Decydując się na montaż pieca akumulacyjnego, staniesz przed wyborem określonego typu urządzenia: piec akumulacyjny statyczny czy dynamiczny? Oba te urządzenia różnią się od siebie budową, zasadą działania, a co najważniejsze - efektywnością.
Piece akumulacyjne statyczne
Jeśli mówimy o piecach statycznych, należy zwrócić uwagę na to, że nie są to wysoce zaawansowane technologicznie urządzenia, które dodatkowo nie wpisują się w standardy współczesnej energooszczędności.
- W ich przypadku nie jest możliwa regulacja temperatury w odniesieniu do temperatury otoczenia lub też programowanie zmian temperatury w określonych jednostkach czasu. Temperatura rozładowywana jest równomiernie przez cały czas, niezależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w otoczeniu.
- Dlatego też piece akumulacyjne statyczne stosowane są wszędzie tam, gdzie zależy nam na stałej temperaturze przez całą dobę.
- W porównaniu do pieców akumulacyjnych dynamicznych cena wydaje się być kusząca, lecz w ogólnym rozrachunku stanowią one o wiele mniej korzystne dla użytkownika rozwiązanie, jeśli spojrzeć na nieporównywalnie większe zużycie energii i mniejszy komfort użytkowania.
- Należy zaznaczyć, że w obecnych czasach odchodzi się od powszechnego stosowania statycznych pieców akumulacyjnych.
- Ich produkcja nie jest kontynuowana oraz są one stopniowo wycofywane z rynku, ze względu na ich zdecydowanie niższą energooszczędność i wydajność, aniżeli w przypadku pieców akumulacyjnych.
Piece akumulacyjne dynamiczne
Na pierwszy rzut oka to, co może zniechęcić do zakupu jest ich wyższa cena i bardziej skomplikowana instalacja - jednak traktując zakup jako inwestycję szybko dojdziemy do wniosku, że wyższe koszta zakupu i montażu bardzo szybko zwrócą się w postaci niższych rachunków za prąd.
- Przewagą i “sekretem” działania dynamicznych pieców akumulacyjnych jest pobór energii, a w zasadzie pora, kiedy energia jest pobierana. Piece akumulują energię w “tańszej” strefie nocnej (w przypadku dwutaryfowej ceny prądu) i stopniowo oddają ją w ciągu dnia, gdy cena prądu jest wyższa.
- Do dodatkowych korzyści należy zaliczyć zdecydowanie większy komfort użytkowania ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą uzyskiwaną w pomieszczeniu.
- Kompatybilność z regulatorami temperatury pozwala na dostosowanie do konkretnych wartości w określonych porach dnia.
- Bezpośrednio przekłada się to na na dodatkowe oszczędności energii np. w przypadku ustawienia niższej temperatury na czas naszej nieobecności w domu.
- Z tego względu montaż dynamicznego pieca akumulacyjnego stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salony czy sypialnie.
Podsumowanie
Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest montaż pieca akumulacyjnego dynamicznego. Szeroka paleta dostępnych modeli wzbogacanych o nowoczesne technologie pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń o zróżnicowanym metrażu przy relatywnie niskich kosztach.
Masz pytania odnośnie pieców akumulacyjnych?
Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia.
- Jaki piec akumulacyjny? Dobór pieca akumulacyjnego do powierzchni,
- Piec akumulacyjny - najczęściej wybierane modele i cena zakupu,
- Piec akumulacyjny - koszta użytkowania i eksploatacji,
- Piec akumulacyjny - co to jest? Budowa i zasada działania,
- Jak podłączyć piec akumulacyjny?