Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogrzewanie elektryczne vs. ekologia

2017-02-20
Ogrzewanie elektryczne vs. ekologia Ogrzewanie elektryczne vs. ekologia

Bądź eko", "dbaj o środowisko", "chroń naszą planetę" - te i inne proekologiczne hasła sukcesywnie przekazywano nam już od szkolnych lat. Słyszeliśmy je tak często, że zwyczajnie przylgnęły do naszej codzienności i bądźmy szczerzy - przestały robić na nas wrażenie. Lecz w momencie, gdy pojawia się komunikat o pogorszeniu jakości powietrza i wszechobecnym smogu, jakby budzimy się ze snu i zaczynamy się zastanawiać, jak to naprawić.

Wiadomo, najlepiej gdyby czysto i przyjemnie zrobiło się od zaraz. A wiadomości są dwie: dobra i zła. Zła jest taka, że na polepszenie się sytuacji potrzeba sporo czasu i zaangażowania. Dobra wiadomość natomiast, że każda proekologiczna aktywność, każda „cegiełka“ ma bardzo duże znaczenie w odbudowaniu zdrowej atmosfery, a możliwości jest naprawdę sporo.

Jak zatruwamy nasze powietrze?

Według danych GiOŚ największym źródłem pyłu w atmosferze, który odpowiada za tworzenie się smogu, jest spalanie paliw stałych. Tak tworzy się m.in. ciepło w przydomowych piecach, które często zamiast spalania węgla, drewna czy biomasy odgrywają dodatkową rolę utylizatora śmieci, wprowadzając do powietrza nie tylko pyły, ale też mnóstwo innych substancji szalenie szkodliwych dla zdrowia ludzi.

Zanieczyszczenia Dopuszczalna norma Opis
PM10 40 μg/m3 Pył zawieszony PM10 to mieszanina bardzo małych cząsteczek cząstek o średnicy mniejszej niż 10 μm (mikrometrów). Są to głównie cząsteczki stałe i ciekłe znajdujące się w powietrzu pod postacią aerozolu.
Zawierają. siarkę, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.
Szkodliwy dla układu oddechowego i oczu.
PM2,5 20-25 μg/m3 Pył zawieszony PM2,5 to mieszanina bardzo małych cząsteczek cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 μm (mikrometrów). Są to głównie cząsteczki stałe i ciekłe znajdujące się w powietrzu pod postacią aerozolu.
Zawierają. siarkę, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.
Szkodliwy dla układu oddechowego i oczu.
NO2 40 μg/m3 Dwutlenek azotu to brunatny gaz o ostrym zapachu przypominającym zapach gazowego chloru. Powstaje m.in. w wyniku utlenienia tlenku azotu NO w wilgotnym powietrzu.
Jest silnie toksyczny dla układu oddechowego i odpornościowego.
SO2 125 μg/m3 Dwutlenek siarki to bezbarwny gaz o gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe (nos, gardło, płuca) W wilgotnym powietrzu z SO2 tworzy się kwas siarkowy H2SO4 (składnik kwaśnego deszczu).
Tabela dopuszczalnych norm jakości powietrza.

Zobacz jakość powietrza w Twojej okolicy

Mapa jakości powietrza w Polsce

Co możemy zrobić aby poprawić jakość powietrza?

Jedną z alternatyw dla tej instalacji jest ogrzewanie elektryczne. Ta metoda uzyskiwania ciepła często spotykana jest w obiektach, które na etapie budowy nie zostały wyposażone w instalację centralnego ogrzewania np. w kamienicach. Ale ogrzewanie elektryczne jest coraz chętniej wybierane jako źródło ciepła również w nowoczesnym budownictwie.

Więc jak to właściwie jest: czy ogrzewanie elektryczne jest korzystne dla środowiska? Jak uzyskać niski pobór energii? No i wreszcie - czy to się w ogóle opłaca?

Jeśli mówimy o ogrzewaniu elektrycznym, trzeba wspomnieć o jego ekologicznym aspekcie. Widać to gołym okiem – ciepło wytwarzane elektryczne nie wymaga komina, a przez to nie generuje spalin. Nie musimy więc pamiętać o regularnej konserwacji przewodów kominowych, nie ma ryzyka wybuchu, zaczadzenia... Zalet jest sporo, dlatego metodę uzyskiwania ciepła z energii elektrycznej jest objęta programem dotacji, o które warto się starać w przypadku wymiany instalacji ogrzewania węglowego.

Z kolei porównując ogrzewanie elektryczne do zielonych metod uzyskiwania ciepła łatwo się przekonać, jak ważny jest stabilny dostęp do energii. Dla przykładu: ze względu na szerokość geograficzną i klimat naszego kraju ogrzewanie słoneczne nie jest w stanie zaspokoić całości zapotrzebowania na ciepło, nawet w przypadku ogrzewania kolektorami (chyba, że instalacja solarna jest naprawdę przewymiarowana).

Ogrzewanie elektryczne - eko alternatywa

Piece akumulacyjne Dimplex, Thermoval

Decydując się na oszczędne ogrzewanie elektryczne, możemy zainwestować w piec akumulacyjny. Rozwiązanie te potrafi być bardzo opłacalne szczególnie gdy posiadamy tzw. drugą taryfę. Piece akumulacyjne dynamiczne potrafią pobierać i magazynować ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest dostarczana w niższej cenie (specjalne taryfy oferowane przez dostawcę energii). Następnie, gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania, czyli przekazywania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia. Piece akumulacyjne umożliwiają komfortowy sposób regulacji temperatury - osobno dla każdego pomieszczenia.

Przykładem dynamicznych piecy akumulacyjnych są piece:

Takie ogrzewanie ma kilka istotnych zalet:

  • wysoki komfort cieplny,
  • niski koszt zakupu i instalacji,
  • bezobsługowa eksploatacja,
  • szeroki wybór opcji sterowania i regulacji mocy.

Warto też wspomnieć o promiennikach, których ciepło przypomina w odczuciu naturalne promienie słoneczne. Są nie tylko ekologiczne, dają też spore oszczędności – szczególnie w przypadku dużych kubaturowo obiektów. Elektryczne promienniki przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Przeznaczone są do ogrzewania osób i przedmiotów znajdujących się w zasięgu jego działania bez konieczności ogrzewania całego pomieszczenia.


Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia:

pixel
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Warmtec EWX 2000W

Warmtec EWX 2000W

349,00 zł brutto
Dimplex VFE 40 K 4kW

Dimplex VFE 40 K 4kW

6 386,16 zł brutto4 790,00 zł brutto
Dimplex XLE125 2,76kW

Dimplex XLE125 2,76kW

4 119,00 zł brutto3 394,00 zł brutto
Dimplex VFMi20 2000W

Dimplex VFMi20 2000W

2 599,00 zł brutto