Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki piec akumulacyjny? Dynamiczny czy statyczny?

2020-09-03
Jaki piec akumulacyjny? Dynamiczny czy statyczny? Jaki piec akumulacyjny? Dynamiczny czy statyczny?

Decydując się na montaż pieca akumulacyjnego, staniesz przed wyborem określonego typu urządzenia: piec akumulacyjny statyczny czy dynamiczny? Oba te urządzenia różnią się od siebie budową, zasadą działania, a co najważniejsze - efektywnością.

Piece akumulacyjne statyczne

Prezentacja 360 - Piec akumulacyjny DIMPLEX XL12

Jeśli mówimy o piecach statycznych, należy zwrócić uwagę na to, że nie są to wysoce zaawansowane technologicznie urządzenia, które dodatkowo nie wpisują się w standardy współczesnej energooszczędności.

  • W ich przypadku nie jest możliwa regulacja temperatury w odniesieniu do temperatury otoczenia lub też programowanie zmian temperatury w określonych jednostkach czasu. Temperatura rozładowywana jest równomiernie przez cały czas, niezależnie od aktualnego zapotrzebowania na ciepło w otoczeniu.
  • Dlatego też piece akumulacyjne statyczne stosowane są wszędzie tam, gdzie zależy nam na stałej temperaturze przez całą dobę.
  • W porównaniu do pieców akumulacyjnych dynamicznych cena wydaje się być kusząca, lecz w ogólnym rozrachunku stanowią one o wiele mniej korzystne dla użytkownika rozwiązanie, jeśli spojrzeć na nieporównywalnie większe zużycie energii i mniejszy komfort użytkowania.
  • Należy zaznaczyć, że w obecnych czasach odchodzi się od powszechnego stosowania statycznych pieców akumulacyjnych.
  • Ich produkcja nie jest kontynuowana oraz są one stopniowo wycofywane z rynku, ze względu na ich zdecydowanie niższą energooszczędność i wydajność, aniżeli w przypadku pieców akumulacyjnych.

Piece akumulacyjne dynamiczne

Prezentacja 360 - Piec akumulacyjny VFMi20

Na pierwszy rzut oka to, co może zniechęcić do zakupu jest ich wyższa cena i bardziej skomplikowana instalacja - jednak traktując zakup jako inwestycję szybko dojdziemy do wniosku, że wyższe koszta zakupu i montażu bardzo szybko zwrócą się w postaci niższych rachunków za prąd.

  • Przewagą i “sekretem” działania dynamicznych pieców akumulacyjnych jest pobór energii, a w zasadzie pora, kiedy energia jest pobierana. Piece akumulują energię w “tańszej” strefie nocnej (w przypadku dwutaryfowej ceny prądu) i stopniowo oddają ją w ciągu dnia, gdy cena prądu jest wyższa.
  • Do dodatkowych korzyści należy zaliczyć zdecydowanie większy komfort użytkowania ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą uzyskiwaną w pomieszczeniu.
  • Kompatybilność z regulatorami temperatury pozwala na dostosowanie do konkretnych wartości w określonych porach dnia.
  • Bezpośrednio przekłada się to na na dodatkowe oszczędności energii np. w przypadku ustawienia niższej temperatury na czas naszej nieobecności w domu.
  • Z tego względu montaż dynamicznego pieca akumulacyjnego stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salony czy sypialnie.

Podsumowanie

Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest montaż pieca akumulacyjnego dynamicznego. Szeroka paleta dostępnych modeli wzbogacanych o nowoczesne technologie pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń o zróżnicowanym metrażu przy relatywnie niskich kosztach.


Masz pytania odnośnie pieców akumulacyjnych?

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia.

Dowiedz się więcej na temat piecy akumulacyjnych

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Dimplex VFE 20 K 2kW

Dimplex VFE 20 K 2kW

5 169,69 zł brutto3 878,00 zł brutto
Dimplex XLE050 1,02kW

Dimplex XLE050 1,02kW

3 047,00 zł brutto2 811,00 zł brutto
Dimplex VFMi20 2000W

Dimplex VFMi20 2000W

2 599,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

4 194,30 zł brutto3 410,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

4 858,50 zł brutto3 950,00 zł brutto