Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piec akumulacyjny - koszty użytkowania i eksploatacji

2020-09-03
Piec akumulacyjny - koszty użytkowania i eksploatacji Piec akumulacyjny - koszty użytkowania i eksploatacji

Tak jak w przypadku instalacji każdego rodzaju ogrzewania elektrycznego, wyposażając pomieszczenie w piece akumulacyjne z niepokojem patrzymy w stronę kosztów, jakie niesie za sobą taka forma zapewnienia ciepła w domu.

Wizja drakońskich rachunków za energię elektryczną potrafi skutecznie zniechęcić przed dokonaniem inwestycji w piece, skłaniając w kierunku wyboru alternatywnej formy ogrzewania.

Jednak, czy słusznie? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej rzeczywistym kosztom użytkowania pieców akumulacyjnych.

Dlaczego opłaty za ogrzewanie piecami akumulacyjnymi nie muszą przerażać?

Piece akumulacyjne słyną jako jedna z tańszych form ogrzewania elektrycznego, dlatego ich popularność z roku na rok rośnie. Sekret ich akceptowalnych kosztów działania tkwi w poborze prądu, a właściwie porze, kiedy to następuje.

Proces ładowania i magazynowania ciepła odbywa się w tzw. II taryfie, czyli porach nocnych, porannych lub weekendowych, gdy opłaty za energię elektryczną ulegają obniżeniu. Wykorzystanie tańszej, II taryfy energii elektrycznej (poza godzinami szczytu oraz nocnej) oraz taryf specjalnych (np. weekendowej) zapewnia niskie opłaty za ogrzewanie.

Opłaty za energię elektryczną potrafią być wtedy tańsze nawet o połowę. Różnica w cenie energii pomiędzy taryfami stanowi zysk użytkownika przy jednoczesnej pewności, że przez całą dobę zapewniona będzie komfortowa temperatura pomieszczenia.


Jak rozpoznać II taryfę? Czyli podział taryf ze względu na strefy

  • Taryfa G11 - to rozwiązanie jednostrefowe które wybierane jest najczęściej u operatora. Jest to uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w domu lub firmie. Cechują ją przejrzyste zasady, czyli jedna stawka za energię elektryczną o każdej porze dnia i nocy.
  • Taryfa G12 - to rozwiązanie dwustrefowe a więc tzw. II taryfa, która daje możliwość oszczędności dzięki niższej stawce za energię elektryczną w wybranych godzinach. Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje zwykle od 22:00 do 6:00. Konkretne godziny obowiązywania niższych stawek zależne są od firm energetycznych, które często uatrakcyjniają swoją ofertę poprzez dodawanie dodatkowych godzin np. 13:00 -15:00. Modyfikacją II taryfy może być także taryfa G12. Jest to nic innego jak pakiet tańszych godzin.

Użytkownik może złożyć wniosek we właściwym Zakładzie Energetycznym o przydział mocy dla celów ogrzewania elektrycznego oraz zainstalowanie dwutaryfowego licznika energii elektrycznej. Wniosek taki zostanie przyjęty o ile dany Rejon Energetyczny posiadana możliwości obciążenia instalacji energetycznej w danym miejscu.


Przykładowe koszty użytkowania pieca akumulacyjnego

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje użytkowanie pieca akumulacyjnego, ponieważ na ostateczny koszt składa się wiele zindywidualizowanych czynników, takich jak stopień ocieplenia budynku, optymalna temperatura, moc urządzenia, taryfa prądu, itp.

Jednak aby zobrazować przybliżone wydatki związane z ogrzewaniem za pomocą pieca, posłużymy się najprostszym przykładem, który powinien dać ogólny pogląd na temat wydatków związanych z ogrzewaniem piecem akumulacyjnym.

W niniejszym przykładzie założyliśmy, że korzystamy z taryfy prądu G12.

Poniżej przedstawiamy ceny prądu (stan na 10.2022 r.) dla poszczególnych dostawców z niższą stawką taryfową, w których powinno odbywać się ładowanie pieca:

DOSTAWCA KOSZT
PGE 0,31 zł
ENERGA 0,37 zł
E-ON 0,44 zł

Jak widać, u każdego z dostawców obowiązują inne stawki za 1 kwh, dlatego też na potrzeby przykładu przyjęliśmy uśredniony koszt wynoszący 0,38 zł.

W przypadku pieca o mocy 2 kW i poborze prądu w tańszej taryfie przez okres 10 godzin dziennie (godz. 22:00-06:00 oraz 13:00-15:00) koszt dzienny wyniesie:

2 x 10 x 0,38 = 7,60 zł

Przy założeniu ciągłego ogrzewania przez okres miesiąca (30 dni), maksymalny koszt wyniesie ok. 230 zł. Powyższe obliczenia dokonane zostały przy założeniu, że piec akumulacyjny codziennie będzie ładowany i rozładowywany do końca.

Jednak w rzeczywistości taka sytuacja praktycznie nie występuje, ponieważ w tym celu musiałyby zaistnieć specjalne okoliczności, np. długotrwałe utrzymywanie się naprawdę niskich temperatur (od -20 stopni Celsjusza) oraz brak izolacji cieplnej budynku.

W praktyce piec akumulacyjny niemal zawsze zachowuje część swojej wcześniej zgromadzonej energii, dzięki czemu jedynie “doładowuje” baterie, ograniczając w ten sposób pobór energii do niezbędnego minimum.

Warto zaznaczyć, że piece akumulacyjne mają możliwość nastawy poziomu naładowania do określonej wartości, np. połowy maksymalnej pojemności cieplnej. Jest szczególnie przydatne w okresach cieplejszych, kiedy zapotrzebowanie na ciepło w domu jest mniejsze i oczywistym jest, że piec nie zużyje całości zgromadzonej energii.

Ponadto zastosowanie technologii wspomagających pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania o nawet 20-40%.


Zobacz film

W jaki sposób obniżyć koszta działania pieca akumulacyjnego?

W przypadku posiadania ogrzewania akumulacyjnego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie w programowalny regulator temperatury, który umożliwi znaczne obniżenie ceny użytkowania urządzenia. W tym celu wystarczy odpowiednio zaprogramować czas pracy regulatora, np.:

  • ustawianie niższej temperatury w domu na czas naszej nieobecności - piec nie będzie dążył do utrzymywania stałej, wyższej temperatury, tym samym nie będzie wydatkował dużo skumulowanej energii,
  • obniżenie temperatury w nocy - ustawienie temperatury w nocy niższej niż ta za dnia pozwoli również ograniczyć straty skumulowanej energii, pozwalając w dłuższej perspektywie poczynić znaczące oszczędności.

Różnica w temperaturze dziennej oraz ekonomicznej, czyli nocnej i na czas naszej nieobecności może wynosić zaledwie ok. 3 stopnie Celsjusza. Tyle wystarczy, aby w sezonie grzewczym przełożyło się na oszczędności rzędu setek złotych.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych warto zaznaczyć, że zastosowanie regulatora zagwarantuje również wygodę.

Wybierając termostat, rekomendowany jest taki, który posiada opcję programowania w różnych blokach czasowych - umożliwia to precyzyjne ustawienie bloków czasowych, w których termostat będzie pracował z określoną temperaturą. Urządzenie powinno umożliwiać nastawę do kilku automatycznych zmian temperatury na dobę wraz z blokiem weekendowym, gdzie całą dobę obowiązuje tańsza taryfa prądu G12W.

Aby dobrać najlepszy programowalny regulator temperatury, zapoznaj się z naszą ofertą klikając tutaj.*

*- wyjątek stanowią piece akumulacyjne Dimplex XLE, które posiadają wbudowany sterownik, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania dodatkowych regulatorów zewnętrznych.

Piece akumulacyjne przystosowane są także do podłączenia zewnętrznego sterownika ładowania WGM 05 AC (tzw. pogodówki), dzięki któremu poziom ładowania będzie ustawiany automatycznie, w zależności od temperatury zewnętrznej.


Masz pytania odnośnie pieców akumulacyjnych?

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, w których omawiamy najczęściej poruszane zagadnienia:

pixel
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Dimplex VFE 20 K 2kW

Dimplex VFE 20 K 2kW

5 169,69 zł brutto3 878,00 zł brutto
Dimplex XLE050 1,02kW

Dimplex XLE050 1,02kW

3 047,00 zł brutto2 811,00 zł brutto
Dimplex VFMi20 2000W

Dimplex VFMi20 2000W

2 599,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

Stiebel Eltron SHF 2000 2kW

4 194,30 zł brutto3 410,00 zł brutto
Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

Stiebel Eltron SHS 1200 1,2kW

4 858,50 zł brutto3 950,00 zł brutto