Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TO MUSISZ WIEDZIEĆ - 5 faktów o oczyszczaczach powietrza

2019-09-04
TO MUSISZ WIEDZIEĆ - 5 faktów o oczyszczaczach powietrza TO MUSISZ WIEDZIEĆ - 5 faktów o oczyszczaczach powietrza

Kupujesz oczyszczacz powietrza. Sęk w tym, że... jeszcze nie wiesz jaki. Chcesz być pewny swojego wyboru, więc spędzasz godziny w poszukiwaniu informacji o tych urządzeniach, przeglądasz kolejne oferty sklepów, fora internetowe, sprawdzasz rankingi i... wciąż nie masz pojęcia, na jaki model się zdecydować. Trudno się dziwić - oferta oczyszczaczy powietrza jest ogromna, a w gąszczu informacji ciężko jest wyłapać konkrety, które pomogłyby w doborze odpowiedniego sprzętu. Odnajdujesz siebie w tym opisie? Zatem przychodzimy Ci z pomocą i przedstawiamy 5 FAKTÓW O OCZYSZCZACZACH POWIETRZA, które musisz znać, nim dokonasz konkretnego wyboru.

FAKT 1. OCZYSZCZACZ DZIAŁA NAJEFEKTYWNIEJ W POMIESZCZENIACH O OTWARTYM PLANIE

Co to oznacza? Że jeśli powietrze napotka na swej drodze przeszkody, jakimi są np. ściany czy drzwi, jego swobodny przepływ w całym mieszkaniu czy domu zostaje zakłócony. Może się więc okazać, że urządzenie, które według deklaracji producenta jest stworzone dla powierzchni całego naszego mieszkania (dajmy na to 40m2), właśnie z powodu przegród w przestrzeni, nie jest w stanie efektywnie oczyścić powietrza we wszystkich naszych pomieszczeniach. Nasuwa się wiec pytanie - czy oczyszczacz to urządzenie odpowiednie dla mieszkań o tradycyjnym rozkładzie, z pomieszczeniami oddzielonymi ścianami?

Oczywiście, że TAK. Mamy nawet dwie opcje: pierwsza z nich to wybór kilku urządzeń o mniejszym zasięgu, po jednym dla każdego pomieszczenia w naszym domu. Zwróć uwagę, że nawet producenci deklarują tzw. "powierzchnię oczyszczania" zbliżoną do powierzchni typowych pokoi: 15m2, 20m2, 30m2 itd. Druga opcja (być może bardziej ekonomiczna): to wybór jednego urządzenia, które co jakiś czas zmieniałoby miejsce pracy - tak, aby umożliwić przefiltrowanie powietrza w każdym zakątku domu.

AP ONE

Plusem użytkowania kilku urządzeń o mniejszym zasięgu jest też możliwość indywidualnego dostostosowania parametrów pracy oczyszczacza dla każdego pomieszczenia z osobna. Dla przykładu: łazienka, czyli statystycznie jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w naszym domu. Aby szybko pozbyć się niechcianych cząstek (w tym także zapachów), dla tego pomieszczenia można na określony czas manualnie ustawić maksymalną prędkość wentylatora, podczas gdy ustawienia pozostałych jednostek w domu nie zmienią się.

AP SKY

Jeśli zaś zdecydujesz się na jedno urządzenie dla całego domu czy mieszkania, zwróć uwagę na to, czy ma... kółka. To prozaiczna na pozór kwestia, jednak potrafi niesamowicie ułatwić przemieszczanie sprzętu. Wszak niektóre bardziej zaawansowane oczyszczacze potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów!


FAKT 2. FILTRY FILTROM NIE RÓWNE

Skoro już wiesz, o jakiej wydajności oczyszczacz wybrać, czas bliżej przyjrzeć się filtrom. Jak pewnie zauważyłeś, na rynku mamy zarówno niewielkie, bardzo proste technologicznie oczyszczacze, jak i te mocno zaawansowane, nierzadko posiadające funkcje dodatkowe np. nawilżanie, jonizację powietrza czy sterowanie za pomocą aplikacji. Jednak najważniejszą kwestią świadczącą o randze oczyszczacza są filtry. A dokładniej - obecność różnorodnych i wysoko-sprawnych filtrów, które są w stanie wyłapać szeroki zakres zanieczyszczeń. Najbardziej podstawowy zestaw to:

Filtry do oczyszczaczy powietrza
  • filtr wstępny,
  • filtr HEPA,
  • filtr węglowy.

