Podłączenie do instalacji elektrycznej
Nie każdy elektryczny podgrzewacz wody musi być podłączony w ten sam sposób. Część podgrzewaczy o małej mocy, które są przeznaczone do zlewozmywaków w kuchni lub umywalek w łazience posiada kabel zasilający zakończony wtyczką. W takim przypadku podłączenie jest banalnie proste, ale co jeśli podgrzewacz nie posiada wtyczki?
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody w zależności od mocy urządzenia mogą być zasilane jednofazowo lub trójfazowo. Powinny być odpowiednio uziemione, a ich zasilanie zabezpieczone bezpiecznikiem.
Dokładne wytyczne i schematy dotyczące podłączenia elektrycznego podgrzewacza wody znajdują się w instrukcji obsługi danego urządzenia. Pamiętaj, że podłączenia elektrycznego powinien dokonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
Elektryczne podgrzewacze jednofazowe
Zasilanie jednofazowe 230 V posiadają podgrzewacze o mocy do 6-7 kW w zależności od producenta. Są to zazwyczaj urządzenia małe o niewielkich rozmiarach, które wykorzystywane są w standardowych gospodarstwach domowych. Często posiadają możliwość instalacji nad lub pod umywalką.
Elektryczne podgrzewacze trójfazowe
Do urządzeń o większej mocy należy doprowadzić zasilanie trójfazowe 400 V (5 przewodów: L1, L2, L3, PE i N). Są to podgrzewacze większych rozmiarów o większej wydajności względem podgrzewaczy jednofazowych. Mogą służyć do zaopatrywania w ciepłą wodę kilku punktów poboru wody jednocześnie.
Podłączenie do instalacji wodnej
Oprócz podłączenia do instalacji elektrycznej podgrzewacz wymaga również podłączenia do sieci wodociągowej. Podłączenie przyłączy wodnych powinno zostać wykonane tylko za pomocą elastycznych wężyków z uszczelką. Nie można stosować pakuł czy taśmy teflonowej. Po podłączeniu instalacji wodnej należy odpowietrzyć i przepłukać urządzenie bez uruchamiania funkcji grzania.
Masz pytania odnośnie podgrzewaczy wody?
Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia: