Aby cieszyć się ciepłą woda w miejscach, gdzie nie mamy do niej dostępu bezpośrednio z sieci, niezbędny okaże się zakup podgrzewacza wody. Na rynku znajdziemy ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe, które różnią się zasadą działania.
Jaki typ urządzenia okaże się odpowiedni do określonych potrzeb? Przyjrzyjmy się bliżej obu rodzajom podgrzewaczy.
Podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe
Przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia, które na bieżąco ogrzewają wodę w trakcie jej poboru. Woda z sieci jest podgrzewana do określonej przez użytkownika temperatury bez magazynowania jej w urządzeniu.
Mogą mieć charakter jednopunktowy - czyli z możliwością podłączenia jednego punktu poboru wody, np. umywalki, lub wielopunktowy, czyli przystosowane do podłączenia kilku punktów, np. umywalki i prysznica.
Natomiast podgrzewacze pojemnościowe posiadają zbiornik, w którym zmagazynowana zimna woda z sieci jest podgrzana do określonej przez użytkownika temperatury, po czym jest gotowa do użycia.
Z zasady przystosowane są do podłączenia kilku punktów poboru wody, jednak na rynku dostępne są modele jednopunktowe o mniejszej pojemności zbiornika.
Dlaczego podgrzewacz przepływowy?
- nieograniczony dostęp do wody - woda podgrzewana “na bieżąco” - bez konieczności czekania na jej podgrzanie,
- ekonomiczne rozwiązanie - dopiero po aktywacji przepływu wody urządzenie zaczyna pobierać energię, podgrzewając wodę,
- niewielka ilość zajmowanego miejsca - możliwość montażu w szafce pod umywalką lub bliskim jej sąsiedztwie. Na rynku dostępne są również modele z wylewką, które zastępują standardowy kran,
- niższy koszt instalacji - nie wymaga specjalistycznego podłączenia ani mocowania zasobnika,
- polecany w miejscach z niewieloma punktami poboru wody - z ograniczoną liczbą użytkowników.
Jednocześnie takie rozwiązanie ma też swoje wady. Jedną z nich będzie przepustowość wody - im wyższą temperaturę zechcemy uzyskać, tym ciśnienie wody będzie niższe.
Dodatkowo uruchomienie przepływu wody nie spowoduje jej natychmiastowego podgrzania - przez chwilę z kranu będzie płynąć zimna woda, co w dłuższej perspektywie może skutkować jej większym zużyciem.
Warto zaznaczyć, że tylko najmniejsze przepływowe podgrzewacze można podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego. Te o większej mocy wymagają trójfazowego źródła zasilania, przez co ich montaż okazuje się być dużo bardziej skomplikowany. Przed zakupem i montażem przepływowego ogrzewacza należy upewnić się, czy mamy odpowiedni przydział mocy, aby mieć możliwość użytkowania urządzenia.
Dlaczego podgrzewacz pojemnościowy?
- możliwość jednorazowego zagrzania dużej ilości wody - na rynku dostępne są urządzenia z zasobnikami o pojemności nawet do 200l, co stanowi dobre rozwiązanie dla rodzin,
- utrzymywanie stałej temperatury wody - termostat czuwa nad właściwą temperaturą już zgromadzonej wody, dzięki czemu można z niej skorzystać w dowolnej chwili,
- polecany w miejscach z kilkoma punktami poboru wody w różnych pomieszczeniach.
Jednak montaż podgrzewacza pojemnościowego niesie za sobą konieczność wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca na zbiornik. Niekiedy może być to problematyczne - zwłaszcza w miejscach o ograniczonym metrażu, pozbawionych kotłowni, itp.
Dłuższy jest sam czas oczekiwania na ogrzanie wody - w przypadku podgrzewaczy ze zbiornikiem ok. 5 l może wynieść do kilku minut, do nawet 2 godzin w przypadku urządzeń ze zbiornikiem 80 l.
Należy zaznaczyć, że sam koszt użytkowania podgrzewacza pojemnościowego będzie wyższy, ponieważ temperatura wody w zbiorniku jest stale utrzymywana na określonym przez użytkownika poziomie, co skutkuje zwiększonym poborem energii.
Podsumowując - zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ilość posiadanego miejsca może determinować wybór jednego z opisanych powyżej urządzeń.
Bardziej energooszczędnym rozwiązaniem okaże się być montaż przepływowego podgrzewacza wody, lecz w przypadku licznej rodziny i wielu punktów poboru wody najrozsądniejszym wyborem okaże się być zasobny podgrzewacz umieszczony w kotłowni domu.
Masz pytania odnośnie podgrzewaczy wody?
Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia: