Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody - jak wybrać?

2021-09-13
Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody - jak wybrać? Czy kurtyna powietrzna ogrzeje pomieszczenie?

Istnieją różne sposoby na uzyskanie ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym. Jednym z nich jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Kiedy zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, pojawia się pytanie – jaki podgrzewacz wybrać?

W tym artykule postaramy się rozjaśnić sytuację i ułatwić podjęcie decyzji. Podpowiemy na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze przepływowego ogrzewacza wody.


Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

Jest to urządzeniem, które pozwala uzyskać ciepłą wodę w bardzo krótkim czasie. Woda jest podgrzewana w momencie jej przepływu przez urządzenie czyli po odkręceniu kranu. Dzięki temu podgrzewacz przepływowy nie pobiera energii elektrycznej na podtrzymanie temperatury wody, jak ma to miejsce w podgrzewaczach pojemnościowych. Do poprawnego działania elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody niezbędny jest odpowiedni przepływ wody.


Jak dobrać przepływowy podgrzewacz wody?

Moc podgrzewacza przepływowego czyli ile kW powinien mieć?

Należy pamiętać, że im większe jest zużycie wody, tym większą moc powinien mieć podgrzewacz przepływowy. Jeżeli potrzebujesz podgrzewacza do zlewozmywaka lub umywalki powinno wystarczyć urządzenie o mocy 3 - 3,5 kW. Jeżeli potrzebujesz urządzenia, które dostarczy wodę do prysznica, wanny lub do kilku punktów poboru wody jednocześnie powinieneś wybrać ogrzewacz o wyższej mocy.

Zasilanie podgrzewacza - sposób podłączenia

Wyżej wspomnieliśmy już, że ogrzewacze przepływowe o małej mocy są zasilane jednofazowo. Większość z nich, o poborze prądu do 16 A posiada wtyczkę, dzięki której podłączenie jest praktycznie bezproblemowe. Dotyczy to w większości urządzeń do 3,5 kW. Podgrzewacze o większej mocy zasilane są jednofazowo 230 V (wymagają większego bezpiecznika i przewodu o większym przekroju) lub trójfazowo 400 V, a to oznacza konieczność ingerencji w instalację elektryczną. Pamiętaj, że podłączenia tego typu urządzeń powinien dokonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

Ciśnienie wody i wydajność podgrzewacza wody

Często pojawia się pytanie dlaczego podgrzewacz wody nie grzeje lub słabo grzeje. Eliminujemy oczywiście usterki urządzenia lub brak zasilania elektrycznego. Aby urządzenie podgrzewało wodę należy zapewnić odpowiedni przepływ wody (informację o minimalnym przepływie wody aktywującej podgrzewanie znajdziesz w specyfikacji danego urządzenia.). Jeżeli przepływ wody jest za duży temperatura ogrzanej wody wzrośnie tylko o kilka stopni. Pamiętaj, że temperatura wody wypływającej z urządzenia zależy od temperatury wody zimnej wpływającej do niego. Czyli im niższa temperatura zimnej wody wejściowej tym o mniej stopni zostanie ogrzana ciepła woda wyjściowa. Wydajność podgrzewacza najlepiej przedstawia poniższy przykład.

Wykres - wydajność przepływowego podgrzewacza wody

Jeśli przy temperaturze wody zimnej wynoszącej 10°C aktywujemy pobór wody 2l/min, jej temperatura powinna wzrosnąć o 24°C, a więc w podanym przypadku temperatura wody podgrzanej wyniesie 34°C

Należy również przed zakupem urządzenia sprawdzić ciśnienie wody w instalacji i porównać minimalne ciśnienie wody w sieci w domu z tym podanym przez producenta w specyfikacji urządzenia. Niewielu użytkowników zwraca uwagę na ten parametr, a jest on istotny w bezproblemowym i ekonomicznym funkcjonowaniu podgrzewacza wody.

Regulacja temperatury

Szukając podgrzewacza przepływowego natkniesz się na dwa sposoby regulacji temperatury: hydrauliczną i elektroniczną. W pierwszym rodzaju jeśli chcemy uzyskać wyższą temperaturę wody musimy zmniejszyć przepływ wody. Ten rodzaj sterowania zazwyczaj posiadają podgrzewacze jednofazowe o małej mocy.

Drugi natomiast umożliwia regulowanie ciśnienia i temperatury wody według swoich potrzeb i preferencji. Takie sterowanie najczęściej wykorzystuje się w podgrzewaczach trójfazowych, które mogą zasilać kilka punktów poboru wody jednocześnie.

Typ podgrzewacza i jego umiejscowienie

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody występują w różnej postaci. Urządzenia o mniejszej mocy przeznaczone do kuchni lub umywalki w łazience to w większości podgrzewacze kranowe np. Warmtec TapFlow Slim. Taki podgrzewacz jest estetycznym urządzeniem, które na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły kran. Montuje się go w otworze umywalki/ zlewu lub bezpośrednio w blacie.

Duża część urządzeń swoje elementy ma umiejscowione w obudowie z tworzywa sztucznego o różnych wymiarach. Te mniejsze często przeznaczone są do montowania zarówno pod jak i nad umywalką np. Warmtec EcoSink+. Te większe montuje się na ścianie. Użytkownicy takich urządzeń zwykle wykorzystują zabudowę w postaci szafki, aby zwiększyć estetykę pomieszczenia.

Ogrzewacze przepływowe są mniejsze od podgrzewaczy innego typu. Dzięki temu nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca na umiejscowienie urządzenia. Niektóre mieszczą się w niewielkich szafkach pod zlewem czy umywalką. Szukając miejsca na montaż pamiętaj, aby podgrzewacz znajdował się jak najbliżej miejsca poboru wody. Pozwoli to na zmniejszenie drogi, jaką musi pokonać ciepła woda od urządzenia do kranu, a co za tym idzie czasu oczekiwania.

Podsumowanie

Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody to dobry sposób na uzyskanie ciepłej wody bez czekania na jej ogrzanie. Przed zakupem należy sprawdzić:

 • gdzie użytkowany będzie podgrzewacz (w kuchni w zlewozmywaku, w łazience w umywalce, prysznicu lub wannie itp.),
 • z ilu punktów poboru wody będziemy korzystać jednocześnie,
 • temperaturę zimnej wody dopływającej do urządzenia,
 • jakie jest ciśnienie wody w sieci,
 • czy możemy podłączyć podgrzewacz bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

Posiadając te informacje zakup odpowiedniego urządzenia będzie dużo łatwiejszy i będziesz mieć pewność, że spełni Twoje oczekiwania.


Masz pytania odnośnie podgrzewaczy wody?

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia:

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

 • A

Warmtec OptiShower 18kW 400V

Warmtec OptiShower 18kW 400V

1 399,00 zł brutto
 • A

Stiebel Eltron PEB 11 11kW 400V

Stiebel Eltron PEB 11 11kW 400V

1 488,30 zł brutto1 210,00 zł brutto
 • A

Stiebel Eltron PEB 18 18kW 400V

Stiebel Eltron PEB 18 18kW 400V

1 488,30 zł brutto1 210,00 zł brutto
 • A

Stiebel Eltron PEB 21 21kW 400V

Stiebel Eltron PEB 21 21kW 400V

1 488,30 zł brutto1 210,00 zł brutto
 • A

Stiebel Eltron PEB 24 24kW 400V

Stiebel Eltron PEB 24 24kW 400V

1 488,30 zł brutto1 210,00 zł brutto