Te 3 filtry gwarantują wychwycenie najczęściej pojawiających się w naszych mieszkaniach zanieczyszczeń: kurzu, pyłu, czy sierści zwierząt (filtr wstępny), a także pochłaniają nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy); filtr HEPA zaś wychwytuje pył zawieszony (smog), roztocza, grzyby i inne chorobotwórcze drobnoustroje.

Jednak zwróć uwagę na klasę filtra HEPA. Zdarza się, że filtry reklamowane jako HEPA w rzeczywistości są... filtrami EPA o dużo niższej skuteczności. Z drugiej zaś strony: takim "top of the top" są na pewno filtry ULPA - specjalnej klasy filtry przeznaczone dla miejsc, które muszą spełnić bardzo restrykcyjne wymogi w zakresie jakości powietrza. Natomiast naszym zdaniem, dla uśrednionych warunków jakości powietrza w naszym kraju optymalnym wyborem będą filtr HEPA 13 lub HEPA 14 - gwarantują bardzo wysoką skuteczność oczyszczania oscylującą w granicach 99,9% (a jednocześnie nie zrujnują naszego portfela).


FAKT 3. REGULARNA WYMIANA FILTRÓW JEST KONIECZNA!

  • pomniejszeniem lub nawet zablokowaniem światła przepływu powietrza przez filtry -> przegrzewaniem się urządzenia,
  • utratą właściwości absorpcyjnych filtra (np. węglowego),
  • nagromadzaniem się na powierzchni filtrów mikroorganizmów chorobotwórczych.

Tak, to mogło zabrzmieć groźnie. Jednak należy pamiętać, że oczyszczacz to urządzenie, które wyłapuje olbrzymią ilość zanieczyszczeń z otoczenia i zatrzymuje je w swoim wnętrzu. Dopóki filtry nie zostaną oczyszczone/wymienione, dopóty... zanieczyszczenia tam będą. Jedyną drogą na usunięcie wszystkich niechcianych cząstek ze swojego domu jest wymiana filtra (lub w przypadku filtra wstępnego - oczyszczenie jego powierzchni). Z tego względu zaleca się, aby przynajmniej co pół roku sprawdzić stan filtrów wewnątrz oczyszczacza i w razie konieczności wymienić je na nowe.

Przed zakupem konkretnego urządzenia zwróć uwagę na dostępność nowych filtrów, ale także na ich cenę. Regularna wymiana filtrów zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem, który jednak warto oszacować jeszcze na etapie wyboru sprzętu. Dobrej jakości filtry można kupić już za ok. 70 złotych.


FAKT 4. OCZYSZCZACZ POWIETRZA DZIAŁA NIE TYLKO NA SMOG

Potocznie przyjęło się mówić o problemie złej jakości powietrza w kontekście smogu, ale sprawa jest dużo bardziej wielowątkowa. Wiedzą o tym osoby, które przebywają w otoczeniu pozornie dobrej jakości powietrza (niski indeks PM10 i PM2,5), a mimo to uskarżają się na różne dolegliwości, głównie układu oddechowego. Przyczyn takiego stanu może być wiele: alergia, astma, a nawet SDS, czyli syndrom chorego budynku (więcej na ten temat przeczytasz TU). Oczyszczacz powietrza wyposażony w odpowiednie etapy filtracji jest w stanie przynieść realną ulgę i znacząco poprawić jakość powietrza którym oddychamy. Warto o tym wiedzieć, szczególnie że większość z tych dolegliwości dotychczas była leczona głównie farmakologicznie.


FAKT 5. OCZYSZCZACZ POWIETRZA NIE USUNIE KURZU Z MEBLI

Nie oszukujmy się - oczyszczacz powietrza nie posprząta za nas mieszkania. Owszem, znacznie zredukuje ilość unoszonego się w powietrzu kurzu i pyłku, jednak mowa o cząstkach zawieszonych w powietrzu, które nie osiadły jeszcze na meblach. A co z kurzem, który zdążył już się wezbrać np. na telewizorze? No cóż, nie obędzie się bez przetarcia jego powierzchni szmatką, przynajmniej raz na jakiś czas;-)

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

Warmtec AP350W+ do 80m² 8 etapowy WiFi lampa UV

1 799,00 zł brutto1 669,00 zł brutto
Warmtec AP Neo do 100 m² 7 etapowy WiFi

Warmtec AP Neo do 100 m² 7 etapowy WiFi

1 299,00 zł brutto1 219,00 zł brutto
Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

Warmtec AP168W do 60m² 7 etapowy lampa UV

999,00 zł brutto949,00 zł brutto
Warmtec AP077W do 40m² 5 etapowy

Warmtec AP077W do 40m² 5 etapowy

599,00 zł brutto299,00 zł brutto