezonu lub nawet wcześniej (zależy to od trybu pracy urządzenia). Wilgotne środowisko jest sprzymierzeńcem wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii i to również w tym miejscu dochodzi do ich namnażania. Dlatego tak ważne jest aby nie pozostawiać wody na dnie tacki i starać się zawsze dokładnie upuścić jej resztki przeznaczonym do tego gumowym wężykiem.

Jak zadbać o klimatyzator przenośny? Czyszczenie i odgrzybianie urządzenia

pixel
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane

 • chłodzenie

  A

 • ogrzewanie

  A+

Warmtec KP35W z Wi-FI 3500W do 40m² 4 tryby pracy

Warmtec KP35W z Wi-FI 3500W do 40m² 4 tryby pracy

2 199,00 zł brutto
Blaupunkt Moby Blue S 1111E 3200W do 30m² 4 tryby pracy

Blaupunkt Moby Blue S 1111E 3200W do 30m² 4 tryby pracy

2 699,00 zł brutto2 399,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

 • ogrzewanie

  A

Warmtec Froya KP41W z Wi-Fi 4100W do 46m² 4 tryby pracy

Warmtec Froya KP41W z Wi-Fi 4100W do 46m² 4 tryby pracy

2 799,00 zł brutto1 999,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

Warmtec Sotra KP26W z Wi-Fi 2600W do 30m² 3 tryby pracy

Warmtec Sotra KP26W z Wi-Fi 2600W do 30m² 3 tryby pracy

1 499,00 zł brutto1 299,00 zł brutto
 • chłodzenie

  A

 • ogrzewanie

  A+

Warmtec Froya KP35W z Wi-FI 3500W do 40m² 4 tryby pracy

Warmtec Froya KP35W z Wi-FI 3500W do 40m² 4 tryby pracy

2 199,00 zł brutto1 999,00 zł brutto